נגישות

יחידת האפרזיס

כאשר עולה צורך עבור מטופל/ת לבצע החלפה של דם או של חלק ממרכיבי הדם - למשל נוזל הדם (פלזמה) או תאי דם - יש לעשות זאת על ידי מכשור מיוחד המותאם לכך. לשם כך קיימת היחידה לאפרזיס טיפולית.

יחידת האפרזיס

בטיפולים אלה אנו מבצעים מגוון פעולות על פי הצרכים הרפואיים הנדרשים לכל מטופל/ת. טיפולים אלה לרוב מבוצעים באופן אמבולטורי, בלא צורך באשפוז (כ-80%), אך יכולים להתבצע גם באשפוז. 

יחידת הפלזמפרזיס פתוחה 5 ימים בשבוע בין השעות 8:00 ל-16:00. במקרים דחופים יש טכנאי/ת כונן 365 ימים בשנה. לרוב מטופלים מופנים ליחידה על ידי הרופא המטפל עם בקשה לסוג הספציפי של הטיפול ומספר הטיפולים המתוכננים. עם מכתב הפניה זה והתחייבות מקופת החולים לביצוע הטיפול, החולה יכול/ה ליצור קשר עם היחידה במספר 02-6776696 ולתאם תור.

קיימים מספר סוגים עיקריים של טיפולים ביחידת האפרזיס:

החלפת פלזמה: במחלות מסוימות הפלזמה של המטופל/ת מכילה חומרים שמזיקים (כגון נוגדנים פתולוגיים) וניתן לסלקם על ידי טיפול באפרזיס והחזרת אלבומין וחלבון טהור ונקי. סוג טיפול זה יעיל בעיקר לחולים הסובלים ממחלות נוירולוגיות כגון מיאסטנה גרוויס - myasthenia gravis, מחלת גיליון ברה - Guillian Barre או ניורופתיות כגון CIDP.

לעיתים גם במחלות המטולוגיות קיימים נוגדנים שמזיקים למטופל/ת, כמו במיאלומה נפוצה שבה החלבונים של תאי המיאלומה יכולים להפריע לכליות לתפקד באופן נורמלי, או במחלת וולדנשטרום שבה החלבונים סמיכים וגורמים לצמיגות יתר של הדם.

טיפול בהחלפת פלזמה הוא מציל חיים במחלה המטולוגית שנקרא TTP. זוהי מחלה נדירה ומסוכנת שגורמת להפרעה בקרישת הדם והטסיות. בנוסף טיפול בפלזמפרזיס חיוני כטיפול נלווה להשתלות איברים כגון כליה וכבד. פלזמפרזיס גם שימושי בטיפול בחולים עם עודפי שומנים בדם כגון עודף טריגליצרידים או עודף כולסטרול, בחולים שאינם מספיק נעזרים על ידי תרופות או באלו שיש תופעות לוואי מתרופות.

פוטופרזיס חוץ גופית (Extracorporeal photopheresis, or ECP): זהו סוג של טיפול חדשני שפותח עבור סוגים מסוימים של לימפומה של העור. כיום ECP ידוע כטיפול יעיל במצבים שונים כמו למשל בחולים אחרי השתלת מח עצם מתורם שסובלים ממחלת השתל כנגד המאחסן (GVHD). טיפול בפוטופרזיס חוץ גופית יכול להקל על התופעות של GVHD שעלולות להיות קשות.

טיפולים אחרים שונים: אפריזיס טיפולית יכולה לעזור במספר מצבים שונים כמו הורדת עודפי כדוריות לבנות בחולים עם לוקמיה וערכים מאוד גבוהים של טסיות שגורמים לצמיגות יתר של הדם.

הטיפולים מתבצעים באמצעות מכשיר מתוחכם המיועד לטיפולים אלו. המכשיר מופעל על ידי אחות או טכנאית רפואית בעלת ניסיון בביצוע טיפולים מסוימים אלה. הטיפול לוקח בין שעתיים לשלוש שעות בהתאם לסוג הטיפול.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתמכון שרת קומה 2

אשפוז יום קומה ת1

משרדים ומרפאות קומה ת3

שעות פעילותימים א'-ה' 08:00-16:00

טלפון02-6776696
זימון תורים02-5842111