נגישות

המרפאה לטיפול בקרדיומיופתיה - הדסה עין כרם

מחלקת קרדיולוגיה

המרפאה לטיפול בקרדיומיופתיה

מחלות שריר הלב (קרדיומיופתיה) הינן אוסף של מחלות הטרוגניות שהמכנה המשותף לכולן הוא פגיעה ראשונית בתפקוד של שריר הלב.

קרדיומיופתיה מתאפיינת בבעיה תפקודית מכנית ו/או חשמלית המביאה לירידה בתפוקת הלב במנוחה או בעת מאמץ גופני ולהפרעות קצב שעלולות להיות קטלניות. קרדיומיופתיות עלולות להיות מחלות תורשתיות המתפתחות כתוצאה מפגיעה בתפקוד של גן מסוים הגורם לתפקוד לקוי של שריר הלב. קרדיומיופתיות אלה מחייבות הערכה קלינית וגנטית מדוקדקת של המטופל וקרובי משפחתו.

סקירה ואבחון מוקדמים מאפשרים מעקב הדוק וטיפול רב-תחומי מונע להאטת התקדמות המחלה והגנה מפני סיבוכים אפשריים, כמו גם התפתחות של הפרעות קצב מסכנות חיים בקרב המטופל ובקרב בני המשפחה המעורבים במחלה.

המרפאה מיועדת לחולים עם חשד למחלה מבנית בלב הגורמת להרחבה של מדורי הלב (קרדיומיופתיה מורחבת) או עיבוי לא מוסבר של שריר הלב (קרדיומיופתיה היפרטרופית חסימתית ולא חסימתית) או קרדיומיופתיה רסטרקטיבית ראשונית. כמו כן, המרפאה נותנת שירות לחולים עם אי ספיקת לב מסיבה לא ברורה וחשד למחלה ראשונית של שריר הלב.

בנוסף, חולים עם הפרעות קצב משפחתיות או מחלות גנטיות המערבות את שריר הלב מופנים לייעוץ גנטי, מחלות לב מטבוליות ומחלות אגירה וקרדיומיופתיה של הריון ולידה. צוות המרפאה בעל ניסיון רב גם באבחון וטיפול במחלות שריר הלב הנגרמות כתוצאה מפגיעה שניונית בשריר הלב, כמו קרדיומיופתיה מורחבת איסכמית, מחלות סיסטמיות דלקתיות (כמו מיוקרדיטיס וסרקוידוזיס לבבי) וקרדיומיופתיה רסטרקטיבית משנית להצטברות לא תקינה של חומר מסוים בלב הגורם נזק לשריר הלב, כמו עמילואידוזיס של הלב.

השירות ניתן לחולים אלה על ידי צוות קרדיולוגים רב-מקצועי הכולל רופאי אי ספיקת לב, אלקטרופיזיולוגים, רופאי הדמיה, ומצנתרים.

הצוות ערוך לבצע הערכה קלינית, גנטית והדמייתית להערכת הצורך בטיפולים מיוחדים בקרדיומיופתיה. טיפולים אלה עשויים לכלול השתלת קוצב לב או דפיברילטור, צנתורים כליליים, צנתורים ימניים להערכה המודינמית וביופסיית לב.