נגישות

התמחות במערך הלב – הדסה עין כרם והר הצופים

מי אנחנו?

מערך הלב של הדסה, המתפרס ופועל בשני הקמפוסים של המרכזים הרפואיים של הדסה, בעין כרם ובהר הצופים, ערוך כל ימות השנה 24/7, כדי להעניק לחולים את הטיפול המקצועי המסור ביותר.

צוות מערך הלב ערוך ומוכן לביצוע מגוון רחב של טיפולים, בדיקות ופרוצדורות קרדיולוגיות עם מגוון רחב של מחלות לב ובהן לאחר אירוע או דום לב, בעיות במערכת החשמל של הלב, אי ספיקת לב ובעיות מבניות מסתמיות ואחרות.

מערך הלב של המרכזים הרפואיים של הדסה מצויד בציוד החדיש בעולם וכולל צוות רופאים, אחים, אחיות וטכנאים מיומן, מהמובילים בארץ ובעולם בתחומי הפעילות השונים של הקרדיולוגיה  ונמנה מדי שנה על ידי שבועון הניוזוויק בין מחלקות הקרדיולוגיה המובילות בעולם.

הצוות הרפואי במחלקה

מערך הלב בבית החולים הדסה עין כרם, בראשותו של פרופ' עופר אמיר, מורכב מצוות של רופאים מומחים ומובילים בתחומם, בעלי מומחיות כפולה בפנימית ובקרדיולוגיה.

רופאי המחלקה בוגרי תכניות התמחות-על במרכזים מובילים בחו"ל ובהם:

Mount Sinai בניו יורק MIT, Mayo Clinic,,MGH  בבוסטון, ביה"ח קולומביה בניו יורק, TEXAS MEDICAL CENTER יוסטון טקסס ועוד.

חברי הצוות הרפואי המוביל במערך הלב הם

פרופ' עופר אמיר, מנהל מערך הלב

בוגר הפקולטה לרפואה בבאר-שבע במסגרת העתודה האקדמית, התמחה ברפואה פנימית ב-TEXAS MEDICAL CENTER יוסטון טקסס, ארה"ב. את התמחותו בקרדיולוגיה ביצע בבית החולים כרמל בחיפה, ולאחר מכן היה לבוגר תוכנית התמחות-העל הראשונה ב-BAYLOR COLLEGE OF MEDICINE כקרדיולוג בנושאי השתלת לב והשתלת משאבות לב במרכז הלב ביוסטון טקסס.

עם חזרתו ארצה, הקים וניהל פרופ' אמיר את יחידת אי ספיקת הלב במרכז הרפואי כרמל, שכללה גם השתלות LVADs. ב-2013 הקים את מערך הלב וכלי הדם בבית החולים פוריה, ומאז שנת 2019 מנהל את מערך הלב בהדסה.

כיהן כנשיא האיגוד הקרדיולוגי הישראלי בשנים 2022-2023. חבר וועדות בתחום הקרדיולוגיה ואי ספיקת לב בישראל ואירופה. מכהן כפרופסור מן המניין בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית.

פרופ' אייל הרצוג, מנהל מחלקת קרדיולוגיה

פרופ' הרצוג סיים בהצטיינות את בית הספר לרפואה בטכניון-המכון הטכנולוגי של ישראל וקיבל את הפרס הראשון של ביה"ס לרפואה בטכניון על הצטיינות בעבודת גמר ב-1986. בשנת 1991 התקבל להתמחות באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, שם הוכשר ברפואה פנימית, קרדיולוגיה ובהדמיית לב מתקדמת. בין השנים 1998-2002 הקים מערך קרדיולוגי בבסיס חיל האוויר האמריקאי באלסקה. בשנת 2002 חזר לניו יורק ומונה למנהל המחלקות לטיפול נמרץ לב בבתי החולים Saint Luke's-Roosevelt של מערך הרפואה Continuum Health  בעיר ניו יורק ובהמשך השנים מונה בנוסף למנהל מערך האקוקרדיוגרפיה.

פרופ' הרצוג פרסם כ-10 ספרי רפואה מהמובילים בעולם בתחום רפואת הלב.  ספרו Herzog's CCU הפך לספר הלימוד הפופולרי בתחום טיפול נמרץ לב.

