נגישות

מערך העיניים

רפואת העיניים בישראל החלה בביקורה של הנרייטה סולד בתחילת המאה הקודמת. גברת סולד נדהמה ממגוון מחלות העין שראתה בארץ ישראל, במיוחד טרכומה, והחליטה לגייס אנשי צוות: רופאים ואחיות מאמריקה, כדי להגיע לישראל ולטפל במחלות אלה. המשלחות הרפואיות הללו הובילו בסופו של דבר להקמת ארגון "הדסה" בישראל ובניית בתי החולים "הדסה".

מערך העיניים

בשנת 1918 הוקמה מחלקת העיניים במרכז ירושלים - אשר הייתה אחד מחמש המחלקות הראשונות בביה"ח הדסה ומחלקת העיניים הראשונה של היישוב העברי.

מאז ועד היום רפואת העיניים בהדסה מובילה בטיפול, מחקר, הוראת סטודנטים לרפואה, הכשרת מתמחים ומשתלמים עמיתים (Fellowship) ובהתנדבות במדינות מתפתחות ובקהילה בישראל.

ד"ר פייגנבאום, חלוץ בתחום רפואת העיניים בישראל, כיהן כמנהל מחלקת עיניים של הדסה במשך 32 שנים, עד 1954, כאשר החליף אותו, פרופ' יצחק מיכאלסון. בהנחייתו, נולד דור ראשון של מומחים ברפואת עיניים בישראל, רבים מהם הפכו לראשי מחלקות עיניים בבתי חולים שונים ברחבי הארץ.

בשנת 1959 החל פרופ' מיכאלסון את המסורת של סיוע למדינות אפריקה ולמדינות מתפתחות אחרות, הממשיכה עד עצם היום הזה. ב -1973 פרופ' חנן זאוברמן, מונה למנהל המחלקה. פרופ' זאוברמן המשיך במסורות של הקודמים לו (אקדמיה וסיוע למדינות מוחלשות) ובנוסף היה הראשון בישראל להקים מרפאות ייחודיות (תת-התמחויות שונות) של רפואת העיניים. אחריו ניהל את מערך העיניים פרופ' יעקב פאר עד לשנת 2017.

פרופ' פאר הקים את היחידה לאונקולוגיה עינית הראשונה בישראל ופתח את שירותי כל תת ההתמחויות ברפואת עיניים בהדסה, שהיה למערך העיניים הראשון בארץ בו ניתנים כל סוגי הטיפולים הקיימים. באוקטובר 2017 נכנס לתפקיד מנהל מערך עיניים, פרופ' איתי חוברס, אשר נולד בביה"ח הדסה וסיים את לימודי הרפואה, רפואת העיניים וההתמחות בהדסה ומוביל את מערך העיניים להצלחות במאה השנייה של מערך העיניים.

מרכיבי המערך

מערך העיניים בהדסה פרוש בקמפוס עין כרם, קמפוס הר הצופים, ומרפאות הדסה בתל אביב. המערך מציע את כל מגוון הבדיקות והטיפולים הקיימים ברפואת עיניים בכל תתי ההתמחויות (ילדים, קטרקט, גלאוקומה, קרנית, רשתית, גידולים, אוקולופלסטיקה, נוירואופתלמולוגיה, ואובאיטיס).

צוות מערך העיניים: במערך עובדים כ-50 רופאים ועימם צוות תומך של אופטומטריסטים, אחיות, טכנאים, יועצי גנטיקה ועובדים סוציאליים המעניקים את המעטפת טיפולית שלמה המעמידה את המטופל במרכז. בצוות המערך רופאים מובילים ברמה העולמית בתחומים השונים של רפואת העיניים, מנתחים מנוסים, וחוקרים פורצי דרך.

טיפול ממוקד מטופל: אנו במערך העיניים שמים את המטופל במרכז, דואגים לשמור על קשר עם רופאי המשפחה, רופאי העיניים בקהילה וקהילת האופטומטריסטים על מנת לתת את המענה והשירות המקיפים והטובים ביותר עבורו ולאפשר טיפול מקיף במיקום אחד. כך מובטחת איכות הטיפול ונוחות המטופל.

דימות העין: בכדי ממיטב הטיפולים החדשניים ברפואת עיניים יש צורך להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות לצורך דימות חלקי העין השונים, על מנת להגיע לאבחנה מדויקת ומעקב לאורך הטיפול. יחידת הדימות של מערך העיניים כוללת את המכשירים המתקדמים ביותר לצורך אבחון מחלות עיניים כגון: צילומי רשתית שונים (OCT במגוון טכנולוגיות ו OCTA), צילומי ומיפוי קרנית ו OCT של מקטע קדמי של העין, כמו גם מכשירי ביומטריה (מדידת האופטיקה של העין כהכנה לניתוחי קטרקט) המתקדמים מסוגם לצורך הכנת העין לניתוח קטרקט.

ניתוחי עיניים: מלבד המרפאות השונות כולל המערך חדרי פרוצדורות וניתוחים בשני הקמפוסים (עין כרם והר הצופים). לנו בהדסה, ארבעה חדרי ניתוח ייעודיים לעיניים, עם צוות רפואי המוכשר לניתוחים עדינים ומורכבים עבור כל סוגי מחלות העיניים. אנו שמחים לטפל בכלל האוכלוסייה: ילדים, מבוגרים, קשישים, ומטופלים בעלי לקויות וצרכים מיוחדים. בחדרי הניתוח שלנו קיים הציוד המתקדם מסוגו לרבות מערכת מיקרוסקופ חדשנית, מכשיר לייזר לניתוחי קטרקט, מצלמת OCT וקרקעית העין תוך ניתוחיות לצורך אבחון וטיפול מיטבי. כח האדם המיומן והציוד החדשני מאפשרים ניתוחים לטיפול במגוון מחלות העיניים כגון גידולים תוך-עיניים, גידולי פני שטח העין אצל ילדים ומבוגרים, ניתוחים משולבים של קטרקט ומחלות רשתית/ מחלת הגלאוקומה, והשתלות קרנית בטכנולוגיות חדשניות.

מכונים נלווים: מערך העיניים כולל גם את מכון מיכאלסון לראייה ירודה המטפל בילדים ומבוגרים אשר ראייתם נפגעה בעקבות מחלה גנטית או מחלה נרכשת. המכון מאבחן, מציע יעוץ ואבחון גנטי, וכן שיקום ראייתי, לרבות עזרה בהתאמה ושימוש בעזרי ראייה, הנגשת זכויות סוציאליות, ומתן מענה מקיף למטופל ולמשפחתו בהתמודדות עם הראייה הירודה. מערך העיניים שותף גם במכון הלייזר "עין טל-הדסה". רופאי מערך העיניים בודקים ומנתחים בסניף הממוקם בקמפוס עין כרם כמו גם בסניף ברמת החיל בתל אביב. במכון ניתן לעבור בדיקות התאמה לניתוח, וכמובן לעבור ניתוח תוך שימוש בציוד החדיש הקיים להשגת תוצאות מיטביות.

מחקר: הטכנולוגיות המתקדמות וצוות הרופאים המקצועי מאפשרים לנו לקיים מחקרים רבים, החל ממחקר בסיסי, מחקרים תרגומיים (translational) במרכז למחקרים קליניים וחדשנות היחיד מסוגו בארץ הקיים בהדסה. מערך העיניים מתייחד בשילוב מעבדות מחקר, סטודנטים לרפואה, סטודנטים לתואר שני וPhD לצד מתמחים והתמחויות על.

הוראה: אנו מאמינים בחשיבות גידול הדור הבא של מובילי רפואת העיניים בארץ. לכן אנו שותפים יחד עם האוניברסיטה העברית בחינוך של למעלה מ 120 סטודנטים לרפואה בשנה, זאת בנוסף לתכנית מתמחים ישראלית שאורכה חמש שנים לרפואת עיניים ובנוסף הכשרה של כל תתי ההתמחויות השונות ברפאות העיניים. מלבד השפעתנו על הדור הבא של הרופאים בארץ, אנו מכשירים רופאים ממדינות שונות בעולם (דרום אמריקה, אפריקה ועוד) ובנוסף שולחים צוותים רפואיים לעזור במדינות עולם שלישי במלחמה בעיוורון.

מכונים

מרפאות ויחידות

הדסה כאן בשבילכם

שעות פעילותיש לוודא את שעות הפעילות במרכז לזימון תורים
זימון תורים02-5842111