נגישות

מרפאת קטרקט

מרפאת ירוד ראיה (קטרקט) מעניקה שירות מקיף בו מבוצעות בדיקות ומדידות שונות לצורך בירור הצורך בניתוח והתאמת הפתרון המתאים לכל מטופלת ומטופל. השירות נועד לתת מענה לתלונות של ירידה בראייה, טשטוש ראייה או סנוור מאורות (למטופלים מעל גיל 55), או לאחר הפנייה מרופא עיניים מקופת החולים.

מרפאת קטרקט

במרפאת קטרקט ייבדק המטופל על-ידי רופא העיניים, ואם אכן יאובחן עם קטרקט הטיפול הינו ניתוח. הניתוח כולל הוצאה של העדשה העכורה והחלפתה בעדשה מלאכותית צלולה, המאפשרת ראיה תקינה. הניתוח הינו הליך קצר למדי (כחצי שעה) ונעשה בהרדמה מקומית בלבד וללא צורך באשפוז. זמן ההמתנה לניתוחי הקטרקט בשירות הציבורי הינו קצר (כמספר שבועות).

בהדסה מטפלים בכל סוגי הקטרקט: קטרקט המופיע עם הגיל, קטרקט מולד, קטרקט עקב טראומה, קטרקט בעקבות קרינה לעין, וכן בקטרקט משולב עם ניתוחי רשתית, גלאוקומה ועוד.

אנו מבצעים בדיקות ומדידות לשם הכנת המטופל לניתוח והתאמת העדשה המתאימה עבורו. במקרים בהם קיים צילינדר או שהמטופל מעוניין בעדשה רב מוקדית (מולטיפוקלית) קיים בהדסה גם שירות לעדשות פרימיום.

בדיקות הכנה לניתוח קטרקט

מדידה במכשור ביומטריה המתקדם והמדויק ביותר המעניק מדדים הכרחיים לחישוב העדשה התוך-עינית שתושתל בעין במהלך ניתוח הקטרקט. לדוגמה: אורך גלגל העין, קימורי הקרנית ועוד. המדידה וחישוב העדשה נעשים על ידי צוות ביומטריה המורכב מאופטומטריסטיות אשר עברו הכשרה ייעודית לתחום זה.

צילום OCT, צילום המעניק תמונה מפורטת של שכבות הרשתית. צילום זה מאפשר לזהות ליקויים מוקדמים ברשתית אשר עלולים להשפיע על תוצאת ניתוח הקטרקט.

כל מטופל יכול לבחור את מרחק הראיה בו הוא יראה בצורה מיטבית ללא צורך בתיקון משקפיים לאחר הניתוח. מרבית המטופלים מעדיפים להישאר עם ראיה מיטבית למרחק, יש המעדיפים להישאר ללא משקפיים בקריאה ויש הבוחרים באפשרות של ראיית מונו-ויז'ן אשר משמעותה היא ראיה עם עין אחת לרחוק ועין שניה לקרוב. חישוב העדשה מתבסס גם על ההיסטוריה העינית של המטופל וניתוחים קודמים שלו כמו ניתוח להסרת משקפיים, ניתוח רשתית ועוד.

אצלנו בהדסה ניתן גם לבצע ניתוח קטרקט בלייזר.

שירות פרימיום

בשנים האחרונות הוכנסו לסל הבריאות בישראל עדשות תוך עיניות אשר מאפשרות תיקון ראייתי מתקדם יותר. עדשות אלו ניתנות בהשתתפות כספית חלקית של קופות החולים ובהשתתפות עצמית של המטופל. במרפאת הפרימיום נעשית בדיקת התאמה מקיפה ביותר להחלטה האם המטופל מתאים להשתלת עדשה מתקדמת וכן לחישוב מדויק שלה.

עדשה טורית: עדשה אשר מתקנת צילינדר על הקרנית ומאפשרת למטופל עם צילינדר ראיה מדויקת יותר.

עדשה מולטיפוקלית: עדשה אשר מעניקה טווחי ראיה למרחק (נהיגה), טווח ביניים (מחשב) וטווח עבודה לקרוב (קריאה). עדשה זו מאפשרת למטופל להישאר ללא משקפיים כלל בכל המרחקים והפעילויות היומיות במרבית המקרים.

עדשה מולטיפוקלית-טורית: עדשה אשר מתקנת צילינדר ובו-זמנית מתקנת גם את שלושת טווחי הראייה של מרחק, טווח ביניים וקרוב. גם עדשה זו מאפשרת אצל מרבית המטופלים להישאר לאחר הניתוח ללא משקפיים כלל.

התאמת סוג העדשה הנכונה למטופל חשובה ביותר לקבלת תוצאה רצויה ואופטימלית לאחר ניתוח הקטרקט. ולכן, לפני השתלת עדשת פרמיום ישנו צורך במספר בדיקות נוספות הנעשות ע"י צוות מיומן לכך:

מדידה ביומטרית: מדידה מדויקת של מספר ערכים הכרחיים לחישוב העדשה המושתלת. במדידה זו ניתן לקבל טווח רחב של ערכים אשר נמדדים באופן מדויק ביותר ונכנסים לחישוב העדשה המושתלת בניתוח. המדידה נעשית על-ידי מכשיר שאינו פולשני, ובמקרים מסוימים אף משולבת עם אולטרה-סאונד של העין.

בדיקת רפרקציה: לקביעת המרשם העדכני ביותר למשקפיים. בדיקה זו נעשית בכדי להחליט יחד עם המטופל מהי העדשה המתאימה יותר עבורו בהתאם למספרים שלו טרם הניתוח ובהתאם לצרכים של כל מטופל. בדיקת הרפרקציה נעשית לפני הניתוח וגם כחודש לאחר הניתוח, להתאמת משקפיים במקרי הצורך.

מיפוי קרנית: צילום המעניק מפה טופוגרפית של קימורי הקרנית הקדמיים והאחוריים בכל נקודה ונקודה על הקרנית. צילום זה מאפשר חישוב מדויק מאוד של העדשה המושתלת בניתוח לפי מבנה הקרנית הייחודי לכל מטופל.

צילום מקטע קדמי: מעניק ספירה של תאי אנדותל על הקרנית בכדי להימנע ממצבים של בצקת קרנית לאחר ניתוח הקטרקט.

בדיקת רופא עיניים: מכלול הבדיקות שנעשה בשירות הפרימיום מועבר אל רופא העיניים המטפל, אשר בנוסף לבדיקת בריאות העין מחליט יחד עם המטופל על העדשה הרצויה ביותר עבור המטופל.

נתוני המדידות הללו ונתוני העדשה שנבחרה מועברים ישירות אל מיקרוסקופ חדר הניתוח, ובכך מתבצעות פעולות מדויקות ומותאמות לעין של כל מטופל אף במהלך הניתוח עצמו.

מרפאות קטרקט מתקיימות בשני הקמפוסים. בעין כרם בימים ג' וה' ובהר הצופים בימים ב', ג' וד'.

מרפאת הפרמיום למטופלים המעוניינים בעדשות מתקדמות מתקיימת בקמפוס עין כרם בימי ג', ה'.

פרטים ליצירת קשר: [email protected]

ניתוח קטרקט בלייזר

במערך העיניים בקמפוס עין כרם ניתן לבצע גם ניתוח קטרקט בלייזר בשירות הפרטי. הלייזר מבוצע בתחילתו של הניתוח ומאפשר ניתוח קצר ומדויק לפירוק העדשה העכורה לקראת השתלת העדשה המלאכותית הצלולה. השימוש בלייזר הופך את חלקו הראשון של הניתוח למדויק יותר מניתוחים בשיטה המקובלת הידנית. מטופל המעוניין בניתוח קטרקט עם לייזר צריך להתייעץ על כך מראש עם הרופא המנתח.

מנתחי קטרקט

ד"ר אברבוך אדוארד.

ד"ר גרייפנר גבריאל.

ד"ר ג'אעוני טארק.

ד"ר הלפרט מיכאל.

ד"ר ויינברג תמר.

ד"ר ויינשטיין-ומוס דניס.

פרופ' חוברס איתי.

ד"ר חטיב סאמר.

ד"ר חמו יצחק.

ד"ר טיאוסנו לירן.

ד"ר סמדג'ה דוד.

ד"ר לביא איתי.

ד"ר לנדאו דוד.

ד"ר רדגונד עאמר.

פרופ' פרנקל שחר.

דברים שכדאי לדעת