נגישות

הארגון הציוני של נשות אמריקה

הדסה, הארגון הציוני של נשות אמריקה, הוא הארגון היהודי הגדול ביותר וארגון הנשים הגדול ביותר בארצות הברית.

ב- 1912 ייסדה את הארגון הנרייטה סאלד, ילידת אמריקה. היא הייתה נסערת כל כך ממראה העוני והחולי בירושלים, עד שייסדה ארגון נשים שיספק סיוע רפואי.

ב-1913 הגיעו לארץ שתי האחיות הראשונות, ואחריהן בא צוות רפואי מלא. היום, תשעים שנים אחר כך, עדיין מדיניות השוויון היא תורתה של הדסה. עם השנים ועם התפתחות מערכת הבריאות בישראל, העבירה הדסה את רוב טיפות החלב, המרפאות ובתי החולים שלה לידי ממשלת ישראל.

הדסה שמרה בירושלים על שני המרכזים הרפואיים שהם ספינות הדגל שלה: הארגון הרפואי הדסה בעין כרם ובהר הצופים. שני המרכזים הרפואיים האלה קובעים את הרף לטיפולי הבריאות בישראל ומטפלים בחמלה רבה בחולים מכל רקע ורקע.

אנשי בריאות מהעולם כולו באים לירושלים ללמוד שיטות חדשניות להתמודד עם אתגרי בריאות הציבור. בד בבד, החוקרים בהדסה פועלים במסירות למצוא מרפא למחלות הקשות ביותר בעולם. בעשורים האחרונים התפתחו ארגונים מסונפים להדסה ב- 34 מדינות, ובהם הדסה ישראל, תחת המטרייה שלהדסה הבין- לאומית. מוצאם של הגברים והנשים בהם שונה, אך כולם מסייעים לתמוך במחקר הרפואי והמדעי בישראל.

יחד, בשיתוף הארגון האמריקני, אנשי החסד האלה ממלאים תפקיד חשוב בשיפור חייהם של בני-אדם. בשנת 1942 הפיק ארגון הדסה סרט הסברה מיוחד. הסרט נמצא בארכיון ע"ש שפילברג, וניתן לצפות בו.

הצהרת שליחות

הסתדרות מדיצינית הדסה נוסדה על ידי הדסה - ארגון נשים ציוניות באמריקה, והיא מחלוצות פיתוח רמת הבריאות והטיפול הרפואי בישראל. מוקד הפעילות של הארגון בתחום הבריאות הוא בירושלים, אך המורשת והזיקה הרגשית שלו מושרשים עמוק בארץ ישראל ובעם היושב בתוכה. הסתדרות מדיצינית הדסה משמשת גם גשר לשלום, כי בזכותה מתחשלים קשרים בין בני כל הלאומים, הגזעים והדתות, הבאים לבקש מרפא בין כתליה.

הסתדרות מדיצינית הדסה משמשת גם גשר לשלום, כי בזכותה מתחשלים קשרים בין בני כל הלאומים, הגזעים והדתות, הבאים לבקש מרפא בין כתליה.

מבחינה זאת הסתדרות מדיצינית הדסה מחויבת למצוינות:

מצוינות בטיפול רפואי מסור ומתקדם, העולה בקנה אחד עם עקרונות ההומניזם והיעילות.

מצוינות במחקר, לשם קידום חזית הרפואה ולתועלת האנושות כולה.

מצוינות בהוראה, על מנת להבטיח לדורות הבאים טיפול רפואי ורמה מדעית באיכות גבוהה ביותר.