נגישות

ממה נוצרים כאבי מחזור?

אחת לחודש רירית הרחם נושרת ומשחררת חומרים (פרוסטגלנדינים) שגורמים להתכווצויות של הרחם כתוצאה מכך עליית הלחץ דוחק את הרירית כנגד צוואר הרחם הסגור. כאשר הלחץ מתוך הרחם עולה מספיק, הרירית הנושרת עוברת את הצוואר ואז ישנה הפרשה דמית מהגוף. ככל שרירית הרחם עבה יותר, כך ההפרשה גדולה יותר. [סיבה נוספת לכאבים יכולה להיות הדימום מרקמת רירית רחם, הגדלה באזורים אחרים מחוץ לרחם בתוך חלל האגן ומדממת בזמן המחזור (אנדומטריוזיס). גם גידולים ברקמת שריר הרחם עשויים להוביל לכאבים בתקופת המחזור, ועשויים להיות מלווים בהטלת שתן תכופה ויציאות תכופות גם כן (שרירנים).

כאבי המחזור מתחילים ביום הראשון למחזור ולפעמים גם מספר שעות לפני שמתחיל הדימום והם מלווים בכאב עוויתי חד באזור הבטן התחתונה.

ישנם מספר גורמים היכולים להגביר את הופעתם של כאבי המחזור:

שימוש בהתקן תוך רחמי

שימוש בטמפונים

הריונות מרובים

זיהומים בדרכי השתן

סימפטומים:

בחילות, הקאות, כאבי ראש, כאבי גב, עייפות ותחושת עלפון. כמו כן, יש נשים שמפתחות את התסמונת הקדם וסתית (PMS) שהיא תסמונת שמתלווים אליה גם גורמים רגשיים לצד גורמים פיזיים.

הטיפול בכאבי מחזור

טיפול תרופתי:

במקרים בהם בדיקת הגניקולוג אינה מצביעה על ממצאים פיזיולוגיים, ניתן להמליץ למטופלת תרופות ללא מרשם להקלת הכאב כמו אקמול, אדויל, נורופן וכדומה. במקרים של כאבים חזקים יותר, הגניקולוג יכול לרשום תרופות המיועדות לטיפול בכאבי מחזור.

טיפול גניקולוגי:

לעתים רבות מתגלה בבדיקה גניקולוגית, כי המקור לכאבי המחזור הוא דלקת שהטיפול בה מסייע לטיפול בכאבים. משום כך, אין לוותר על בדיקת גניקולוג בכל מקרה שכאבי המחזור מתמשכים ומפריעים לתפקוד היום-יומי.

גלולות למניעת הריון:

גלולות למניעת הריון לעיתים יכולות למנוע את כאבי המחזור, או להפחית באופן משמעותי את הכאב. לגלולות יש השפעה הורמונלית על רירית הרחם ועל כלי הדם, ולכן נטילתה עשויה להפחית את פעילות הרירית ולעזור בשיכוך הכאבים. במקרים רבים מוצעות הגלולות כפתרון העוזר להתמודד עם כאבי המחזור.

"טיפולי סבתא":

כאבי מחזור הם הזדמנות מיוחדת לפינוק שאכן עוזר: קומפרסים על הבטן התחתונה, עיסוי האזור הכואב, אמבטיה חמה. כל אלה מקלים על הכאבים, אם כי לא תמיד ניתן לממשם בשגרת היום העמוסה.


מידע נוסף על שמירת הריון