נגישות

ניתוח לכריתת דופן בית החזה כולל בד׳׳כ כריתה של מספר צלעות ורקמות רכות. ניתוח זה נועד להסרה של גידולים, בד׳׳כ ממאירים, שמקורם בשרירים או בעצמות של בית החזה. לחלק מהמטופלים יינתן טיפול כימי או הקרנתי מקדים לפני הניתוח. את החלק החסר בדופן החזה משחזרים על ידי חומרים סינתטיים או רקמות סמוכות בדופן החזה.

בדיקות טרום - ניתוח

לכל החולים מבוצעות בד׳׳כ הבדיקות הבאות: צילום חזה, א.ק.ג., סיטי חזה, פט סיטי ותפקודי נשימה. לעיתים מבוצעות בדיקות נוספות כגון, MRI של בית החזה, אקו לב ומיפוי לב. במרבית המקרים מבוצעת ביופסיה מהגידול לאבחנה. זו עוזרת לתכנון הטיפול והניתוח.

תיאור הניתוח

זהו ניתוח בהרדמה כללית, ולעיתים כולל גם שיתוף פעולה עם מנתחים נוספים מהמחלקה לכירורגיה פלסטית. הניתוח כולל שני חלקים. בתחילה, אנו מבצעים כריתה רחבה של מקום הגידול בדופן החזה. כריתה זו בד׳׳כ כוללת צלעות, סחוסים, עצמות, ושרירים. אם הגידול מערב איברים נוספים כמו ריאה או סרעפת, הכריתה תהיה רחבה יותר. החלק השני של הניתוח כולל שחזור דופן בית החזה שהוסר. קיימות שיטות רבות לשחזור הכוללות שימוש בחומרים סנתטייים, או שימוש ברקמות של דופן בית החזה. אנו בוחרים בכל ניתוח את שיטת השחזור המתאימה לחולה ולסוג הניתוח.

בתום הניתוח החולה מתעורר, ונושם עצמונית.

בד׳׳כ במהלך היממה הראשונה לאחר הניתוח המטופלים שוהים בחדר ההתאוששות / יחידה לטיפול נמרץ. אנו מקפידים על פיזיותרפיה נשימתית לניקוי הפרשות מדרכי האוויר וניידות, כולל ירידה מהמיטה. זהו ניתוח כואב, ואנו משתדלים להקטין כמה שאפשר את דרגת אי הנוחות. לעיתים משתמשים בצנתר אפידורלי לטיפול אופטימלי בכאב.

משך האשפוז במחלקה משתנה ובד׳׳כ הוא 4-7 ימים. הוא תלוי בסוג הניתוח, גיל ומצב המטופלים. בתקופה זו עיקר תשומת הלב היא לטיפול אופטימלי בכאב, שתאפשר ניידות מרבית וביצוע פיזיותרפיה, תזונה מתאימה, ועצמאות בביצוע פעולות יומיות.

רוב המטופלים משוחררים לביתם, ללא צורך בבתי החלמה, כאשר הם מסוגלים לבצע פעילות יומית מותאמת לגילם בצורה עצמאית. הם מוזמנים לביקורת מרפאה של היחידה לניתוחי חזה 2-3 שבועות ממועד השחרור.

כיצד עלי להתכונן לניתוח?

עד למועד הניתוח יש להמשיך באורך חיים פעיל וסדיר. יש חשיבות רבה להפסקה מוחלטת של העישון טרם הניתוח. תרופות קבועות יש להמשיך ליטול, פרט לתרופות לדילול דם, אותן יש להפסיק בתאום עם המנתח.

כיצד הניתוח ישפיע על חיי?

תקופת ההחלמה והתאוששות לאחר הניתוח צפויה להיות 2-3 חודשים.

האם ניתן לנשום ולתפקד היטב בלי חלק מדופן החזה? בהחלט. אנו דואגים לתכנן בקפידה את שחזור דופן החזה, כדי שיקנה הגנה ותמיכה נאותים לאיברים בבית החזה. בתום תקופת ההחלמה ניתן לחזור לפעילות ספורט כולל משחקי כדור.

האם יש צורך בטיפול נוסף?

תלוי בסוג הגידול והיקף המחלה. בחלק מהמקרים הניתוח הוא הטיפול היחיד להשגת ריפוי מלא. יהיו מטופלים, שיומלץ להם טיפול משלים, על מנת להקטין את הסיכון להישנות מחלה בעתיד. החלטות אלו מתקבלות לאחר קבלת הדוח הפתולוגי, והן נערכות על ידי צוות רב-תחומי.

כל מטופלים יישארו במעקב ארוך-טווח במרפאה לניתוחי חזה, הכולל ביקורים ובדיקות הדמיה תקופתיות.