נגישות

שבוע עשרים ושבע עד שבוע שלושים ואחד

עשרים ושבעה שבועות:

השבוע העשרים ושבעה חותם את השליש השני להריון. הרחם כבר מגיע כמעט עד הצלעות. את מתחילה להרגיש את הגב לעיתים קרובות יותר. אל תשבי רגל על רגל, שבי עם פיסוק קל, תני לרחם ליפול בין רגלייך. תנועות התינוק כבר קצת מכאיבות. הוא בועט מתחת לצלעות. את יכולה בעדינות להזיז אותו מהמקום הכואב.לעיתים תרגישי גיהוקים, מעין תנועות שחוזרות על עצמן מידי כמה דקות, אל דאגה, הכל תקין.

עשרים ושמונה שבועות:

בשבוע ה - 28 יש כבר "בן אדם" ברחם. הוא זז ובועט נמרצות, יש לו הרבה כוח, ובינתיים גם הרבה מקום, ובמהלך החודשיים הקרובים יהיו תנועותיו נמרצות ביותר. משקלו כבר עבר את מחסום הקילוגרם הראשון ואורכו כ-37 ס"מ. אף על פי שריאותיו אינן בשלות והוא עדיין מוגדר כפג, יש לו כבר סיכוי לא רע להישאר בחיים אם ייוולד כעת.

עשרים ותשעה שבועות:

בשבוע ה - 29 החומר השמנוני הנקרא ורניקס מכסה את עורו של העובר ומבודד אותו. העובר מתנועע כל הזמן בתוך הרחם.

בתוך גופו של העובר:

המוח - ממדיו גדלו מאוד, ומעטפת שמנונית מכסה את סיבי העצבים ומגינה עליהם; התפתחות חשובה זו מאפשרת לדחפים ששולח המוח לנוע מהר יותר, דבר המגביר את יכולת הלימוד.

תנועות - לעובר צפוף עתה יותר בתוך הרחם, בשל גדילתו באורך ובמשקל. אף על פי כן הוא יכול עדיין לשנות את תנוחתו; בשל הכמות הפחותה של מי השפיר תתחילי להרגיש יותר את תנועותיו אלה, וייתכן אפילו שאפשר יהיה להבחין בהן מבחוץ.

הריאות - עד לשבוע ה-29 פיתחו כבר הריאות את מרבית נתיבי האוויר הקטנים ואת בועיות האוויר הזעירות. חשובה באותה המידה היא התפתחותו של חומר פעיל-שטח, הנוצר על ידי התאים בריאות. חומר זה מסייע לנשימה. על ידי הפחתת מתח-הפנים של רפידת הריאות, דבר המונע את קריסתם של נתיבי האוויר בריאות בעת הנשיפה. פג עלול לסבול מבעיות נשימה משום שחומר זה עדיין לא נוצר אצלו. בלידה מוקדמת תינתן לאם זריקת סטרואידים, כדי להאיץ בריאותיו של העובר לייצר את החומר פעיל-השטח, או שהתינוק יקבל חומר מלאכותי בהיוולדו.

מערכת התמיכה בעובר - בשלב זה השליה גדלה בקצב איטי מזה שבו גדל העובר. בכל דקה היא מקבלת בערך 400 מיליליטר דם ממחזור הדם שלך ומשחלפת חומרי מזון, גזים ותוצרי פסולת. השליה היא בררנית ואינה מאפשרת לחלק מהחומרים המזיקים, כגון תרופות מסוימות, לעבור דרכה מן האם אל העובר.

שלושים- שלושים ואחד שבועות:

בשבועות אלה ממשיך העובר בצמיחתו וגדל במהירות. עד לשבוע ה-33 יוכפל כמעט משקלו ויגיע לסביבות ה-2 ק"ג. בשבועות הריון אלה מתחילה פלומת השיער המכסה אותו לנשור, ריסיו כבר ארוכים, עפעפיו פתוחים וציפורניו מתארכות.

בדיקות רפואיות מומלצות:

שבוע 28 -  חיסון אנטי D

במקרים ולאישה סוג דם עם RH שלילי וסקר הנוגדנים שלילי.


למידע נוסף על מעקב הריון לחצי כאן

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן