נגישות

המייצר הקדמי נמצא מאחורי עצם החזה והוא מכיל בעיקר את בלוטת הטימוס. רוב הגידולים במבוגרים באזור זה מקורם בבלוטה זו, והם קרויים טימומה (Thymoma). בשלב מוקדם גידולים אלו הם ללא תסמינים, ולעיתים גילויים הוא מקרי. ישנה חשיבות רבה לניתוח בשלב זה, בטרם חדר הגידול לאברים סמוכים. הסיכויים לכריתה שלמה הם גבוהים מאוד ומביאים לריפוי.

בשלבים מאוחרים הגידול עלול לחדור לרקמות או איברים סמוכים. במצבים אלו נשלב את הניתוח עם טיפול מקדים או משלים (כימותרפיה / הקרנה).

בדיקות טרום - ניתוח

לכל החולים מבוצעות הבדיקות הבאות: צילום חזה, א.ק.ג., סיטי חזה ופט סיטי. לעיתים מבוצעות בדיקות נוספות כגון MRI של בלוטת הטימוס, בדיקות דם לסמני גידול, אקו לב ומיפוי לב. בחלק מהמקרים נחליט לבצע ביופסיה מהגידול, על מנת להגיע להחלטה מדויקת יותר הקשורה בטיפול.

נציין, כי חלק מהמטופלים המאובחנים עם טימומה סובלים ממחלה הקרויה מיאסניה גרביס. מטופלים אלו יעברו הכנה מיוחדת טרם הניתוח, כדי למנוע התלקחות המחלה לאחר הניתוח.

תיאור הניתוח

כאמור, מטרת הניתוח היא כריתה מלאה של הגידול. הניתוח הוא בהרדמה כללית. קיימות מספר דרכים להשיג מטרה זו.

במרבית המקרים, בהם הגידול אינו חודר לאיברים סמוכים, ניתן לבצע כריתה מלאה של הגידול בניתוח זעיר פולשני, בד׳׳כ, דרך דופן בית החזה הימני. בגישה טורקוסקופית (בסיוע מצלמה), דרך חתכים קטנים, ניתן להפריד את הגידול מהאיברים הסמוכים, ולהוציאו בשלמות ללא פתיחה של בית החזה.

במקרים בהם הגידול גדול, או בחשד לחדירה לאיברים סמוכים, מתבצע הניתוח בגישה פתוחה דרך חתך אמצעי בעצם החזה.

נציין, כי הגידולים במייצר הקדמי סמוכים למבנים חשובים כמו כלי דם ועצבים של הסרעפת. במהלך הניתוח אנו מקפידים לא לפגוע באיברים אלו כדי למנוע סיבוכים.

בד׳׳כ בתום הניתוח המטופלים ערים, ניתן לנתקם ממכשיר ההנשמה, והם מועברים לחדר התאוששות, כאשר הם נושמים עצמונית.

במהלך הימממה הראשונה לאחר הניתוח המטופלים שוהים בחדר ההתאוששות / יחידה לטיפול נמרץ. אנו מקפידים על פיזיותרפיה נשימתית לניקוי הפרשות מדרכי האוויר וניידות, כולל ירידה מהמיטה.

משך האשפוז במחלקה משתנה ובד׳׳כ הוא 2-7 ימים. הוא תלוי בסוג הניתוח, גיל ומצב המטופלים. בתקופה זו עיקר תשומת הלב היא לטיפול אופטימלי בכאב, שתאפשר ניידות מרבית וביצוע פיזיותרפיה, תזונה מתאימה, ועצמאות בביצוע פעולות יומיות.

רוב המטופלים משוחררים לביתם, ללא צורך בבתי החלמה, כאשר הם מסוגלים לבצע פעילות יומית מותאמת לגילם בצורה עצמאית. הם מוזמנים לביקורת מרפאה של היחידה לניתוחי חזה 2-3 שבועות ממועד השחרור

כיצד עלי להתכונן לניתוח?

עד למועד הניתוח יש להמשיך באורך חיים פעיל וסדיר. יש חשיבות רבה להפסקה מוחלטת של העישון טרם הניתוח. תרופות קבועות יש להמשיך ליטול, פרט לתרופות לדילול דם, אותן יש להפסיק בתאום עם המנתח.

כפי שציינו, מטופלים הסובלים ממחלה הקרויה מיאסניה גרביס יעברו הכנה מיוחדת טרם הניתוח, כדי למנוע התלקחות המחלה לאחר הניתוח.

כיצד הניתוח ישפיע על חיי?

ניתן לחיות היטב בלי בלוטת הטימוס.

תקופת ההחלמה הצפויה היא 3-8 שבועות. רוב המטופלים יחזרו מהר לדרגת הפעילות, שהייתה טרם הניתוח, כולל חזרה לעבודה ופעילות ספורט.

האם יש צורך בטיפול נוסף?

תלוי בסוג הגידול והיקף המחלה. במרבית המקרים, כאשר הכריתה היא שלמה, הניתוח הוא הטיפול היחיד להשגת ריפוי מלא. יהיו מטופלים, שיומלץ להם טיפול משלים (כימי או הקרנה), על מנת להקטין את הסיכון להישנות מחלה בעתיד. החלטות אלו מתקבלות לאחר קבלת הדוח הפתולוגי, והן נערכות על ידי צוות רב תחומי.

כל מטופלים יישארו במעקב ארוך טווח במרפאה לניתוחי חזה, הכולל ביקורים ובדיקות הדמיה תקופתיות.