פרופ' הרצוג כיהן כפרופסור מלא מן המניין בבה"ס לרפואה של Mount Sinai בניו יורק וזכה בפרסים היוקרתיים ביותר של המרצה המצטיין והרופא המצטיין בביה"ח במשך שנים רבות ומשך אליו מתמחים מכל רחבי העולם.

פרופ' הרצוג חזר לישראל בשנת 2019 ומונה למנהל המחלקה לקרדיולוגיה בהדסה.

פרופ' דוד פלנר, מנהל מחלקת הצנתורים

פרופ' פלנר סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית, התמחה במחלקה הפנימית בהר הצופים וסיים בהצטיינות יתרה. התמחה בקרדיולוגיה במערך הלב הדסה, ואף אותה סיים בהצטיינות וזכה לפרס ע"ש דניאל שירן המוענק למתמחה המצטיין בקרדיולוגיה ופרס ע"ש קלרמן כחוקר צעיר, שניהם פרסים תחרותיים הניתנים מטעם האיגוד הקרדיולוגי הישראלי. פרופ' פלנר השתלם בביה"ח קולומביה בניו יורק בקרדיולוגיה התערבותית ומבנית (Structural heart disease) ובטיפול בעורקים פריפריים (Peripheral Vascular Disease).

החל משנת 2020 מנהל פרופ' דוד פלנר את מחלקת הצנתורים במערך הלב בהדסה. בראשותו בוצעו פעולות של השתלת מכשיר פסקאל במסתם טריקוספידלי ופרוצדורה של שאיבת קריש ריאתי בצנתור, שניהם בוצעו לראשונה בישראל. פרופ' פלנר פיתח פרוטוקולים ייחודיים בהדמיה פולשנית וטיפולים בחדר צנתור ובהם טיפולי קטטר לתסחיף ריאתי ופיתוח תומכן מודולרי בקשת האאורטה, המושתל כיום במרכזים מובילים בעולם.

פרופ' דוד לוריא, מנהל יחידת אלקטרופיזיולוגיה

פרופ' לוריא סיים את לימודיו בביה"ס לרפואה באוניברסיטת סן-פטרסבורג ברוסיה. עם עלייתו לארץ, התמחה במחלקה הפנימית בביה"ח סורוקה בבאר שבע. לאחר התמחות בקרדיולוגיה נסע להתמחות על באלקטרופיזיולוגיה במיו קליניק (רוצ'סטר, מיניסוטה). החל משנת 2014 מנהל את היחידה לאלקטרופיזיולוגיה והפרעות קצב הלב.

ד"ר מרדכי (מוטה) גולומב, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב

ד"ר גולומב סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, התמחה במחלקה הפנימית בהדסה ולאחריה סיים התמחות בקרדיולוגיה במערך הלב בהדסה. עם סיום התמחותו, יצא להשתלמות במחקר בביה"ח קולומביה בניו יורק. לאחר מכן השלים השתלמות קלינית בצנתורים ובצנתורים מורכבים ב Brigham and Women’s Hospital  וב- Mass General Hospital, בוסטון, ארה"ב.

דר' גולומב חזר לישראל בשנת 2021 ומאז הוא מנהל את מחלקת טיפול נמרץ לב ומצנתר בכיר במחלקת הצנתורים.

פרופ' רונן בארי, מנהל היחידה לקרדיולוגיה אבחנתית

פרופ' בארי סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית. התמחה במחלקה הפנימית בהר הצופים ואחריה התמחה בקרדיולוגיה במערך הלב של הדסה. לאחר התמחותו נסע פרופ' בארי ל- Fellowship בביה"חMassachusetts General Hospital ובית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון בתחום אקוקרדיוגרפיה ומחלות מסתמים. בשנים 2006-2017 ניהל את המרכז לחקר הלב, כשתחום מחקרו המרכזי היה גישות בתרפיה גנית ותאית לטפול ברמודלינג ו-MR איסכמי.

מאז 2017 מנהל פרופ' רונן בארי את היחידה לקרדיולוגיה אבחנתית.

פרופ' רביע עאסלה, מנהל היחידה לאי ספיקת לב והמרכז לחקר הלב

פרופ' עאסלה סיים את לימודי הרפואה בהצטיינות יתרה במסלול המשולב MD/PhD לתלמידים מצטיינים בפקולטה לרפואה של הטכניון. לאחר מכן סיים בהצטיינות את התמחותו ברפואה פנימית ותת התמחות בקרדיולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם, בחיפה בהצטיינות גם כן. פרופ' עאסלה המשיך בהשתלמות פוסט דוקטורט במחקר בסיסי בטכניון והצטרף לתוכנית המחקר "עתידים" לחוקרים מצטיינים במהלך התמחותו ברמב"ם.

לאחר סיום התמחותו, נסע פרופ' עאסלה להשתלמות קלינית בת שנתיים בבית החולים היוקרתי מיו-קליניק במינסוטה, ארה"ב, בתחום של אי ספיקת הלב ושנה נוספת בבית החולים היוקרתי ג'ונס הופקינס במרילנד, ארה"ב, בתחום קרדיולוגיה התערבותית.

עם חזרתו מארה"ב, בשנת 2019, הצטרף פרופ' עאסלה להדסה כמנהל היחידה לאי ספיקת לב ומנהל המרכז לחקר הלב. פרופ' עאסלה הכניס פרוטוקולים וטיפולים חדשניים בחולים עם אי ספיקת לב מתקדמת, קידם את הטיפול במערכת האקמו, מנהל מחקרים קליניים ואקדמיים רבים, כל זאת ביחד עם ניהול הרכז לחקר הלב ומעבדת המחקר הבסיסי של מערך הלב, המונה כיום מספר רב של סטודנטים לתארים שניים ושלישים. המרכז בניהולו של פרופ' עאסלה זכה במגוון רחב של פרסים ובהם ISF מענק האגודה למלחמה בסרטן, ועוד.

פרופ' רונן דורסט, מנהל המרכז לרפואת לב וכלי דם מותאמת אישית

בוגר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית. התמחה ברפואה פנימית בביה"ח הדסה וסיים בהצטיינות. התמחה בקרדיולוגיה במערך הלב, הדסה. בשנת 2006 נסע להשתלמות על בביה"חMGH  בבוסטון בנושא הדמיית הלב ובהמשך נשאר לשנתיים נוספות כעמית מחקר במרכז המחקר הגנטי בביה"ח MGH  בבוסטון.

מאז חזרתו, משמש פרופ' דורסט כרופא בכיר ביחידת ההדמיה בהדסה, כאחראי על כל נושא הדמייתCT   ו-MRI לב על השירות לקרדיולוגיה מונעת ומרפאת הליפידים בהדסה. החל משנת 2020 מנהל את המרכז הראשון בארץ לרפואת לב וכלי דם מותאמת אישית, ליעוץ ואבחון גנטי במחלות לב תורשתיות. (דיסליפידמיה, קרדיומיופתיות, הפרעות קצב ומחלות מבניות של הלב). פרופ' דורסט עוסק במחקר בסיסי בתחום גנטיקה של מחלות לב ומחקר קליני.

ד"ר רוני אלקלעי, מנהל יחידת הלב הר הצופים

ד"ר אלקלעי סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והתמחה במחלקה הפנימית בהר הצופים. בהמשך התמחה בקרדיולוגיה במערך הלב בהדסה עין כרם. עם סיום התמחותו, נסע לאוניברסיטת הרווארד בבוסטון, שם שימש עמית מחקר ביחידה לגנטיקה קרדיווסקולרית בביה"ח - Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School.

עם חזרתו לישראל ב-2007 הצטרף דר' אלקלעי כרופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ וביחידת הצנתורים של מערך הלב הדסה. משנת 2012 מנהל דר' אלקלעי את יחידת הלב בהר הצופים ומצנתר בכיר בחדרי הצנתור. 

ב-2019 תחת ניהולו של דר' אלקלעי הוקם חדר צנתור חדש בהדסה הר הצופים והיחידה הקרדיאלית גדלה באופן משמעותי ואמורה להפוך למחלקה בשנה הקרובה. 

פרופ' דיויד לייבוביץ', מנהל יחידת האקו הר הצופים

פרופ' ליבוביץ למד רפואה באוניברסיטת ניו יורק בארה"ב. אחרי סיום התמחות בקרדיולוגיה באוניברסיטת קולמביה בניו יורק ב-1995. פרופ' ליבוביץ  עלה לישראל והתקבל כרופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ בהר הצופים ובהמשך כאחראי על כל פעילות האקו בהר הצופים.

בשנת 2018 מונה פרופ' ליבוביץ כמנהל יחידת האקו בהר הצופים. הוא גם פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית.

ד"ר ריפעת ג'בארה, מנהל יחידה לקרדיולוגיה אשפוזית

ד"ר ג'בארה למד רפואה באוניברסיטה העברית. התמחה ברפואה פנימית ובקרדיולוגיה בביה"ח בילינסון. התמחה בקרדיולוגיה התערבותית במערך הלב בהדסה.

ד"ר ג'בארה השתלם בהתמחות מחקרית בביה"ח St. Joseph’s באטלנטה, ארה"ב ביחידת המחקר למחלות לב. עם חזרתו השתלב כרופא בכיר בחדר הצנתורים ואחראי על הוראת הסטודנטים לרפואה במערך הלב מטעם הפקולטה לרפואה והוביל את המחלקה להצטיינות הוראתית יתרה כולל קבלת פרס הפקולטה היוקרתי "ציון לשבח למחלקה על הצטיינות יתרה בהוראה קלינית". משנת 2018 ד"ר ג'בארה מנהל את היחידה לקרדיולוגיה אשפוזית ותחת שרביטו קיבלה המחלקה פעמים רבות את אות ה"מחלקה מצטיינת".

ד"ר דנה צפת, מנהלת המרכז לבריאות לב האישה

ד"ר צפת סיימה את לימודי הרפואה באוניברסיטת הרווארד. התמחתה במחלקות פנימית וקרדיולוגיה בבתי החולים קולומביה וקורנל בניו יורק. שהתה שנתיים כעמית מחקר במערך האקו ובשרות האי ספיקת לב בביה"ח קולומביה. לאחר מכן מונתה כמנהלת שירותי האקו בביה"ח האוניברסיטאי תומס ג'פרסון בפילדלפיה.

בשנת 2008 עלתה ד"ר צפת עם משפחתה לארץ ונקלטה כרופאה בכירה במערך הלב בהדסה.

בשנת 2013 הקימה את המרכז לבריאות לב האישה ע"ש לינדה ג'וי פולין. במסגרת זו הקימה מרכז פעילות קהילתית, עם קמפיינים רחבים ופעילויות עומק בקהילות בהן נשים בסיכון לבבי גבוה, כגון הקהילה החרדית והמגזר הערבי.

ד"ר דין נחמן, אחראי מרכז פיתוח טכנולוגיה קרדיווסקולרית

ד"ר נחמן סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית לאחר מכן התמחה ברפואה פנימית בבית החולים הדסה עין-כרם וסיים בהצטיינות. התמחה בקרדיולוגיה במערך הלב הדסה, שם שימש גם כאחראי מתמחים במשך שנתיים.

בשנת 2023 מונה כאחראי המרכז לפיתוח טכנולוגיה קרדיווסקולרית ובמסגרת זו מוביל קבוצת מחקר ופיתוח הכוללת מהנדסים, קלינאים, מדעני נתונים וסטודנטים לתארים מתקדמים במטרה להביא פתרונות טכנולוגיים לצרכים העולים מהקליניקה.  

יחידות מערך הלב

מערך הלב במרכז הרפואי הדסה, הפועל בשני הקמפוסים - הר הצופים ועין כרם, מורכב מעשר יחידות ומחלקות שונות.

היחידה לטיפול נמרץ לב עין כרם

היחידה מנוהלת על ידי ד"ר מרדכי גולומב וחברי הצוות הבכיר הם: פרופ' אייל הרצוג ופרופ' ארתור פולק. ביחידה לטיפול נמרץ לב קיימים 11 חדרים אישיים למטופלים וצוות היחידה מטפל בכאלף מטופלים בשנה.

מגוון ההסתמנויות של החולים המאושפזים כולל:

תסמונת כלילית חריפה כולל מטופלים עם STEMI,NSTEMI  ותעוקה בלתי יציבה.

אי ספיקת לב חריפה כולל מטופלים הזקוקים לתמיכה מכאנית של ECMO ומושתלי LVAD  הזקוקים לאשפוז ותמיכה מכאנית של CVVHD המבוצעת ע"י צוות היחידה.

מטופלים עם תסחיף ריאתי, כולל אלו הזקוקים לטרומבוליזה סיסטמית או המטופלים בטרומבוליזה מונחת צנתר.

מטופלים לאחר מוות לבבי פתאומי והחייאה.

מטופלים עם הפרעות קצב מהירות ואיטיות מסכנות חיים או לא יציבות.

מטופלים עם נוזל פריקרדיאלי וטמפונדה.

מטופלים עם דלקת בשריר הלב, מיוקרדיטיס.

חבלה/טראומה ללב ו/או לאבי העורקים- הטיפול בפגיעות אלו מבוצע בשיתוף פעולה מלא עם צוות לב-חזה.

יחידת הלב מייחדת חשיבות רבה ללימוד והכשרה של סטודנטים, מתמחים ומשתלמים ברמה הגבוהה ביותר ואף הוכרה ע"י המועצה המדעית של הר"י למתן השתלמות עמיתים בטיפול נמרץ לב.

היחידה לטיפול נמרץ הר הצופים

היחידה מנוהלת על ידי ד"ר רוני אלקלעי, וחברי הצוות הבכיר הם: פרופ' דיויד לייבוביץ', ד"ר יונתן קוסלובסקי, וד"ר הישאם נסאר. ביחידה לטיפול נמרץ לב 10 מיטות. צוות היחידה מטפל בכאלף מטופלים בשנה.

מגוון ההסתמנויות של החולים המאושפזים כולל:

תסמונת כלילית חריפה כולל מטופלים עם STEMI,NSTEMI  ותעוקה בלתי יציבה.

מטופלים עם תסחיף ריאתי, כולל אלו הזקוקים לטרומבוליזה סיסטמית או המטופלים בטרומבוליזה מונחת צנתר.

מטופלים לאחר מוות לבבי פתאומי והחייאה.

מטופלים עם הפרעות קצב מהירות ואיטיות מסכנות חיים או לא יציבות.

מטופלים עם נוזל פריקרדיאלי וטמפונדה.

מטופלים עם דלקת בשריר הלב, מיוקרדיטיס.

מחלקת קרדיולוגיה

המחלקה מנוהלת על ידי פרופ' אייל הרצוג, ומנהל היחידה לקרדיולוגיה רפואית הוא ד"ר ריפעת ג'בארה.

מחלקת קרדיולוגיה בבית החולים הדסה עין כרם כוללת 33 מיטות ומתמחה במתן שירות רפואי לחולים עם מחלות לב בסיכון גבוה הזקוקים לטיפול והשגחה. המחלקה מתמחה באבחון וטיפול במגוון מחלות לב כמו אי ספיקת לב, מחלות שריר הלב ועוד. הטיפול במחלקת קרדיולוגיה נעשה בשילוב רופאים קרדיולוגים מהמובילים בכל תחומי הקרדיולוגיה בישראל, צוות סיעודי ייעודי וצוות רב מקצועי הכולל דיאטניות, פסיכולוגים, רוקחת קלינית ורופאים יועצים נוספים ממחלקות בית החולים.

מחלקת צנתורי לב

המחלקה מנוהלת על ידי פרופ' דוד פלנר והמצנתרים הבכירים הם: ד"ר גבי אלבז גרינר, ד"ר רוני אלקלעי, ד"ר ריפעת ג'בארה, ד"ר מרדכי גולומב, ד"ר בוריס ורשיצקי, ד"ר הישאם נסאר, פרופ' רביע עאסלה, ד"ר יונתן קוסלובסקי

מחלקות צנתורי הלב במרכז הרפואי האוניברסיטאי בבתי החולים של הדסה בעין כרם ובהר הצופים מבצעת אלפי צנתורי לב בשנה. צוות היחידה כולל רופאים מצנתרים, אחיות, טכנאים ואנשי מנהלה, האמונים על שירות יעיל ומסור לרווחת המטופל ובני משפחתו. חדרי הצנתור פועלים 24/7 כל ימות השנה. במחלקת צנתורי הלב של הדסה חמישה חדרי צנתור חדישים המצוידים במיטב המכשור להדמיה וטיפול. העבודה בחדרי צנתור לב מאופיינת בהקפדה על סטנדרטים רפואיים גבוהים מאד, תוך שימוש בטכנולוגיות רפואיות חדישות ומתקדמות.

הפעולות המתבצעות במחלקת צנתור לב:

צנתור לב דחוף ופתיחת העורק החסום במטופל עם אוטם בשריר הלב (התקף לב)

הרחבת עורקים כליליים מוצרים והתקנת תומכונים (סטנטים)

פתיחת חסימות כרוניות מלאות בעורקים כליליים CTO

צנתור לב והרחבת מעקפים מוצרים

טיפול במחלות מסתמים

טיפול במומי לב מולדים

הערכה בטרם ולאחר השתלת לב

ביופסיות משריר הלב

הקטנת דלף של המסתם המיטרלי על ידי השתלת קליפ MitraClip

השתלת מסתם אאורטלי בצנתור -    TAVI

סגירת PFO

סגירת אוזנית העליה השמאלית

אלקטרופיזיולוגיה

היחידה מנוהלת על ידי פרופ' דוד לוריא וחברי הצוות הבכיר הם: ד"ר יאיר אליצור, ד"ר יצחק ביטון, פרופ' ברנרד בלאסן, ד"ר מוחמד עפיפי, ד"ר איילת שאואר וד"ר אור תומר.

ביחידה לאלקטרופיזיולוגיה מתבצעות בדיקות אלקטרופיזיולוגיות, אבחון וטיפול בהפרעות קצב וכן השתלות דפיברילטורים וקוצבי לב.

היחידה לאי ספיקת לב

היחידה מנוהלת על ידי פרופ' רביע עאסלה וחברי הצוות הבכיר הם: פרופ' עופר אמיר, פרופ' ישראל גוטסמן וד"ר מהדי עמאר.

ביחידה לאי-ספיקת לב ומחלות שריר הלב מתבצעת הערכה של מהות וחומרת המחלה והתאמת הטיפול המיטבי לחולים אלו, כולל השתלת אמצעי תמיכה מכאניים ללב כמו LVAD  והערכה להשתלות לב.

קרדיולוגיה אבחנתית (אקו, מאמץ, הולטר, MRI, CTA)

מנהל היחידה הוא פרופ' רונן בארי וחברי הצוות הבכיר הם: פרופ' דן גילון, פרופ' רונן דורסט, ד"ר איריס כהן, פרופ' דיויד לייבוביץ', ד"ר מרינה פוטחין, פרופ' ארתור פולק, ד"ר דנה צפת וד"ר ולדימיר קפלינסקי.

יחידות האקוקרדיוגרפיה של בתי החולים של הדסה מבצעות את כל סוגי בדיקות האקו ובהן אקו לב רגיל, אקו לב דרך הושט, אקו לב במאמץ ובעומס תרופתי ואקו בהזרקת בועיות או חומר ניגוד. היחידה מלווה גם פעולות מבניות בחדרי צנתור וחדרי ניתוח.

מעבדת מחקר קליני

המעבדה מנוהלת על ידי פרופ' רונן דורסט והאחראית עליה היא גלינה לוין.

יחידת המחקר הקליני של מערך הלב הדסה שואפת לקדם את איכות הטיפול הרפואי ורווחתו של החולה, באמצעות חשיפת פיתוחים וטכנולוגיות מדעיות מתקדמות בארץ ובעולם. ביחידה מתבצעים מחקרים הבודקים יעילות ובטיחות של פיתוחים חדישים בטיפול הקרדיולוגי, ונבדקות טכנולוגיות חדישות לטיפול במחלות ומצבים קרדיאליים. מחקרים אלה מהווים שלב בבדיקת יעילותם ובטיחותם של פיתוחים חדישים, טרם הפצתם לשימוש בעולם. ביחידה למחקר קליני מתנהלים מחקרים המשווים בין דרכי טיפול שונות על מנת להתוות קווי הנחיה לרופאים המטפלים.

המחקרים הנעשים במערך הלב מבוצעים תוך הקפדה על בריאות החולה ובטיחותו ומאושרים על ידי משרד הבריאות, וועדת האתיקה של בית החולים.

המרכז לחקר הלב

המרכז מנוהל על ידי פרופ' רביע עאסלה והאחראית עליו היא ד"ר סוזן סלמאן.

המרכז לחקר הלב בבית החולים הדסה עין כרם מאפשר לרופאי מערך הלב לעסוק במחקר בסיסי, במקביל לעשייה הקלינית. צוות המחקר במרכז כולל את רופאי מערך הלב, חוקרים נוספים, תלמידי מחקר וטכנאים. קיים שיתוף פעולה נרחב עם חוקרים במחלקות אחרות של בית החולים, במעבדות ביה"ס לרפואה, רפואת שיניים, רוקחות ובמרכזי מחקר בארץ ובעולם.

מעבדות המחקר מצוידות במיטב הציוד המודרני לחקר הלב. המרכז ממוקם בעין כרם, בלב הקמפוס השוקק של הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, מאפשר שימוש גם בציוד המתקדם של הפקולטה, בחדרי הניתוח והמעבדות ובצוות הטכני המסור והמיומן.

העבודה ביחידת המחקר זיכתה את חוקרי המרכז לחקר הלב במענקי מחקר יוקרתיים, בפרסים, ובפרסומים בעיתונות המדעית המובילה.

שיקום לב

היחידה מנוהלת על ידי ד"ר יעל מלמוד, ד"ר אלישע אוזן הוא המנהל הרפואי וד"ר ז'אק זיתון הוא הרופא הבכיר.

תכנית שיקום הלב הינה מכלול הפעילות הנדרשות על מנת להביא את החולה במחלת לב לתפקוד מיטבי מבחינה גופנית, נפשית וחברתית (ארגון הבריאות העולמי, 1964). עיקר התכנית כוללת פעילות גופנית מותאמת אישית המתבצעת תחת פיקוח רפואי על ידי צוות מומחים רב מקצועי. בנוסף, התכנית כוללת הדרכות וייעוצים לאורח חיים בריא, לרבות ייעוץ תזונתי, מעקב אחר טיפול תרופתי, תמיכה סוציאלית ונפשית ואיזון גורמי סיכון למחלות לב.

תכנית ההתמחות במערך הלב:

המתמחים במערך הלב נמצאים בתהליכי הכשרה על פי תכנית ההתמחות של הר"י.  התמחות במערך הלב הינה במבנה של סרוויסים, בדומה לשיטה הנהוגה בארה"ב, כך שהמתמחה זוכה לחשיפה נרחבת וממושכת לכל תת-תחום בקרדיולוגיה. המתמחים בקרדיולוגיה הינם רופאים בכירים (מומחים בפנימית) המתמחים בהתמחות על ולכן ההתייחסות היא כאל עמיתים ((Fellows.

תכנית ההכשרה הקלינית

כל המתמחים במערך הלב נחשפים לכל תתי התחומים המרכיבים את מקצוע הקרדיולוגיה. ההכשרה הקלינית נעשית מתחילת ההתמחות, בדגש על אווירת צוות טובה, הוראת Hands-on בפרוצדורות צנתור, בפעולות EP מורכבות ובהדמיה לבבית. 

מסלול ההתמחות

תכנית ההתמחות בת 3 שנים, מבוססת על תקנון ההתמחות של המועצה המדעית וכוללת

12 חודשים מצטברים ביחידה אשפוזית (מהם לפחות 6 חודשים בטיפול נמרץ לב)

4 חודשים בחדר צנתור

4 חודשים באקו

1 חודש Cardiac CT & MRI

4 חודשים באלקטרופיזיולוגיה / אקג / הולטר

1 חודש ביחידה לאי-ספיקת לב

1 חודש ברפואה גרעינית ומבחני מאמץ

1 חודש בכירורגית לב-חזה

2 חודשים במרפאות / יעוץ / מניעה / שיקום

6 חודשים השלמות / בחירה

למחלקה ותוכנית ההתמחות הכרה של המועצה המדעית. פרטים מלאים על מסלולי ההתמחות והדרישות של המועצה המדעית, ניתן לקבל באתר המתמחים של ההסתדרות הרפואית בישראל.

מה אנחנו מציעים? (או במילים אחרות: בואו להצטיין במערך הלב הדסה)

החשוב מכל - אנחנו מציעים להפוך אותך לרופא מעולה שייחשף לקדמת הקרדיולוגיה באווירה נעימה ותומכת.

תכנית ההתמחות מציעה הכשרה מעולה וכוללת:  

יציאה לתוכניות המשך (fellowship)

כמחלקה המאופיינת במסורת של מצוינות קלינית, הוראתית ומחקרית, אנו שואפים שהמתמחים המסיימים בהצלחה את תכנית ההתמחות ישלימו תכנית המשך (fellowship) באחת משתי האפשרויות:

מוסד מוביל בחו''ל בתמיכת מערך הלב ובית החולים, כאשר עם שובם ייקלטו במערך הלב כרופאים בכירים תוך כוונה למקם אותם בצמרת המקצועית של המקצוע בארץ.

התמחות עמיתים המוכרת על ידי הר"י באחת משלושת התחומים:

התמחות על בצנתורי לב בניהולו של פרופ' דוד פלנר.

