נגישות

המעבדה ההיסטולוגית

המכון לפתולוגיה בהדסה קולט דגימות פתולוגיות שיכולות להגיע ממקור פנימי בבית החולים או מגורם חיצוני. בחדר קבלת החומר מבוצעות מיד פעולות ראשוניות הכוללות רישום ותיאור של התכשירים, פריסה ופתיחה ראשונית של תכשירים גדולים לחדירה אופטימלית של פורמלין, דיגום והכנסה לקסטות היסטולוגיות, הדגרה בתמיסות מיוחדות כמו Decal והמשך קיבוע בפורמלין.

כל דגימה נקלטת עם הזמנות לבדיקות דיאגנוסטיות המבוצעות על ידי מעבדות המכון המאפשרות לפתולוג לתת אבחנה פתולוגית על המקרה.

המעבדה ההיסטולוגית מבצעת מספר תהליכים כדי להכין תכשיר היסטולוגי. במדריך הבא נפרט על התהליכים האלה, הכוללים את הכנה של בלוק פרפין, חיתוך הבלוק, הכנה וצביעה של דגימה ללא קיבוע בשיטת החתך הקפוא וכן צביעה היסטוכימית בסיסית.

הכנה של בלוק פרפין

מטרת התהליך היא שיקוע הרקמה בחומר מוצק (פרפין), המאפשר את חיתוכה לשם הכנת תכשיר היסטולוגי.

הכנת הבלוק נעשית על ידי שיקוע הדגימה בפרפין נוזלי בטמפרטורה (℃62±2) בתוך תבנית, ולאחר מכן הקרשת הפרפין על משטח קר (℃5) עד לקבלת בלוק מוצק. התהליך מבוצע באמצעות מכשיר הנקרא Tissue Embeding Cente. הדגימות שיש לשקע כוללות קטעי רקמות או חלקי איברים שנלקחו בביופסיה, בנתיחה שלאחר המוות או שנדגמו מתכשירים ניתוחיים גדולים יותר, כגון שד, כליה ועוד.

חיתוך בלוקים של פרפין

לצורך הכנת תכשיר היסטולוגי מתבצע חיתוך של הרקמה המשוקעת בפרפין (בלוק) ויצירת חתכים דקים של רקמה בעובי 3-5µ, וצביעתם באופן המאפשר אבחון מבנה הרקמה ומרכיביה. החיתוך נעשה באמצעות מכשיר המיקרוטום המאפשר חיתוך רקמה בעובי הנדרש. לאחר החיתוך מועברת פיסת הרקמה החתוכה, או שרשרת של חתכים הנצמדים זה לזה בקצה במקרים של רקמה קטנה, לאמבט מים חמים (℃40-50) המכונה histobath לשם יישורה.

הרקמה הצפה על פני המים נאספת על גבי זכוכית נושאת (slide) ומיובשת בתנור של ℃75-85 במשך כ-20 דקות על מנת לקבעה על הזכוכית הנושאת.

הכנה וצביעה של דגימה ללא קיבוע בשיטת החתך הקפוא Frozen

מטרת התהליך היא חיתוך וצביעה של דגימה ללא קיבוע לשם אבחון ראשוני מהיר במהלך ניתוח.

התהליך מבוצע בדרך כלל בדגימת רקמה המגיעה ישירות מחדר ניתוח ודורשת אבחון מהיר במהלך הניתוח. הדגימה מגיעה מחדרי הניתוח ללא קיבוע ועוברת הקפאה באמצעות חומר הנקרא OCT (נוזל המורכב מתערובת גליקולים ושרף, קופא ב -℃10 ומשמש כמצע לשיקוע רקמה טריה והקפאתה בתוכו). בשיטה זו ניתן לדלג על שלבי הקיבוע והשיקוע שנעשים בבלוק של פרפין. התכשיר ההיסטולוגי שמתקבל נצבע בצביעת H&E באופן ידני.

צביעת היסטוכימית בסיסית H&E) Hematoxylin & Eosin)

צביעת H&E הינה צביעה של תכשיר היסטולוגי בהמטוקסילין (Hematoxylin) ובאאוזין (Eosin). צביעת E&H היא צביעה בסיסית של רקמה על זכוכית נושאת המיועדת להדגיש את גרעין התא ביחס לתא השלם. הצביעה נעשית במכשיר צביעה אוטומטי וגם באופן ידני על דגימת רקמה המגיעה ישירות מחדר ניתוח ודורשת אבחון מהיר במהלך ניתוח.

רקמה המתארת גידול פפילרי של כיס השתן נצבעה בצביעת H&E
"רקמה המתארת גידול פפילרי של כיס השתן נצבעה בצביעת H&E"
רקמה המתארת את רירית הקיבה עם דלקת כרונית נצבעה בצביעת H&E
"רקמה המתארת את רירית הקיבה עם דלקת כרונית נצבעה בצביעת H&E"