נגישות

אקו לב ביחידות האקוקרדיוגרפיה

מחלקת קרדיולוגיה

אקו לב - אקוקרדיוגרפיה

יחידות האקוקרדיוגרפיה של בתי החולים של הדסה מבצעות את כל סוגי בדיקות האקו ובהן אקו לב רגיל, אקו לב דרך הושט, אקו לב במאמץ ובעומס תרופתי וכן אקו בהזרקת בועיות או חומר ניגוד. היחידה מלווה גם פעולות מבניות בחדרי צנתור וחדרי ניתוח.

מהי בדיקת אקו לב?

בדיקת האקוקרדיוגרם או בשמה המקוצר "אקו לב" היא בדיקה על-קולית (אולטראסאונד) של הלב וכלי הדם. אקו לב היא בדיקה מבוצעת מעל 50 שנה, ומשתמשת במכשיר המשדר גלי קול שאינם נשמעים באוזני בני האדם. הגלים המוחזרים ע"י רקמת הגוף, מתורגמים לתמונה ומאפשרים לצפות בלב וכלי הדם תוך כדי תנועתם. ניתן להיעזר בהחזרי הקול בכדי למדוד את זרימת הדם בלב ובכלי הדם, להעריך את תפקוד מסתמי הלב, ולחשב הפרשי לחץ בין מדורי הלב.

כל אלו יאפשרו לרופא המטפל שלך להעריך טוב יותר את מצב הלב. גלי קול אינם קרינה, ואינם גורמים לנזק גופני כלשהו בעוצמות בהם משתמשים בבדיקה.

בדיקת אקו לב אינה גורמת לכאב או סבל.

איך עושים את זה?

בדיקת אקו לב מתבצעת ע"י טכנאית אקו לב מנוסה. בתחילת הבדיקה תתבקש להוריד את החולצה או החלק עליון של לבושך, תקבל חלוק פתוח מלפנים או סדין להתכסות. עם תחילת הבדיקה תצטרך לשכב על מיטת הבדיקה על צדך השמאלי. הבדיקה מתבצעת באמצעות מתמר בגודל דומה למכשיר טלפון נייד, עם ג'ל מיוחד. מגע הג'ל בעור עלול להיות מעט קר.

הבדיקה מתבצעת ממספר מבטים: ליד עצם החזה, בחזה התחתון השמאלי, ברום הבטן ובבסיס הצוואר. מבטים נוספים יבדקו במידת הצורך. הבדיקה מוקלטת על מערכת דיגיטלית ובהמשך נבדקת ע"י רופא קרדיולוג מומחה באקו לב.

כמה זמן נמשכת בדיקת אקו לב

בדיקת אקו לב רגילה נמשכת כחצי שעה. במקרים מיוחדים, כאשר נדרשת הערכה מדוקדקת של תפקוד מסוים של הלב, עלולה הבדיקה להמשך זמן ארוך מעט יותר.

מה אקבל לאחר בדיקת אקו לב

תשובה כתובה חתומה ע"י הרופא האחראי על בדיקת אקו לב נשלחת בד"כ בדואר לכתובת אותה תמסור למזכירה. התשובה נשלחת ביום הבדיקה או ביום שלאחריו, למעט בדיקות מסוימות בהן נדרשת הערכה העשויה להמשך זמן רב יותר.

במידה ונדרשת תשובה דחופה, או משלוח בפקס או באימייל - אנא מסור זאת למזכירה או לטכנאית. ניתן לקבל גם דיסק עם הבדיקה הצרובה, באם נדרש, לצורך הצגה לרופא שאינו בהדסה או לשם חוות דעת שניה. אנא מסור בקשתך זו למזכירה.

מנהל היחידה בעין כרם: פרופ' רונן בארי

מנהל היחידה בהר הצופים: פרופ' דיויד לייבוביץ'

בדיקות מיוחדות

הדסה כאן בשבילכם