נגישות

בדיקת FISH היא שיטה המשלבת בדיקה ציטוגנטית (בדיקת הכרומוזומים שבגרעין התא) עם בדיקות ביוכימיות מולקולריות. הבדיקה מבוצעת על סלייד שעליו מונח חתך (FFPE (formalin fixed parafin emmbeded של הנבדק.

מטרת הבדיקה:

זיהוי שינויים כרומוזומליים הקשורים במחלות סרטן שונות ובכך לאפשר הכוונה משכלת של הטיפול התרופתי. שינויים כרומוזומליים נבדקים לדוגמה כוללים gene rearrangement (בגנים כמו EWSR1 ב- Ewing sarcoma, הגן Syt ב- Synovial sarcoma או הגן ALK בסרטן ריאה), amplifications (כמו בגן CDK4) או deletions.

בגידולים סרטניים שונים, ביניהם גידולים מהסוג (Soft Tissue Sarcoma (STS, מעורבת הטרנסלוקציה של הגן FUS הממוקם על כרומוזום 16p11, עם גנים שונים. למשל ב-Myxoid liposarcoma- ישנה טרנסלוקציה FUS-DDIT3, ב-Acute myeloid leukemia ישנה טרנסלוקציה FUS-ERG, ב- Angiomatoid fibrous histiocytoma ישנה טרנסלוקציה FUS-ATF1 וב- low grade fibromyxoid sarcoma ישנה טרנסלוקציה FUS-CREB3L2. תוצר החלבון הכימרי המאוחה מפעיל דהרגולציה של בקרי התמיינות בתא וכתוצאה מכך לגידול סרטני.

עקרון:

בשיטה נעשה שימוש בגלאים (פרובים) פלואורסנטים הנקשרים באופן ספציפי למקטעי ה- DNA או ה- RNA אותם רוצים לאבחן או לגלות. אנליזת השיטה מתבצעת תחת מיקרוסקופ פלואורסנטי. לאחר תהליך של דה-פרפיניזציה הדגימה מטופלת בחימום ולאחריו עיכול אנזימטי. לאחר שלב של דה-הידרציה, מוסיפים את ה-probe הפלואורסנטי לדגימה הנבדקת ומכסים בזכוכית מכסה. לאחר דה-נטורציה והיברידיזציה הנמשכת 10-18 שעות, נשטפת הדגימה כדי להרחיק probe שלא עבר היברידיציה, מתקבל אות מיקרוסקופי פלואורסנטי. בשלב הסופי נצבעת הדגימה עם DAPI לצביעה נגדית של הגרעינים ברקמה.

בדיקת FISH של הגן HER2

הבדיקה מיועדת לאיתור אמפליפיקציה של הגן HER2 בגידולים סרטניים. מטרת הבדיקה לתת מענה דיאגנוסטי פרוגנוסטי ופרדיקטיבי לחולות סרטן שד או קיבה בהן הגידול הוגדר חודרני, וכן שעוצמת הצביעה האימונוהיסטוכימית לקולטן HER2 הוגדרה +2 (בדירוג 0-3). מציאה של אמפליפיקציה בגן זה יכולה להציע אופק טיפולי נוסף למטופל כמו למשל טיפול בנוגדן -trastuzumab (שם מותג Herceptin), שיכול להיקשר לקולטן התאי של HER2, ולנטרל אותו או התכשיר lapatinib שהינה מולקולה קטנה המעכבת את האנזים טירוזין קינאז ובכך מעכבת את הגידול הסרטני.