נגישות

שבוע עשירי עד חמישה עשר

שבוע עשירי:

העובר ממשיך לצמוח. הלב פועם ומזרים דם לכל איבריו, והכליות מתחילות לייצר שתן. האוזן הפנימית כבר מושלמת, והאוזן החיצונית משלימה את התפתחותה. אצל בנים, האשכים מתחילים לייצר את טסטוסטרון.

שבוע אחד עשר:

העובר כבר לא רק גדל וזז, אלא גם בועט. את עדיין לא מרגישה את כל הפעלות הזו, אבל עוד מעט תתחנני שיפסיק. השליה וחבל הטבור משלימים את התפתחותם, ובעור העובר יש כבר זקיקי שערות.

שבוע שנים-עשר:

הרחם צמח ויצא מתוך האגן, ולאחר 12 שבועות הריון ניתן לחוש אותו מבחוץ על ידי הפעלת לחץ קל בתחתית הבטן. בשלב זה של ההריון יחפש הרופא את קולות לב העובר לא ליד הטבור שלך אלא ממש על קו השיער. בשבוע זה נראה העובר כמו יצור אנושי זעיר; אורכו כ- 6 ס"מ (מקודקוד עד עכוז) ומשקלו כ-15 גרם. יש לו זרועות ורגליים זערוריות (ובעלות אצבעות) ותווי פניו מוגדרים יותר. גופו ישר יותר, ומופיעה בו רקמת עצם ראשונה. הראש עדיין גדול יחסית (בערך שליש מהאורך הכללי), אך הוא נישא כבר על התחלה-של-צוואר.

פנים - הפנים מעוצבות לגמרי ויש בהן סנטר, מצח גבוה ואף דמוי כפתור האופייני לתינוק. העיניים ממשיכות להתפתח והן נמצאות עתה בחזית הפנים ולא בצדדים, אבל עדיין הן רחוקות זו מזו וחסומות לגמרי בעפעפיים חתומים. האוזניים נמצאות עתה במיקום גבוה יותר בצדי הראש.

זרועות ורגליים- אלה מתחילות עתה להתנועע.

עור ושיער- עורו של העובר הוא אדום, שקוף למחצה וחדיר למי השפיר.

כפות רגליים וידיים- האצבעות מוגדרות עתה יותר והציפורניים מתחילות לצמוח.

בתוך גופו של העובר - בתחילת השבוע השנים עשר של ההריון האיברים העיקריים הושלמו לגמרי, אבל לא כולם מתפקדים במלואם.

לב- הלב הוא עתה שלם, פועל ומזרים דם לכל חלקי הגוף.

מערכת העיכול- הקיבה נוצרה כבר, והיא מחוברת לפה למעיים.

איברי המין- השחלות או האשכים נוצרו בתוך הגוף, אך אף על פי שאיברי המין החיצוניים מתפתחים, עדיין אי אפשר לקבוע בהסתכלות את מינו של העובר בעת ביצוע סריקת אולטרה סאונד.

מערכת התמיכה בעובר- בערך בשבוע זה מגיעה השליה לצורתה הסופית ומקבלת עליה את תפקיד התמיכה בעובר, שקודם לכן מילא אותו שק החלמון. השליה, שבשלב זה היא גדולה בהרבה מהעובר, היא איבר דמוי דיסקה המחובר לאחד מאזורי הרחם. לאחר התרחבותה הראשונית המהירה מאיטה השליה את צמיחתה; בעת הלידה משקלה כשישית ממשקל התינוק.

שבוע שלושה-עשר:

כעת את נכנסת לשליש השני המכונה "תור זהב" כיוון שהתחושות הלא טובות כמו עייפות, בחילות והקאות חלפו בדרך כלל. הרגישות הגבוהה והנטייה למצבי רוח עדיין קיימות, אבל סביר להניח שאת רצה פחות לשירותים ובכלל מתחילה ליהנות מההריון. את מתמלאת תחושות של אושר ומקרינה אנרגיות חיוביות. תתחילי לקבל מחמאות, כמה יפה את נראית וש"את קורנת".

שבוע ארבעה-עשר:

בשבוע הריון ה-14 הילד כבר כמעט מושלם. אמנם לא כל מערכות גופו פועלות, והוא ודאי אינו מסוגל להתקיים מחוץ לרחם, אבל עכשיו, מה שהוא צריך זה לגדול ולהשתכלל. הוא מחייך, מקמט את מצחו או מניע את ראשו לצדדים. תנועות אלה הן חלק מהמאמץ שהוא משקיע בתרגול רפלקס המציצה. גם הרפלקסים של הבליעה והנשימה מפותחים כבר, והעובר נראה כמו איש קטן עם ראש גדול מאוד יחסית לגופו. אורכו מגיע ל-10 ס"מ ומשקלו נע סביב ה-50 גרם.  

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן