נגישות

שבוע עשרים ושלוש עד שבוע עשרים ושבע

עשרים ושלושה שבועות:

תינוקך גדל ומתחזק. שריריו מתפתחים, ואת יכולה לחוש זאת בבירור בתנועותיו ההולכות ומתחזקות. גם תאי מוחו מתפתחים, ובידיו וברגליו כבר בולטות הציפורניים. אצלך, במקביל לבטן הגדלה, גדלות גם הטרדות המלוות את ההריון: ההפרשה מהנרתיק מוגברת, והכאבים בבטן התחתונה ובאזור המפשעות גוברים לאחר יום של פעילות (בזמן מנוחה הכאבים נעלמים, וזה סימן מרגיע). כאבי ראש, סחרחורות וגודש באף עלולים גם הם להופיע; דופק ליבך מואץ, ולעיתים את חשה בו היטב. חלים שינויי פיגמנטציה בבטן, ולעיתים גם בפנים, ובקיץ יכולה להופיע גם בצקת קלה בקרסוליים. העצירות, אם היתה לך, עלולה להחמיר עקב נטילת תכשירי הברזל. כשאת שומעת מוזיקה (או רעש חזק אחר), את עשויה להרגיש שתנועות העובר מתגברות. לפעמים יתגברו תנועותיו בהתאמה להנאה שלך, וזה לא נדמה לך, זה בפירוש ייתכן. תנועות העובר בשלב זה ברורות מאוד, וגם אחרים יוכלו לחוש בהן אם יניחו יד על בטנך וימתינו בסבלנות.

עשרים וארבעה שבועות:

בשבוע ה-24 העובר הוא פחות עדין ושברירי, אורכו עתה 26 ס"מ ומשקלו 680 גרם בקירוב.

העור - עדיין דק, אבל כבר לא שקוף-למחצה. צבעו עכשיו אדמדם; משום ששכבות השומן התת-עורי לא נוצרו עדיין הוא מקומט במקצת.

העיניים - בשבועות הריון 22 עד ה-24 נפקחות עיניו של העובר.

בתוך גופו של העובר - העובר, הנתון בתוך 500 מיליליטר לערך של מי שפיר, יכול לנוע בתוך רחמך וניידותו רבה. הוא יכול לבעוט, למצוץ אצבע, לפתוח ולסגור את הפה, והוא יגיב לתנועה ולקולות רמים. קצב ליבו של העובר ירד ל- 140-150 פעימות בדקה, ועתה אפשר לקבל פלט של קצב ליבו במכשיר ניטור עוברי. כל האיברים החשובים (למעט הריאות) כבר מתפקדים.

המוח ומערכת העצבים - אם יוצגו גלי המוח של העובר בן 24 השבועות במכשיר הניטור EEG , הם יהיו דומים לאלה של תינוק בן יומו. תאי המוח האחראיים על החשיבה המודעת הולכים ומתפתחים, והעובר נעשה רגיש הרבה יותר לקול ולתנועה. בשלב זה, סבורים החוקרים, הוא פיתח כבר מחזור של שינה וערות.

הריאות - הריאות, המלאות עדיין מי שפיר, הן האיבר הפחות בשל בגוף העובר; יחלפו כמה שבועות לפני שתיווצרנה כל בועיות שחלוף-האוויר.

מערכת העיכול - העובר בולע ומפריש כל הזמן מי שפיר.

מערכת התמיכה בעובר - דופנות כלי הדם הזעירים של רקמת השליה נעשים דקים וחדירים יותר עם התקדמות ההריון; כמות חומרי המזון המועברת לעובר גדלה, ומופרשות כמויות גדולות יותר של פסולת.

עשרים וחמישה - עשרים ושישה שבועות:

את מתקרבת לסיום השליש השני. ריאות העובר ממשיכות להתפתח; בועיות אוויר קטנות הולכות ומתפתחות בהן, ויש כבר תנועות נשימה ראשונות. העובר אמנם אינו נושם בפועל, שהרי החמצן מגיע אליו דרך חבל הטבור, אך הוא מבצע מעין תנועות נשימה שבהן נסחט הנוזל מריאותיו. בשלב זה של ההריון מוחו של העובר כבר מתפקד, הנחיריים נפתחים והוא מסוגל להריח. גם בלוטות הטעם כבר מתפקדות היטב. את מתקרבת (או נמצאת כבר) לשלב שבו יש לעוברך סיכוי סביר להישאר בחיים גם אם ייוולד טרם זמנו.

בדיקות רפואיות מומלצות:

שבוע 25 - העמסת סוכר 50 גרם

בדיקת דם - בדיקה לרמת הסוכר בדם שעה לאחר העמסה של 50 גר' סוכר. במקרה ומתקבלת תשובה חריגה יש לבצע העמסת סוכר מלאה (100 גר') - OGTT . במקרים בהם יש סוכרת במשפחה או סכרת הריון במהלך הריונות קודמים, נהוג לדלג על בדיקת הסקר ולבצע ישירות את בדיקת ה- OGTT .


מידע נוסף על מחשבון הריון

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן