נגישות

ברית מילה, דברים שכדאי לדעת

בשנים האחרונות ההגמוניה לביצוע בריתות עוברת מהמוהלים לידי רופאים, ולא בכדי. יותר ויותר הורים המעוניינים לחסוך מבניהם סבל מיותר פונים לבריתות הרפואיות

כדת משה והעמים ברית המילה הינה אחת הפעולות הכירורגיות העתיקות ביותר בעולם.

ההוראה לביצוע ברית בדת היהודית מעוגנת במקורות והולכת כחוט השני לאורך אלפי שנים עד עצם ימינו אלה. גם בדתות אחרות, בעיקר באיסלאם, מקובל לבצע ברית מילה, אם כי שם הברית מבוצעת בגיל מאוחר יותר.

נוצרים רבים גם כן עוברים ברית עקב בעיות בריאותיות ומטעמי אסתטיקה.

וכל מילה מיותרת... בשנים האחרונות רבו הדיונים מסביב לביצוע הברית ויש לא מעט הורים שאינם חפצים למול את בניהם מסיבות שונות. חלקם סבורים שמילת התינוק הינה פעולה ברברית ומכאיבה העלולה לגרום לטראומה לתינוק, ואחרים טוענים שהמילה עלולה לפגוע בעתיד בהנאה בזמן קיום יחסי מין.

לברית המילה מספר יתרונות רפואיים לברית המילה שהוכחו בספרות המדעית-רפואית, ואין להקל בהם ראש:

לא קיימים זיהומים של העורלה שעלולים להגיע עד להיווצרות אבצס

שכיחות נמוכה יותר של דלקות בשתן אצל נימולים

פחות העברת מחלות מין אצל נימולים

שכיחות העברת האיידס נמוכה יותר בקרב נימולים, עד כדי כך שארגון הבריאות העולמי המליץ על ביצוע בריתות המוניות באפריקה כחלק מהמלחמה במגיפת האיידס

שכיחות נמוכה יותר של סרטן צוואר הרחם בבנות הזוג של נימולים

הברית המסורתית:

מבוצעת על ידי מוהל שהוסמך על ידי משרד הדתות ומשרד הבריאות. הברית נערכת לרוב באולם או בבית התינוק. על פי לרוב האלחוש שהתינוק זוכה לקבל מסתכם במציצת מעט יין, ולפעמים מריחת משחה להרדמה מקומית. אין הזרקה של חומר הרדמה מקומי כיון שהמוהל אינו מוסמך לבצע הזרקות. למותר לציין שהתינוק מרגיש את הברית ועובר חוויה לא קלה, קל וחומר ההורים שלו ובעיקר האם.

בכל מקרה של סיבוך, הילד מופנה בבהילות לבית חולים כדי להתמודד עם הבעיה שנוצרה ולאחרונה אנו עדים בכלי התקשורת לעדויות רבות על נזקים שנגרמו בזמן ביצוע ברית על ידי מוהלים. למען הסר ספק, ישנם מוהלים שעושים מלאכתם נאמנה ובעלי ניסיון עצום ומאחוריהם הורים מרוצים, אך קיימים מוהלים שגורמים לעיתים לנזקים קשים ובלתי הפיכים.

הברית הרפואית:

נעשית על ידי רופא שהוסמך לבצע בריתות בדומה לברית המסורתית, גם הברית הרפואית הינה הלכתית ומבוצעת לפי כל כללי הטקס הדתי. הברית מבוצעת במרפאה של הרופא, בבית התינוק ולפעמים גם באולם לפי בקשת המשפחה והסכמה של הרופא (לא כולם מוכנים לביצוע מופע גדול). הברית עצמה נעשית בשיטת הברית המסורתית, אבל ההבדל הגדול הוא באלחוש. לרוב התינוק מקבל הכנה בבית לפני הברית במריחת משחה להרדמה מקומית על ידי ההורים ומקבל נר אקמול. בסמוך לביצוע הברית הרופא מזריק לאיבר המורדם (בעזרת משחה) חומר להרדמה מקומית- כך שעצם ההזרקה אינו כואב, והברית עצמה אינה מורגשת כלל על ידי התינוק. בהמשך, הברית מבוצעת תחת הקפדה מחמירה על תנאים סטריליים ותוך הקפדה במניעת סיבוכים או פגיעה באיבר המין. במידה ומופיע סיבוך כמו דימום, הרופא יכול לפתור את הבעיה במקום על ידי ביצוע מספר תפרים באזור הדימום, שכן האיבר מורדם והתינוק אינו חש כל כאב. הפרט החשוב ביותר הוא שהתינוק עובר את הברית בצורה קלה, ללא כאבים או בכי, ובכך נחסכת ממנו טראומה מיותרת.

במחקרים שבדקו את מיתוס פגיעת המילה בהנאה ביחסי מין נקבע כי ברית מילה אינה מפחיתה מהגירוי המיני אצל גברים. הרופא המבצע את ברית המילה אינו צריך להיות אדם דתי כדי שהברית תהיה כשרה למהדרין, שכן לפי חוקי הדת כל יהודי יכול לבצע ברית, ואף נאמר שכל אב צריך למול את ילדיו.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן