נגישות

יחידת המודיאליזה "זיו"

מטופל/ת יקר/ה, ברוך/ה הבאה ליחידת דיאליזה אמבולטורית זיו.

הטיפול בהמודיאליזה מהווה טיפול כלייתי חליפי לסובלים מאי ספיקת כליות מתקדמת ומשפר את תוחלת החיים ואיכות החיים של מטופלים הסובלים ממחלה זו. במדריך הבא נפרט על יחידת הדיאליזה "זיו" במרכז הרפואי הדסה עין כרם, הטיפולים הנערכים בה, הצוות הרפואי המלווה והנחיות נוספות.

יחידת המודיאליזה "זיו"

מנהלת היחידה:

פרופ' מיכל דרניצקי אלהלל

אחות ראשית:

רותי ישראלי

מיקום: בניין דוידסון קומה 8, טלפון: 02-6779779 /02-6779770

שעות פעילות: היחידה פתוחה בימים א-ו משעה 7:00 עד 23:00

יעדי היחידה: מתן טיפול דיאליזה איכותי ובטיחותי למטופל האמבולטורי.

תחומי המומחיות של המחלקה

מתן שירות על ידי אחות פרימרית (ראשונית), טיפול אישי בליווי תומך כדי להגיע לאיזון טיפול ברמה האופטימלית.

הוראה ומחקר במחלקה  - ביצוע פעולות לשמירת איכות הבטיחות:

1.     בדיקת איכות דיאליזה כל רבעון ובקרה ע"י משרד הבריאות בעמידה ביעד ארצי של 65%

2.     פרויקט  PDSA בכל שנה בנושא נבחר.

3.     בקרה ומניעת זיהומים, מעקב ותיעוד.

זמני כיבוד: חצי שעה לאחר חיבור קבלת קפה ועוגיות ובסיום מנת אוכל ארוזה, לאכול לאחר הניתוק מדיאליזה.

ביקור אורחים: מותרת שהיית מלווה אחד לכל מטופל בזמן דיאליזה.

פנייה לעובדת סוציאלית: דרך האחות מרכזת טיפול.

שעות ביקור רופאים: הביקור פרטני, בירור לגבי שעת הביקור יעשה דרך האחות מרכזת טיפול.

משמרות אחיות: בימים א-ו משעה 7:00 עד 23:00

שעת שיחה עם אחות ראשית: בשעות הבוקר משעה 8:00 עד 14:00 בטלפון 02-6779770

שעת שיחה עם רופא בכיר: יש לתאם דרך האחות הראשית

מהו הטיפול בדיאליזה?

הטיפול בדיאליזה ניתן למטופלים הסובלים מאי ספיקת כליות ומתבסס על מכשיר המחליף את פעולת הכליות.

מטרת הטיפול: ניקוי הדם וסילוק חומרי הפסולת והרעלים מן הגוף. הטיפול משפר את איכות החיים ותוחלת החיים של המטופלים.

על היחידה

ביחידת הדיאליזה "זיו" מטופלים מטופלי דיאליזה אמבולטוריים מירושלים והסביבה. חולים מיחידות המודיאליזה בקהילה מופנים ליחידה "זיו" לצורך מתן דם וטיפולים אחרים הניתנים במסגרת בית החולים. בשל נוכחות קבועה של נפרולוגים בכירים ושירות ייעוציים נרחב של רופאי בית החולים מתאפשר טיפול במטופלים מורכבים יותר.

במסגרת הדגש על רווחת המטופל ביחידה נערכות פעילויות מודרכות ייחודיות במהלך הדיאליזה על ידי צוות מתנדבים, טיולים וערבי הסברה למטופלים.

מי בצוות המטפל?

צוות היחידה הינו רב מקצועי וכולל: רופאים/ות, אחיות, דיאטניות ועובדות סוציאליות. הצוות מיומן ומקצועי ובעל ניסיון עשיר בתחום.

רופא/ת נפרולוגיה: עם קבלת המטופל/ת יבצע הרופא קבלה רפואית, הערכת מצב, וקביעת הטיפול המתאים עבורך. אחת לחודש יעבור הרופא על תוצאות בדיקות הדם, התרופות ומהלך הטיפול של המטופל/ת.

אחות ראשית: מיד לאחר הקליטה יפגש המטופל/ת עם האחות הראשית של היחידה להיכרות ותיאום זמני טיפול. לשינוי זמני טיפול או לכל נושא אחר ניתן לפנות לאחות הראשית או לאחראית המשמרת בשעות פעילות היחידה.

אחות פרימרית (ראשונית): אחות שמלווה ואת המטופ/ת ואת בני המשפחה בהסתגלות לטיפול הדיאליטי. האחות הפרימרית תתמוך במטופל/ת ותהווה אחות מקשרת בין המטופל/ת ובין הצוות הרב מקצועי.

אחות מרכזת טיפול: אחות שמנהלת את הטיפול הדיאליטי בכל יום ספציפי.

עובדת סוציאלית: תפקיד העובדת הסוציאלית הוא ליידע את המטופל/ת על הזכויות המגיעות לו/לה, תסייע בהתארגנות לקראת הטיפול ותקשר את המטופל/ת עם גורמי רווחה בקהילה. כמו כן, העובדת הסוציאלית תסייע למטופל/ת בהתמודדות הרגשית סביב הטיפול.

דיאטנית: הטיפול בהמודיאליזה מחייב להקפיד על דיאטה מיוחדת והגבלה בנוזלים. הדיאטנית בונה תפריט מותאם אישית לכל מטופל/ת בהתאם לצרכיו/ה, לבדיקות הרפואיות, למצב הבריאותי ולהעדפות האישיות.

מה זמני הטיפולים?

זמני הטיפול הדיאליטי נקבעים מראש, והכניסה לאולם מתבצעת לפי הזמנת הצוות המטפל. אנו עושים כל מאמץ לעמוד בלוח זמני הטיפולים. משך הטיפול מותאם לכל מטופל/ת על-פי מצב רפואי על-ידי הרופא המטפל. טיפול אורך בדרך כלל 3-4 שעות, ומתקיים שלוש פעמים בשבוע.

בזמן חיבור וניתוק המטופל ממכונת הדיאליזה המלווים מתבקשים להמתין בחדר ההמתנה. בעת הדיאליזה מלווה אחד מוזמן להיות ליד המטופל.

מהן ההכנות לקראת הטיפול בדיאליזה?

דיווח על מצבך הבריאותי: לפני החיבור למכשיר אנא דווח על כל שינוי במצבך הבריאותי כגון: עצירות, הקאות, שלשול, חום, חולשה, דימום, כאב ראש, קשיי נשימה, נפילה חבלה וכו'. בנוסף כדאי לדווח על שינויים בטיפול התרופתי, ועל התחלת טיפול אנטיביוטי. דיווח זה הינו חשוב ביותר ומשמעותי לקביעת הטיפול היעיל והנכון עבורך.

שקילה: על המטופל/ת להישקל לפני הטיפול ובסיומו בנוכחות איש צוות. שקילה מדויקת חשובה לקביעת כמות הוצאת הנוזלים העודפים במהלך הטיפול. עליה במשקל מותרת עד 1 ק"ג ביום.

רחצת ידיים: לפני ישיבתך בכורסת הטיפול, הקפד/י לרחוץ את ידיך ואת אזור הדקירה במים וסבון.

תחושת כאב בהחדרת המחטים: תיתכן תחושת כאב בעת החדרת המחטים. ניתן למרוח משחת אלחוש מקומי (Emla), על מקום הדקירה ולכסות את האזור בניילון כחצי שעה טרם החדרת המחט.

קביעת מקום ישיבה: מקום הישיבה נקבע על ידי הצוות המטפל. הצוות פתוח לשמוע בקשות לגבי מיקום הישיבה, אולם בהחלטה הסופית ישנם שיקולים נוספים.

פעמון קריאת אחות: עליך לשים לב להימצאות ונגישות הפעמון לפני התחלת הטיפול על מנת שתוכל לקרוא לאחות בעת הצורך.

במהלך הטיפול הדיאליטי

מטופלי דיאליזה עלולים לחוות תסמינים גופניים ורגשיים, המופיעים בדרך כלל לאורך הטיפול. עליך לדווח לאחות על תופעות כמו: כאב, צמרמורת, חום, חולשה, דימום, קוצר נשימה או כל תופעה חריגה אחרת.

חלוקת שתייה וכיבוד קל

בסיום חיבור קבוצת המטופלים, תיערך חלוקת שתיה וכיבוד קל. שתייה נוספת תינתן באישורה של האחות מרכזת הטיפול לפי עודפי הנוזלים שצבר המטופל/ת.

בכל בעיה רפואית שמתעוררת שלא בשעות תכנית הדיאליזה שלך, עליך לפנות ליחידת הדיאליזה, לרופא המשפחה או לחדר המיון לצורך קבלת עזרה רפואית.

אנו מאחלים לך הצלחה בטיפול,

צוות יחידת דיאליזה אמבולטורית זיו.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתבניין דוידסון, קומה 8
שעות פעילותימים א'-ו' 07:30-23:00
טלפון02-6779779
זימון תורים02-5842111