נגישות

שאלות ותשובות על אפידורל

זריקה אפידוראלית - מה היא?
זריקה אפידורלית משמשת לטיפול בכאבים חזקים בגב, המלווים לעתים גם בכאב בגפיים התחתונות. כאבי גב תחתון מופיעים לרוב עקב לחץ על העצבים היוצאים מחוט השדרה או לחץ על חוט השדרה עצמו. סיבות שכיחות ללחץ הינן פריצת דיסק או היצרות תעלת השדרה. כתוצאה מהלחץ, נוצר תהליך דלקתי המלווה בבצקת המחמירה את הכאב. הזרקה אפידורלית מאפשרת טיפול ממוקד בתהליך הדלקתי, הפחתת הבצקת ובעקבות כך גם הפחתת הכאב.
מתי לא נבצע זריקה אפידוראלית?
במקרה של מחלה זיהומית המלווה בחום כמו שפעת. אם הינך נוטל מדללי דם או נוגדי קרישה. רגישות יתר לחומרים המוזרקים.
היכן מזריקים את האפידורל?
אפשר לתת זריקה אפידוראלית בכל גובה בעמוד השדרה מהצוואר ועד לגב התחתון, בהתאם למיקום הבעיה. הזריקה נעשית דרך הרווח שבין החוליות, אל החלל האפידוראלי.
אילו חומרים מוזרקים?
מאלחש מקומי בדומה לחומר המשמש להרדמה לפני טיפול שיניים. תרופה ממשפחת הסטרואידים, המסייעת לריפוי הדלקת ולהפחתת הבצקת סביב העצב.
באיזו תנוחה מתבצע הטיפול?
התנוחה המומלצת בעת הזרקה אפידוראלית הינה "תנוחה עוברית" : ישיבה או שכיבה על הצד עם הגב לרופא, רגלים מקופלות וראש כפוף כלפי החזה. בהזרקה תחת שיקוף, הטיפול יתבצע בשכיבה על הבטן.
מהלך הטיפול: מה ארגיש בכל שלב?
מציאת מקום ההזרקה - רופא יזהה את מקום ההזרקה בעזרת מישוש. חיטוי העור - חיטוי העור מלווה בתחושת קור ורטיבות. הרדמה מקומית - תתכן תחושה רגעית וחולפת של חום או שריפה. הזרקת התרופה - בעת הזרקת התרופה, יתכנו תחושות שונות כגון לחץ בגב, דקירות או זרמים ברגלים. תחושות אלו יחלפו עם תום ההזרקה. הנך מוזמן לדווח לנו על תחושותיך אך חשוב שלא תזוז. על פי הצורך, יחליט הרופא להאט את קצב ההזרקה או להשהות אותה זמנית.
מתי יתחיל הטיפול להשפיע?
הטבה ניכרת עשויה לחול מספר דקות לאחר הטיפול והיא נובעת מפעולת המאלחש המקומי. הטבה זו תחלוף תוך מס' שעות. שיפור משמעותי צפוי כיומיים עד שבוע לאחר מכן, עם תחילת השפעת הסטרואיד שהוזרק.
האם לטיפול יש תופעות לוואי?
לטיפול האפידוראלי עלולות להיות תופעות לוואי. חשוב לדעת כי תופעות אלו, במידה ומופיעות, הן זמניות וחולפות תוך מספר שעות. כמו כן, ניתנות לזיהוי מוקדם ולטיפול מהיר. כאב באזור ההזרקה. רגישות יתר לחומרים שהוזרקו. חולשה זמנית של הגפיים התחתונות או נימול וירידה בתחושה. ירידה בלחץ הדם.
מה הם הסיבוכים האפשריים?
לעתים נדירות הזריקה כרוכה גם בסיבוכים כגון כאבי ראש, זיהום מקומי או דימום לתוך הרקמה האפידוראלית. אצל הסובלים מיתר לחץ דם או סוכרת, ערכי הסוכר או לחץ הדם עלולים לעלות באופן זמני. לעתים נדירות תיתכן פגיעה בעצב שתתבטא בירידה בתחושה או בתנועה של הרגל/ים.
איזו ההשגחה נדרשת לאחר הטיפול?
לאחר הטיפול נדרשת השגחה קצרה של כ- 30-15 דק'. קימה ראשונה מהמיטה תתאפשר רק לאחר בדיקה ואישור הצוות המטפל ותמיד בליווי אדם נוסף.
מה הן הנחיות לקראת שחרור?
אנא ודא קבלת מרשמים למשככי כאב. חל איסור לנהוג כ-4 שעות לאחר הטיפול. החזרה לבית תעשה ברכב פרטי עם נהג או במונית ולא באוטובוס לאחר. הטיפול עליך להיות בליווי מבוגר עד הגעתך לבית.
מתי לפנות לעזרה רפואית?
יש לפנות מיידית לחדר מיון אם מופיעים: ירידה בתחושה או בתנועה ברגליים. הפרעה בשליטה על הסוגרים (למשל בריחת שתן). כאבי ראש חזקים. כאבי גב חזקים, מעבר לכאב המקומי הקשור בהזרקה. חום מעל 38c 5.
איך ממשיכים בטיפול?
טיפול אפידוראלי כולל לרוב סדרה של 4-3 זריקות בהפרשים של 6-2 שבועות או יותר. מיד לאחר ההזרקה הראשונה, יש להזמין תור להזרקה אפידוראלית נוספת ולמרפאת הכאב. ההחלטה על המשך הטיפול תתקבל לאחר התייעצות עם רופא.
מה לעשות במידה והנך נוטלת נוגדי קרישה או מדללי דם?
לא ניתן לבצע טיפול אפידוראלי תחת מרבית נוגדי הקרישה. יש לדווח לצוות המטפל על נטילת מדללי דם או נוגדי קרישה כגון קומדין, פלוויקס, קלקסן ולפעול בהתאם להנחיות הרשומות בטבלה. רופא המרפאה, בתיאום עם רופא המשפחה ייתן המלצות לגבי הפסקה או החלפת נוגדי הקרישה לקראת ההזרקה האפידורלית. חשוב: ביום הטיפול האפידוראלי, אין להזריק קלקסן! להבדיל מנוגדי הקרישה, ניתן לבצע זריקה האפידוראלי אם הינך נוטל אספירין או נוגדי דלקת.
מה הן ההנחיות למטופלים הנוטלים נוגדי קרישה?
Clexan קלקסן עד 40 מג' פעם ביום לא להזריק בבוקר הטיפול. נדרשת הפסקה של 12 שעות בין הקלקסן לזריקה האפידוראלית. Clexan קלקסן מעל 40 מג' ביום לא להזריק בבוקר הטיפול נדרשת הפסקה של 24 שעות בין הקלקסן לזריקה האפידוראלית. Coumadin / Warfarin קומדין בלי קשר למינון יש להפסיק קומדין 4-5 ימים לפני הזריקה האפידוראלית, בהתייעצות עם רופא משפחה. בבוקר הטיפול, יש להביא תפקודי קרישה עדכניים. על רופא המשפחה לשקול טיפול חלופי. Plavix פלוויקס בלי קשר למינון להפסיק 7 ימים לפני ההזרקה האפידוראלית. ASA אספירין עד 325 מג' ליממה אין צורך להפסיק מראש.
זריקה אפידוראלית תחת שיקוף - מדוע תחת שיקוף?
השיקוף (ברנטגן) מאפשר זיהוי מדויק של האזור בו קיימת הבעיה והזרקת התרופה באופן ממוקד למקור הכאב. בעת השיקוף, מוזרק חומר ניגוד המסייע לרופא לכוון את התרופה לאזור הדלקת.
איך מבצעים זריקה אפידורלית תחת שיקוף?
הפעולה מתבצעת תחת שיקוף (רנטגן), בשכיבה על הבטן. ברוב המקרים הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית. לאחר איתור מקום ההזרקה, הרופא יבצע חיטוי והרדמה מקומית. בהמשך מוחדרת מחט, בהנחיה של שיקוף, קרוב לעצב המעביר את הכאב. דרך המחט מושחלת אלקטרודה באמצעותה מועבר זרם חשמלי מבוקר לרקמות. תחילה יוודא הרופא מיקום מדויק על ידי גירוי חשמלי קטן. אתה תחוש זרם קטן או לחץ מקומי בגב. לאחר וידוא המקום, המחט תחומם למספר דקות. טמפרטורת החימום ומשך החימום יקבעו על ידי הרופא בהתאם למטרת הטיפול. החימום מקומי מביא להפרעה בתשדורת הכאב למוח ובסופו של דבר לשיכוך כאב. אורך הטיפול כ- 45 דקות.
איך מתנהגים לאחר זריקה אפידורלית תחת שיקוף?
ירידה ממיטת הטיפול מותנית באישור הצוות המטפל. יש להמשיך טיפול תרופתי קבוע בהתאם להנחיות. יש להקפיד על מנוחה ביום הטיפול, בנוכחות מבוגר. אין לנהוג או לנסוע בתחבורה ציבורית.
מה הן הסיבוכים האפשריים לאחר זריקה אפידורלית תחת שיקוף?
טיפול בגלי רדיו אינו גורם לסיבוכים פרט לאלה הקשורים בהחדרת המחט, כפי שפורט לגבי זריקה אפידוראלית.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן