נגישות

יחידת אונקולוגיה של הריאות

סרטן ריאות הינו אחד מסוגי הגידולים השכיחים ביותר, ונחשב לאחד המובילים ברשימת הגורמים לתמותה בשל היותו אלים במיוחד ובשל גילויו, במרבית המקרים, בשלבים מאוחרים יחסית של המחלה.

כשני מיליון מטופלים מאובחנים מידי שנה ברחבי העולם.

יחידת אונקולוגיה של הריאות

בעשור האחרון חלה התקדמות משמעותית בחקר מחלת הסרטן ככלל. אפשר לראות שינויים פורצי דרך מעודדים בתחום: תרופות ממוקדות מטרה, אימונותרפיה וריצוף של הגנום המאפשרים אבחון מדויק יותר של סוג הסרטן, הבנת המנגנונים וכפועל יוצאת מתן טיפול מותאם אישית וטוב יותר

לצערנו, המחלה נותרה בהגדרתה כמחלה קשה, אולם מחקרים רבים מוקדשים כיום לחקר סרטן הריאות, והתרופות החדשות שנוספו בעשור האחרון לארגז הכלים של האונקולוגים (כמו תרופות ממוקדות מטרה הפועלות לשיבוש מנגנון הצמיחה של הגידול) יחד עם שיטות האבחון המתקדמות המאפשרות התאמה של טיפול ייחודי מותאם אישית, הביאו במקרים רבים להארכה משמעותית של תוחלת החיים של החולים במחלה.

היום ידוע שסרטן הריאות מורכב ממספר סוגי סרטן שונים שמקורם בתאים שונים, ומכאן חשיבותו הרבה של האבחון הגנטי המאפשר את התאמת הטיפול.

בין הטיפולים החדשניים ופורצי הדרך נמצאת האימונותרפיה. שיטת טיפול אשר עושה שימוש במערכת החיסון של המטופל/ת לצורך תקיפת תאי הגידול בצורה יעילה וטובה יותר. התרופות האימונותרפיות למעשה מעוררות את מערכת החיסון הטבעית של הגוף לתקוף את תאי הסרטן שבגוף ולהרוס אותם.

טיפולי אימונותרפיה הנפוצים ביותר לסרטן ריאות מכוונים לחסימת אינטראקציה בין שני חלבונים (PD-1 ו -PD-L1) המאפשרים לגידול לדכא את פעילות המערכת החיסונית. החלבון PD-1 הוא קולטן המתבטא על פני שטח תאי מערכת החיסון בעוד PD-L1 הוא חלבון המתבטא על פני תאים רבים, כולל על תאי הגידול. חסימת האינטראקציה בין שני החלבונים נעשית בעזרת תרופות הנקראות מעכבי PD-1 (או גם מעכבי PD-L1). הגברה משמעותית של פעילות מערכת החיסון כנגד סרטן בעקבות חסימה של PD-1 או PD-L1 הודגמה במגוון רחב של מודלים, כולל מלנומה, וממאירויות אפיתליאליות.

חשיבות מרובה יש לבירור גנטי מהיר ככל האפשר ל – PD-L1/ PD-1ברגע שעולה החשש שמאובחנת מחלת סרטן הריאות על מנת להתאים ולהתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר.

אבחנה של סרטן ריאות נעשית על ידי ביופסיה אותה אפשר לקחת בכמה גישות כגון ברונכוסקופיה, או ביופסיה תחת CT. בנוסף, אבחון וקביעת שלב של סרטן ריאות מצריך ברוב המקרים ביצוע בדיקת CT חזה, PET-CT ו - MRI ראש.

ביחידה לאונקולוגיה של הריאות קיים מערך רב תחומי מקצועי האמון על גילוי מוקדם, אבחון וטיפול בסרטן ריאות. במסגרת המערך, מוצע "מסלול מהיר" לאבחון וטיפול בסרטן זה, הכולל את כל בדיקות האבחון, קביעת שלב המחלה (ה-staging), האפיון המולקולרי של הגידול והתחלת טיפול תוך 3 שבועות.

היחידה נותנת מענה ומלווה את החולה לאורך כל שלבי המחלה השונים החל משלב האבחנה. נותנת טיפול מקצועי ומקיף הכולל, בהתאמה לצרכי החולה; טיפולים שגרתיים לצד רפואה מותאמת אישית (Personalized medicine) בהתאם לבירור הגנטי, וכן התאמת מחקרים קליניים בהתאם לבירור ואפיון המחלה.

דברים שכדאי לדעת

הדסה כאן בשבילכם

שעות פעילות יש לוודא את שעות הפעילות במרכז לזימון תורים
זימון תורים02-5842111 6774*