נגישות

בית ספר להורים מתחילים

פרופ' כרם, רופא בכיר, אגף הילדים בהדסה

כשאני מגיע לבקר זוג חברים עם תינוק בן חודשיים, האבא הטרי פותח את הדלת הכניסה, לבוש ברישול, עיניים טרוטות.

על הכתף מונח לו חיתול בד שאמור לספוג את שלל הפליטות, אבל בכל זאת החולצה שלו מלאה בהן, והגבר החדש של הבית שהוא תינוק בן חודשיים- שרוע על הכתף. "

שנייה אני מסדר לך מקום...", הוא אומר ומתכופף לעבר הספה בגמלוניות, נזהר שלא לשמוט את הילד מהכתף. מפלס דרכו דרך ערימת הכביסה עד שבד הקאמל של הספה מתגלה. "עוד שנייה הוא משחרר אוויר ואני אתך", הוא אומר ונעלם לחדר בסוף המסדרון".

הוא מגיש לנו קפה וצונח לתוך הספה. הוא מרים עלי מבט עייף, "זה הקפה הראשון שלי מאז הבוקר... כלום לא הכין אותנו למה שיקרה יום אחרי. אני רץ כל היום, לא עוצר לשנייה, אפילו לאכול לא הספקתי היום. בין הגזים, ההשכמות בלילה, הרופאים, הסידורים האינסופיים, המשפחות וכל מה שביניהם, יש גם לימודים ועבודה.

 מישהו צריך להאכיל את כל המכונה הזאת. השבוע תפסתי שאני בהתקף חרדה. אין לי מושג מה אני עושה, הכסף נשאב אני על אוטומט, בלי תכנית ועם מיליון משתנים, נעלמים ועשרים כדורים באוויר, בפאניקה שמשהו ייפול". הוא צודק החבר שלי. אף אחד לא הכשיר אותו להיות אבא לתינוק בין חודשיים במשקל 3 ק"ג שמותיר אותו חסר אונים ומבולבל.

אז אני מספר לו שעכשיו יש מסגרת ללמוד "איך להיות אבא ואמא", כזו שאפשר ללכת אליה עוד בתקופת ההיריון ולהכין את עצמנו לחיים החדשים – תרתי משמע – שעומדים להגיע.

זה נקרא "קורס הכנה להורות" והוא שיתוף פעולה של המרכז הרפואי הדסה ומכון אדלר, שמתמחה בליווי וייעוץ להורים משלבי ההיריון ואילך בהתמודדויות עם הורות בכל הנושאים. לדברי פרופ' שמחה יגל, מנהל אגף נשים ויולדות בהדסה, "לאורך חודשי ההיריון והבדיקות אני נחשף לאלפי זוגות שבעוד מספר חודשים יהפכו הורים ומזהה חוסר הבנה וידע בכל הקשור למעבר מזוג חברים להורים.

בניגוד לתחומי חיים אחרים, נכון להיום קיימת הכשרה למקצוע ההורות. קורס הכנה להורות של הדסה בשיתוף מכון אדלר הוא הראשון מסוגו בישראל ומטרתו להקנות כלים מעשיים להתמודדות עם מגוון רחב של מצבים חדשים בתחומי הזוגיות וההורות בהם צפויים ההורים החדשים להיתקל.לדברי אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר,

"המעבר להורות הוא אחד המכוננים והמשמעותיים. לעיתים הפער שביו תפישת חזון ההורות לבין המציאות השוחקת, על כל המורכבות שלה, מייצרים גורמי חיכוך ומטענים רגשיים שעלולים להכניס הרבה מתח לתא המשפחתי החדש.קורס הכנה להורות של הדסה בשיתוף מכון אדלר מחבר בין שתי דיסציפלינות מקצועיות שיחד מקנות להורים שבדך כלים יישומים להתמודדות עם אתגרים עימם הם צפויים להיתקל. בראש ובראשונה, הקורס הייחודי מאפשר להורים שבדרך להציף נושאים שונים שמטרידים אותם – החל מחששות של התמודדות כללית, דרך נושאים של זוגיות וכלה בנושאים הנוגעים להורות".

"הכלים היישומיים אותם רוכשים משתתפי הקורס מעניקים מענה ומסייעים בידי ההורים הצעירים להפוך את התא המשפחתי לנעים ומוכן יותר לקראת התקופה החדשה והמרגשת. הורות היא מקצוע לכל דבר שיש ללמוד ולהתכונן לקראתו", מוסיפה הראל.עצות ראשונות להורים מתחילים מאסנת הראל, מנכ"ל מכון אדלר:· בקשו עזרה: בשלב הראשון לאחר הלידה תינוקכם זקוק לטיפול ודאגה 24/7. הדרישות רבות ולעיתים מתישות. אל תהססו לבקש עזרה בשלב זה. 

ערכו תיאום ציפיות: בינכם בני הזוג ועם המשפחה המורחבת: הגדירו צרכים, לו"ז, משימות. ככל שהציפיות יהיו ברורות לכולם, כך ירדו המתחים· שמרו על הזוגיות: בתוך ים המטלות והעומס קיימת נטייה להתרכז רק בתינוק ולשכוח מהזוגיות. מצאו זמן רק לעצמכם, אחת לשבוע, לטיפוח הקשר הזוגי.· הורות היא הג'וב של החיים: כדי לרכוש ידע ותמיכה. הצטרפו לסדנת הורים בה תלמדו, יחד עם הורים השותפים למצבכם, כיצד להתמודד עם אתגרי ההורות בהצלחה· אל תשוו!: הבן של השכנה כבר התחיל לזחול ? אל תשוו בין תינוקכם לזה של השכנה/חברה/מכרה... לכל אחד וקצב ההתפתחות משלו, אישי וייחודי. לא כדאי לפתח דאגות שווא...·

אבא יקר, למרות שהתקופה מכונה "חופשת לידה", אשתך ממש לא בחופשה... הטיפול ההדוק בתינוק בתוספת מחסור בשעות שינה הוא חוויה מתישה. בנוסף, היא חווה שינויים גופניים, הורמונליים, רגשיים... גלה הבנה ואמפתיה והיה שותף פעיל בטיפול בתינוק. הוא זקוק גם לך והיא זקוקה לזמן לעצמה ...ולך אמא יקרה, למרות שרוב הזמן את המטפלת העיקרית בתינוק, גם אישך יפתח קשר רגשי לתינוק, לרוב בהדרגה ובקצב שונה משלך. נסי לגלות הבנה וגמישות בלי להאשים ולבקר ונסי לזכור בין כל המטלות גם את אישך, גם הוא זקוק לך... והזוגיות תצא מרווחת.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן