נגישות

שבוע תשעה עשר עד שבוע עשרים ושלוש

תשעה -עשר שבועות:

אצלך בדרך כלל בסדר, אם כי יכול להיות שכמה דברים מתחילים להציק לך. הדליות, אם בכלל יהיו לך כאלה, עלולות להתחיל לבלוט בשלב זה. גם תענוגות מפוקפקים כמו עצירות, טחורים, התכווצויות שרירים ברגליים או כאבי גב תחתון ובטן תחתונה עלולים להופיע. מצבי הרוח שלך עדיין משתנים, וגם זה נורמלי.

עשרים שבועות:

בשבוע העשרים יגיע אורך העובר לכ- 20 ס"מ ומשקלו יהיה כ- 340 גרם. שיעור הצמיחה שהיה עד עתה מהיר מאוד, מואט עכשיו- כדי להעמיד לרשות הריאות, מערכת העיכול והמערכת החיסונית זמן-הבשלה רב יותר. שמיעתו של העובר חדה עתה, וחבטות רמות 'יקפיצו' אותו. תוכלי לחוש בתנועות אלו בבירור.

ראש ופנים - העיניים עדיין עצומות, אך תנועות עיניים התפתחו כבר והן מאפשרות לעיניו של העובר לנוע באיטיות מצד אל צד. פקעיות הטעם מפותחות היטב, ושיני החלב נוצרו כבר בתוך החניכיים.

גוף - העובר כבר אינו רזה כבחודש הקודם: הוא פיתח שכבת שומן. צבעו של חלק מהשומן הזה הוא חום (שומן חום), והוא מופיע סביב העורף, סביב הכליות ומאחורי עצם החזה. שכבות של שומן רגיל (לבן) מתחילות להצטבר בשאר חלקי הגוף.

עור ושיער - העור מכוסה שיער פלומתי דק הנקרא לאנוגו, ובשכבת מגן שעוותית של משחה סמיכה ועבה, הנקראת ורניקס.

בתוך גופו של העובר- התנועות מתואמות הרבה יותר, ואיברי הרבייה שלו מתפתחים במהירות.

תנועות- העובר הרבה יותר פעיל עתה ובעל שליטה רבה יותר על תנועותיו, מפני ששריריו ומערכת העצבים שלו מפותחים יותר. רוב האיברים העיקריים מתפקדים כבר.

איברי המין - איברים אלה מפותחים היטב עתה, ולרוב אפשר להבחין בהם בסריקת אולטרה סאונד. אצל בת, כל הביציות (כ-7 מיליון בשלב זה) מצויות כבר בשחלות; מופיעים השדיים והפטמות.

מערכת התמיכה בעובר- מעתה תספק השליה המפותחת במלואה את כל צרכיו של העובר עד ללידה; נוסף לאספקת חמצן, חומרי מזון ונוגדנים, היא מסלקת את חומרי הפסולת, אף שהשליה ממשיכה לגדול, היא עתה קטנה מהעובר.

עשרים ואחד- עשרים ושניים שבועות:

בשבועות הריון אלה כבר אין לך ספק לגבי החיים החדשים הצומחים ברחמך: הוא זז, ואת חשה בכך היטב. התנועות הקלות יתחזקו משבוע לשבוע, ודי מהר תגלי שלעובר שלך יש נטייה לנוע יותר בערבים ובלילות, דווקא כשאת מנסה לנוח. הסיבה לכך היא שכשאת נמצאת בתנועה, תנועות האגן שלך דומות לנענועי עריסה, ולכן הוא נוטה יותר לישון בזמן זה. כשאת נחה, קל לו יותר לזוז. גם אם נדמה לך שלא חשת בתנועותיו זמן רב, אין לך מה להיבהל, הוא לא חייב להתנועע כל הזמן. זה בדיוק הזמן להתכונן להנקה בחדר לידה ובימים הראשונים לאחר הלידה ולהירשם להדרכה הכנה להנקה עם יועצת הנקה מוסמכת

בדיקות רפואיות מומלצות:

שבוע 22 - סריקת מערכות מורחבת

סריזה המבוצעת ע"י רופא מומחה לאולטרא סאונד בה נסרקים כל איברי העובר על מנת לוודא שלא חלו שינויים בהתפתחות העובר מאז הבדיקה המוקדמת.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן