נגישות

המרכז לטיפול ומניעת שבץ מוחי הדסה עין כרם

המרכז לטיפול ומניעת שבץ מוחי הדסה עין כרם

המרכז לטיפול ומניעת שבץ מוחי

מרכז השבץ מעניק שירות למבוגרים הסובלים ממחלות של כלי הדם המוחיים, כולל שבץ איסכמי הנוצר מחסימת כלי דם תוך או חוץ מוחיים, ודימומים מוחיים.

המרכז לטיפול ומניעת שבץ מוחי

השירות מוענק למטופלים משלב האבחון הראשוני ועד להערכה ומניעת אירועים משניים בחולים עם אירועים מוחיים. צוות המרכז מלווה את החולים החל מאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ בחולי שבץ ,ובהמשך ביחידת השבץ ובאשפוז במחלקה הנוירולוגית. מטרת הטיפול היא לייצב את מצב החולה ולמנוע אירועים מוחיים תוך שמירה על רמת תפקוד ובריאות כללית מרבית, עם דגש על ניסיון להגיע לעצמאות תפקודית.

מרכז השבץ בהדסה מציע שירותים מגוונים לחולים מאושפזים ואמבולטוריים, הניתנים על-ידי צוות המרכז בשיתוף המחלקות לנוירולוגיה, טיפול נמרץ נוירולוגי ונוירוכירורגיה, ובשיתוף הדוק עם מחלקות ושירותים נוספים בבית-החולים כגון מחלקת הדימות ומחלקת השיקום.

שירותי יחידת השבץ במרכז לאבחון וטיפול שבץ

טיפול רפואי בזמן האשפוז אחרי שבץ: טיפולים אילו מתבצעים עם הגיע המטופל לחדר המיון. המערך הקיים כיום בהדסה מטפל בכ-1000 מטופלים מדי שנה, ומספר הפונים עולה מידי שנה. הטיפול שניתן בשלב החריף של השבץ הוא המתקדם בעולם וכולל מתן תרופה תרומבוליטית (tPA) לפתיחת החסימה העורקית, וצנתורי מוח דחופים לשליפת הקריש החוסם (הצנתור מבתצע בחולים המתאימים לטיפול זה תוך שימוש בטכנולוגיות ההדמיה המתקדמות ביותר). הטיפול בחולי השבץ ממשיך ביחידה לטיפול נמרץ שבץ ואחר כך ביחידת השבץ. במהלך האשפוז אנו דואגים לייצב את מצב החולה ולברר את סיבת השבץ כדי להתאים לכל מטופל/ת את הטיפול המונע היעיל ביותר למניעת הישנות.

יודגש כי המרכז בהדסה הוא הראשון בארץ שהחל לפתח ולטפל בשיטות שפורטו, והוא המרכז המוביל בארץ לטיפול בשבץ מוחי כאשר עד היום טופלו בהצלחה במרכזנו אלפי חולים, ואחוז החולים שטופלו בטיפול מציל חיים שכזה במרכזנו הוא הגבוה בארץ. פירות ניסיוננו רב השנים פורסמו ומפורסמים תדיר בספרות העולמית עם הבאת הכבוד הראוי למדינה ולמוסד.

ביחידת השבץ מאושפזים גם מטופלים לאחר אירוע מוחי חולף, ובהם אנו מבררים את הסיבה לאירוע הזה ומוודאים קבלת טיפול מותאם לכל חולה כדי למנוע את האירוע המוחי עצמו.

כמו כן אנו מאשפזים חולים עם מחלות של ורידי המוח (סינוס תרומבוזיס) ומבררים מה הייתה הסיבה לחסימה זו. האם גנטית (קרישתיות יתר), דלקתית (למשל מחלת בכצ'ט), או אחרת (למשל דהידרציה קשה), ומתאימים לכל חולה טיפול מותאם לפתיחת החסימה (למשל צנתור או נוגדי קרישה) כדי לטפל בבעיה ולמנוע הישנות התופעה.

לאחר האשפוז מתקיים מעקב סדיר במרפאת השבץ שמטרתו היא למנוע אירועי שבץ נוספים ולסייע לנפגעי השבץ לקבל את הטיפול השיקומי והסוציאלי המיטבי. בנוסף, במרפאת השבץ אנו עוסקים במתן שירותי אבחון והערכת סיכון לשבץ מוחי לאחר אירועים מוחיים חולפים ואירועי שבץ. כמו כן אנו מעריכים ומטפלים בסיבוכי שבץ כגון התקפי אפילפסיה לאחר שבץ.

שירותי המרכז לאבחון וטיפול שבץ

מעקב רפואי בזמן האשפוז החריף בשל השבץ: מעקב זה מתבצע ביחידות טיפול נמרץ וביחידת השבץ של המחלקה לנוירולוגיה כמו גם במחלקה הנוירולוגית עצמה.

מעקב במרפאת שבץ: מעקב מרפאתי אחת לכמה חודשים שמטרתו היא למנוע אירועי שבץ נוספים.

בדיקות TCD: בדיקות על קול (אולטרא סאונד) של כלי הדם המוחיים המאפשרות לקבוע אם קיימת היצרות או חסימה בעורקי המוח.

הערכה לצורך התאמה לניתוח של עורקי התרדמה או צנתור אלקטיבי של עורקי התרדמה או של העורקים התוך גולגולתיים.

המחקר במרכז לאבחון וטיפול בשבץ

במסגרת מרכז השבץ בהדסה מתבצע מחקר לקידום הידע וההבנה של מנגנוני גרימת השבץ, הדרכים היעילות למניעת שבץ, וזירוז הליכי ריפוי של שבץ כולל ריפוי באמצעות עידוד רגנרציה מוחית על-ידי שימוש בתאי גזע עצביים עצמיים. במעבדת המרכז מתנהלים מחקרים רבים בתחום המדע הבסיסי של שבץ מוחי ודימום מוחי, שרובם מתרכזים בריפוי שבץ תוך שימוש בתאי גזע.

כמו כן, במסגרת מרכז השבץ מתבצעים ניסויים קליניים הבוחנים יעילות של גישות טיפוליות חדשות. ההשתתפות בניסויים אילו הינה אך ורק בהסכמה מלאה של המטופל.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתבניין דוידסון, קומה 9
שעות פעילותיש לוודא את ימי ושעות הפעילות במרכז לזימון תורים
זימון תורים02-5842111