נגישות

פעילות אקדמית ומחקרית

צוות המחלקה לאנדוקרינולוגיה, מטבוליזם וסוכרת כולל 7 רופאים בכירים במשרה מלאה, שני מתמחים באנדוקרינולוגיה, 4 מדענים בדרגת PhD , פוסט-דוקטורנטים ותלמידי מחקר לתאריי מוסמך ודוקטורט.

פעילות אקדמית ומחקרית

הרופאים הבכירים הינם בעלי מינוי אקדמי בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית. במחלקה נערך מחקר בסיסי, מחקר קליני תרגומי ומחקרים קליניים במסגרת מחקרי פארמה לאומיים ובין לאומיים.

מקורת המימון של המחקר הינם קרנות מחקר תחרותיות כמו הקרן הלאומית הישראלית למדע (ISF), קרן המחקר הדו-לאומית ישראל – ארה"ב (BSF), קרן המחקר ישראל-גרמניה (GIF), קרן הלאומית למחקר האמריקאית (NIH), שותפות המחקר האקדמית בריטניה-ישראל (BIRAX), וקרן המחקר של האגודה הישראלית למלחמה בסרטן.

תוצאות עבודות המחקר מוצגות בכנסים מקצועיים לאומייםובין-לאומיים, ומתפרסמות בעיתונים ביו-רפואיים מובילים.

המחלקה לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם אחראית על הוראת האנדוקרינולוגיה בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית לסטודנטים לרפואה ולסטודנטים בתחומי מדעי הרפואה ורוקחות.

המשרדים והמעבדות של המחלקה משתרעים על פני שטח של 500 מ"ר וכוללים מעבדות מחקר מן הדרגה הראשונה כולל חדרי קור, אזורי עבודה בתרביות תאים ומיקרוסקופיה. תשתיות המחקר של בית הספר לרפואה כולל בית חיות, ציוד בין מחלקתי מתקדם, שירותי ביו-אינפורמטיקה, נמצאות מעבר ל"דלת מסתובבת", ועומדות לרשות צוות המחלקה.

שטחי המחקר:

פרופ' רבקה דרזנר פולק – מנגנוני הזדקנות השלד, תפקיד שומן מח העצם באוסטיאופורוזיס ובמשק האנרגיה של העצם והכלל גופי, מנגנוני שבריריות העצם בסוכרת סוג 1, זיהוי שחקנים חדשים בעלי תפקיד בשינויים המטבוליים המתרחשים במנופאוזה.

פרופ' גיל לייבוביץ - מנגנוניי כשלון תאי בטא בלבלב בסוכרת מסוג 1 ו-2 במודל עכברי של סוכרת, תפקיד אוטופאגיה בויסות הפרשת אינסולין מהלבלב, הפגיעה הכליתית בסוכרת כולל נזקים טובולריים ותפקיד העברת האותות במסלול SGLT2.

פרופ' סימונה גלסברג - היבטים קליניים וטיפוליים של גידולים נוירו-אנדוקריניים, השפעות של מעכבי mTOR ואוטופאגיה על גידולים נוירואנדוקריניים במודלים של שורות תאים ובעכברים. זיהוי ביומרקרים חדשים לאבחון ומעקב אחרי חולים עם גידולים נוירואנדוקריניים.

פרופ' בן גלזר – מנגנוני הפרעות תפקודיות בתאי בטא בלבלב בסוכרת סוג 2 והיפרגליקמיה. תפקיד DNA חופשי בסירקולציה בפיזיולוגיה וככלי לאבחון וניטור במחלות שונות (בשיתוף עם פרופ' יובל דור, ביה"ס לרפואה).

דר' עופרי מוסינזון - מחקרים קליניים רב-מרכזיים בין לאומיים בתחום סוכרת מסוג 1 ו-2 של טיפולים תרופתיים חדשניים לסוכרת והשפעתם על תחלואת הלב והכליה בקרב חולי סוכרת, והערכת מכשור חדשני לאבחון וניטור חולי סוכרת.

דר' אביבית כהן - השפעת טיפולים לסוכרת ומעכבי SGLT2 על התפתחות כיבי רגליים בחולי סוכרת וכן השפעת מעכבי SGLT2 על משק המים בחולים עם אי ספיקת לב ללא סוכרת.

דר' רינה פולק - השפעות אנדוקריניות וחקר המנגנונים האחראיים על התפתחות הפרעות אנדוקריניות בחולי סרטן המטופלים בטיפולים חדשניים לסרטן מסוג מעכבי נקודות בקרה חיסוניות.

תחומי פעילות