נגישות

הקשר בין אנדומטריוזיס לתזונה

הידע לגבי הקשר בין תזונה ואנדומטריוזיס נאסף ממחקרים רפואיים, נמצא בספרות הרפואית, וכן מתבסס על ניסיון של מטופלות ומטפלים. מטרת הטיפול התזונתי באנדומטריוזיס הוא לשפר את איכות החיים של המטופלת.

מחקרים רבים מעידים על "אפקט ההגנה" של תזונה בריאה בפני מחלות השכיחות בעולם המודרני. התזונה המערבית מעלה את גורמי הסיכון לתחלואה כגון: סוכרת, השמנה, יתר לחץ דם, שבץ מוחי ועוד. בנוסף, התזונה המערבית עשירה במזון מעובד/ מתועש אשר מעודד יצירת דלקת.

על הטיפול במרפאה

במרפאת תזונה ואנדומטריוזיס במרכז האנדומטריוזיס של בית חולים הדסה עין כרם מתאימים טיפול פרטני וייחודי לכל מטופלת. כפי שאנדומטריוזיס מתבטא אחרת אצל כל מטופלת, כך הטיפול התזונתי יהיה אישי ויותאם לכל מטופלת לפי צרכיה ורצונותיה. הטיפול התזונתי יתמקד בבחירת מזון שיפחית את מדדי הדלקת ובכך יפחית את רמת הכאב, בהפחתת התסמינים במערכת העיכול ובמיקסום המצב התזונתי לנשים שמתכננות הריון.

הטיפול התזונתי באנדומטריוזיס הינו טיפול כוללני המתייחס לסוגי מזונות, לחומרי הגלם הבסיסיים של המזון, למידת פיזור המזון על פני שעות היום, לתוספים של ויטמינים ומינרלים שונים וכן התייחסות לסביבת המזון.

בפגישה הראשונה נערוך היכרות במהלכה נשאל שאלות רבות בנושא התזונה והמזון. התוכנית התזונתית תותאם לכל מטופלת באופן אישי בהתאם לחומרת המחלה, למגוון המזונות שהיא אוכלת, להעדפותיה אישיות ומתוך התאמה לרקע התרבותי של המטופלת.

הטיפול התזונתי יכוון לדיאטה ים-תיכונית שנמצאה במחקרים רבים כקשורה עם בריאות, הורדת רמת הדלקתיות ומניעת מחלות. הטיפול יכלול צמצום כמות המזון המעובד וחומצות שומן טרנס, לצד העלאת רמות חומצות השומן מסוג אומגה 3, הגבלת כמות הקפאין היומית, הגבלה או הימנעות מאלכוהול ושמירה על הסביבה: הימנעות ממזון שקשור בתעשיות הפלסטיק, ההדברה ושימורי מזון.

בחלק מהמקרים יהיה מקום להורדת הגלוטן מהתפריט ודיאטה המוגבלת ב-FODMAP, אולם צעדים אלו אינם מומלצים באופן גורף אלא רק במקרים מסוימים ולתקופה מוגדרת. תוספת של ויטמינים ותוספי תזונה שונים יותאמו לכל מטופלת באופן אישי.

הדסה כאן בשבילכם