נגישות

שבוע שלושים ושניים עד שבוע שלושים ושש

שלושים ושניים שבועות:

בשבועות הריון אלו העובר עולה כ-200 גר לשבוע. רקמת שומן מצטברת מתחת לעורו וכמו אצל כל העוברים הזכרים, אשכיו יורדים אל שק האשכים, וכמו לכל העוברים מערכת ההורמונים מתחילה לפעול, כהכנה לקראת הלידה.

שלושים ושלושה שבועות:

הרחם ממלא את כולך. הוא מונח מהצלעות ועד החלק התחתון של האגן. התנועות נדירות יותר, אך מכאיבות יותר. העובר עם מסת שרירים טובה, וכשהוא מפעיל את גפיו, את חשה בהן היטב. הוא לוחץ על הקיבה, וגורם לצרבת, על שלפוחית השתן וגורם לריצה דחופה לשירותים. הוא לוחץ על המעיים הממעיטים את היציאות , מה שגורם גם לטחורים.כאבי אגן יכולים להופיע, כחלק מהכנת הגוף לקראת הלידה, על יד התרחבות מפרקי אגן הירכיים. בסוף התקופה הזו (33 שבועות הריון) תעברי את בדיקת האולטרה סאונד האחרונה. ברוב במקרים העובר כבר מונח כשראשו כלפי מטה, וגם השליה תופסת את מקומה הסופי יחסית לפתח.

שלושים וארבעה שבועות:

שכבת הורניקס המכסה את העובר מתעבה והולכת, הפלומה העדינה שכיסתה אותו נעלמת, הוא אוגר שומן, וריאותיו יצרו מספיק סורפקטנט.

צירי ברקסטון היקס- אצל רוב הנשים מופיעים צירים "מדומים" הנקראים צירי ברקסטון היקס. צירים אלה אינם "צירים-על-אמת", ומנקודת מבטו של הרחם אין להם כל משמעות: מהם לא תבוא הישועה. הם אינם סדירים, תדירותם אינה עולה, והחשוב מכל- הם אינם גורמים ללידה. את עשויה להרגיש היטב את התקשות הרחם, המלווה לעתים בכאב חזק (שיכול להתגבר מהריון להריון). צירי ברקסטון היקס יכולים להופיע שבועות הריון רבים לפני הלידה (מהשליש השני להריון) ולהימשך בכל פעם בין 10 דקות לחצי שעה. לקראת סוף השליש השלישי עוצמתם ותדירותם של צירים אלה עולות.

שלושים וחמישה שבועות:

בשלב זה של ההריון אורך העובר הוא 42 ס"מ , ומשקלו 2470 גרם והוא מעוצב במלואו. ראשו תואם יותר במידותיו את מידות שאר הגוף. כמות גדולה יותר של שומן הצטברה מתחת לעורו והיא תסייע בוויסות טמפרטורת הגוף לאחר הלידה, אף שהעור הוא עדיין דק למדי.

פנים - עור פניו של התינוק חלק הרבה יותר, שכן רבים מהקמטים נעלמו ממנו. אם תעברי סריקת אולטרה סאונד עכשיו, צורת פניו של העובר אמורה להיות כה מעוצבת עד שתבחיני בצדודיתו בבירור. עיניו נפקחות ונעצמות עתה לעיתים קרובות, והוא יכול לחוש בשינויים באור העובר דרך דופן הבטן; אם תלדי לידה מוקדמת בשלב זה, עיניו של התינוק ייפקחו וייעצמו אוטומטית.

זרועות ורגליים - אלה מפותחים, והשרירים והעצבים מקושרים ביניהם ומאפשרים תנועות מתואמות יחסית. העובר נוטה לשכב בעוד זרועותיו ורגליו משוכות אל גופו, והוא כבר יכול ללפות דברים באצבעותיו.

עור ושיער- העור מאבד את שקיפותו-למחצה בשל שומן המצטבר ונעשה ורדרד יותר; עתה קשה יותר להבחין בכלי הדם. הוורניקס מתרבה, וייתכן ששיער צימח על ראשו של העובר.

בתוך גופו של העובר- רוב האיברים הראשיים התפתחו, והעובר מתחיל לעלות במשקל כהכנה ללידה.

הריאות - הן עדיין מתפתחות. עם זאת, אם ייוולד תינוקך עכשיו יהיה לו סיכוי טוב מאוד לשרוד בעזרת הנְשמה.

המוח ומערכת העצבים - מפותחים לגמרי, אם כי אילו נולד התינוק עכשיו לא היו ההחזרים (הרפלקסים) שלו, כגון החזר המציצה, וכן התיאום בתנועותיו, פועלים היטב.

מערכת העיכול - מקוֹניוּם, חומר סמיך שצבעו ירוק כהה, המורכב מתאים מתים והפרשות המעיים והכבד, ממלא את המעי הגס. העובר עשוי לפלוט מקוניום (הצואה הראשונה) אם יימצא במצוקה בזמן הלידה.

מערכת התמיכה בעובר - יעילותה של מערכת אספקת המזון לעובר מגיעה לשיא עם הגעתה של השליה לבשלות.


היכנסי למחשבון הריון


דברים שכדאי לדעת