נגישות

רפואה פליאטיבית

טיפול פליאטיבי (טיפול תומך) הינה גישה טיפולית שמטרתה לשפר את איכות החיים של מטופלים ובני משפחותיהם בעת התמודדות עם מחלות קשות ומסכנות חיים, על ידי מניעה והקלה על הסבל. זאת באמצעות זיהוי והערכה קפדנית של הסימפטומים וטיפול בסימפטומים גופניים לצד תמיכה רגשית, רוחנית ותרבותית אשר מונחים על ידי היעדים והרצונות של המטופל/ת ומשפחתו/ה.

רפואה פליאטיבית

טיפול פליאטיבי ניתן על ידי כלל הצוותים המטפלים בבית החולים. במקרים בהם הצרכים הפליאטיבים רבים ומורכבים השירות הפליאטיבי מעורב ומסייע לצוותים המטפלים, למטופלים ולמשפחות. השירות ניתן על ידי צוות רב-מקצועי הכולל רופאים, אחים/יות ועובדים סוציאלים ובשיתוף אנשי מקצוע נוספים כגון תזונאי/ית, פיזיותרפיסט/ית ועוד, בהתאם לצורכי המטופל/ת ובני משפחתו/ה.

השירות הפליאטיבי פועל במסגרת המערך האונקולוגי של הדסה ונותן מענה לכלל מטופלי המרכז הרפואי באמצעות מרפאה פליאטיבית ושירותי ייעוץ לכל יחידות ומחלקות בית החולים. במקביל הצוות מייעץ ומסייע לצוותים המטפלים במחלקות בבירור רצונות המטופל/ת לטיפול, בהגדרת יעדי טיפול והתמודדות עם קונפליקטים בתוך הצוות ומול המשפחות. הצוות עוזר לשמור על רצף טיפולי במהלך האשפוז ובעת השחרור, מציאת מסגרות המשך מתאימות וקשר בין ארגוני עם צוותים מטפלים בקהילה.

השירות הפליאטיבי עוסק גם בעבודת הכשרה, הדרכה וחינוך להטמעת הטיפול התומך בכלל בית החולים באמצעות הרצאות, סדנאות, קורסים, ופיתוח נהלים מקצועיים בתחום.

טיפול פליאטיבי נותן מעטפת נוספת למטופל/ת ולמשפחה בהתמודדות עם מצב החולי. הטיפול ניתן ליישום כבר בשלב מוקדם של המחלה, והוא מסייע בבניית תוכנית טיפולית המתאימה לעולם הערכי של המטופל/ת, מקל על סימפטומים גופניים, רגשיים ורוחניים ושם דגש על הצרכים המיוחדים של המטופל/ת והמשפחה בניסיון לשמור על חיים פעילים ככל הניתן ולשפר איכות חיים.

צוות השירות הפליאטיבי בהדסה עין כרם

ד״ר בת שבע ורמן – מומחית בפנימית וברפואה פליאטיבית.

גב׳ דבורה קירשנבום – אחות מומחית קלינית בטיפול תומך.

גב׳ סוזן צ׳ורבה – אחות מומחית קלינית בטיפול תומך.

גב׳ לבנת וידר – עובדת סוציאלית, אחראית על העובדים הסוציאלים במכון שרת וחברת הצוות הפליאטיבי.

מחלקות ומרפאות