התמחות על באי ספיקת לב בניהולו של פרופ' רביע עאסלה.

התמחות על בטיפול נמרץ לב בניהולו של ד"ר מרדכי גולומב.

קידום מחקר והזדמנויות לפיתוח מקצועי

המתמחה במערך הלב נחשף לטכנולוגיות רפואיות מהמתקדמות בתחום. המתמחים יזכו להזדמנויות הבאות:

אפשרות למחקר בסיסי במעבדה.

כלל המתמחים יצאו לכל הפחות לכנס אחד בשנה בישראל במימון המחלקה.

מתמחה שיבחר להציג מחקר כלשהוא בכנס בחו"ל יזכה לתמיכה בנסיעה.

ישנו דגש על שילוב מתמחים במחקר והובלת מחקרים קליניים ובסיסיים, פרסום מחקרים רבים ככותבים בעמדה מובילה והצגות בכנסים בארץ ובעולם.

הוראה מגוונת וחשיפה מרובה לפרוצדורות

תכנית הוראת מתמחים עשירה ומגוונת, המאפשרת התנסות נרחבת ומרתקת במגוון תחומי הקרדיולוגיה.ישנו דגש על הוראה Hands-on בפרוצדורות בחדרי צנתור, אלקטרופיזיולוגיה ובתחומי ההדמיה השונים. בסוף ההתמחות המתמחה יודע לבצע בעצמו צנתור אבחנתי, הכנסת קוצב זמני, אקו דרך הוושט ועוד.

בנוסף, קיימת במהלך ההתמחות חשיפה לרפרטואר פרוצדורות מתקדמות כגון TAVI, החלפת מסתם מיטראלי בצנתור, אבלציות מורכבות, חשיפה לפרוצדורות  First in humanועוד.

המחלקה מאפשרת לכל מתמחה, בנוסף לתוכנית ההתמחות הרגילה, תוכנית המותאמת לכישוריו ורצונותיו בתחום המחקר, הטכנולוגיה והחדשנות, ההוראה או בכל תחום אחר שקרוב לליבו ויקדם אותו ואת המחלקה. כל מבני ההתמחות הנ"ל מקנות למתמחים 3 שנות התמחות מעולות בקרדיולוגיה כללית.

התמחות בבית החולים הדסה – מעטפת איכותית שמציבה את המתמחים והמתמחות במרכז

במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה, קם מרכז ייחודי ופורץ דרך בשם "הדסה עילית" שאמון על שימור, טיפוח וחיזוק כח האדם הרפואי הצעיר. המרכז, בראשותו של פרופ' אריה בן יהודה, משקף את החשיבות הרבה שהנהלת בית החולים מייחסת לעתודה הרפואית הנבנית בבית החולים ואת המשאבים המושקעים בלמידה, בהכשרה ובחוויית ההתמחות במרכז הרפואי.   

מרכז "הדסה עילית" פועל בשלושה אפיקים מרכזיים: למידה והכשרה, מחקר ומצוינות וחווית ההתמחות (ליווי ותמיכה). כל המתמחים והמתמחות בהדסה ייהנו מהשירותים ומהמעטפת של מרכז "הדסה עילית" וילוו על ידי המרכז מרגע הגעתם להדסה ולאורך התפתחותם המקצועית והאישית בבית החולים. 

כלומר, מעבר להכשרה הקלינית בבית חולים אוניברסיטאי מהמובילים בארץ ובעולם במצוינות ומקצוענות, כל המתמחים בהדסה מקבלים מעטפת מטעם מרכז "הדסה עילית" הכוללת: תוכנית למידה רוחבית שתעניק כישורים ומיומנויות מותאמים לכל התמחות, תוכנית מנטורינג למתמחים ומתמחות בשנה הראשונה להתמחות, מימון השתתפות בכנסים בארץ ובחו"ל, כנסים ייעודיים למתמחים ולמתמחות של הדסה, תוכניות הצטיינות ומנהיגות, אירועים חברתיים משותפים, ליווי ותמיכה בחיי היום-יום בבית החולים ועוד. 

למידע נוסף על מרכז "הדסה עילית", על האפשרויות וההזדמנויות העומדות בפני כל מתמחה בהדסה.

רוצה לשמוע עוד על התמחות במערך הלב?

למידע נוסף על התמחות במחלקה למערך הלב במרכז הרפואי הדסה יש לפנות: