נגישות

ניתוח לכריתת סרטן ריאה מבוצע במטרה להשיג ריפוי מהמחלה. הניתוח מוצע למטופלים, שאובחנו עם גידול בשלב ראשוני, בו המחלה מוגבלת לריאה ללא עדות לגרורות באיברים מרוחקים (שלב מחלה I-II).

בדיקות טרום - ניתוח

לכל המנותחים מבוצעות הבדיקות הבאות: צילום חזה, א.ק.ג., סיטי חזה, פט סיטי (PET-CT) ותפקודי נשימה. לחלק מהמטופלים יבוצעו בדיקות נוספות, כדי להעריך נכונה את היכולת שלהם לעבור את הניתוח. בדיקות אלו כוללות מבחן מאמץ לבדיקה של צריכת חמצן מקסימלית, אקו לב ומיפוי לב. במידת הצורך, מבוצעות גם בדיקות פולשניות כגון ברונכוסקופיה וצנתור לבבי.

תיאור הניתוח

הניתוחים לכריתת סרטן ריאה יכולים להיות אחד מהבאים: כריתת אונה (מרבית החולים), כריתה תת-שלמה של אונה, ובמידת הצורך כריתה של שתי אונות או ריאה שלמה. ככלל, הניתוח מבוצע בגישה זעיר פולשנית בסיוע של מצלמה (גישה תורקוסקופית) .

סוג הניתוח מותאם לכל מטופל בהתאם למאפייני המחלה שלו. אלה כוללים: גודל הגידול, המיקום המדויק של הגידול בתוך הריאה, מעורבות של קשרי הלימפה, ומצבו הנשימתי והבריאותי של המטופל. מטרת הניתוח היא להשיג כריתה מלאה של הגידול עם שולי כריתה נקיים, על מנת לקבל את הסיכוי המיטבי לריפוי מלא.

בניתוח לכריתת אונה (קימות שלוש אונות בריאה הימנית ושתיים בשמאלית) המנתח מנתק את העורק, את הוריד ואת דרכי האוויר (הסמפון) המובילים אל האונה. בנוסף, נדגמים קשרי הלימפה בשער הריאה ובמייצר. דגימות אלו עוזרות לקבוע את הדרוג המדויק של המחלה.

בחלק מהמנותחים תתבצע כריתה תת-שלמה של האונה. יהיו אלו מטופלים בהם הגידול הוא קטן ובהיקף הריאה, גידולים במצב פרה ממאיר, או במטופלים, שמצבם הנשימתי או הבריאותי אינו מאפשר כריתה שלמה של האונה.

כל הניתוחים הם בהרדמה כללית. חתך הניתוח הוא צדדי / אחורי. דרך החתך, ללא פיסוק, חיתוך או שבירה של הצלעות מוכנסים המצלמה ומכשירי העבודה. בתום הניתוח נשאר נקז בין-צלעי לניקוז הפרשות ואוויר מחלל החזה. נציין, כי בתום הניתוח המטופלים מתעוררים בחדר הניתוח, מנותקים ממכשיר ההנשמה וחוזרים לנשום עצמונית.

בתום הניתוח המטופלים מועברים לחדר התאוששות. בד׳׳כ, כעבור מספר שעות, ניתן לשבת מחוץ למיטה, לבצע תרגילי פיזיותרפיה ובהדרגה להתחיל לשתות.

בבוקר שלאחר הניתוח המטופלים עוברים להמשך השגחה וטיפול במחלקה לניתוחי לב וחזה. אנו מקפידים על ניידות רבה, וביצוע תרגילי פיזיותרפיה נשימתית לניקוי הפרשות מדרכי הנשימה. אנו משתמשים בתרופות נוגדות כאב על מנת להקל במידת האפשר את הכאב הצפוי לאחר הניתוח. הנקז הבין-צלעי בד׳׳כ נשאר 2-4 ימים עד להפחתת ההפרשות מחלל החזה.

משך האשפוז לאחר ניתוח מסוג זה הוא בד׳׳כ 2-7 ימים. רוב המטופלים משוחררים לביתם, ללא צורך בבתי החלמה, כאשר הם מסוגלים לבצע פעילות יומית מותאמת לגילם בצורה עצמאית. הם מוזמנים לביקורת מרפאה של היחידה לניתוחי חזה 2-3 שבועות ממועד השחרור.

כיצד עלי להתכונן לניתוח?

עד למועד הניתוח יש להמשיך באורך חיים פעיל וסדיר. יש חשיבות רבה להפסקה מוחלטת של העישון טרם הניתוח. תרופות קבועות יש להמשיך ליטול, פרט לתרופות לדילול דם, אותן יש להפסיק בתאום עם המנתח.

כיצד הניתוח ישפיע על חיי?

כאמור, כל המטופלים עוברים הערכה טרם הניתוח לגבי יכולתם לעבור ניתוח לכריתת חלק מהריאה. ניתן לחיות היטב עם פחות משתי ריאות. חלק הריאה, שהוסר בניתוח, אינו גדל חזרה. רוב החולים יוכלו לחזור לפעילות יומית רגילה, כולל פעילות ספורט, עד 2-3 חודשים מהניתוח. תהליך ההחלמה של מטופלים עם מחלות ריאה כרוניות (בעיקר על רקע עישון ארוך שנים) צפוי להיות מורכב יותר.

האם אצטרך טיפול כימי או הקרנות לאחר הניתוח?

הדוח הפתולוגי של הגידול וקשרי הלימפה שהוסרו מתקבל כשבועיים לאחר הניתוח. הדוח קובע את דרוג המחלה. מטופלים להם נקבע דרוג נמוך (המחלה מוגבלת לריאה בלבד), אינם זקוקים לטיפול כימי משלים או הקרנות. מטופלים אלו יהיו במעקב ארוך טווח במרפאה של היחידה לניתוחי חזה.

למטופלים להם נקבע דרוג גבוה יותר מומלץ כיום לתת טיפול משלים, על מנת להקטין את הסיכון להישנות המחלה בעתיד. אנו מפנים מטופלים אלו למרפאה האונקולוגית המתאימה.