נגישות

סרטן העריה הוא סרטן המתפתח על פני שטח איברי המין החיצוניים של האשה. העריה הוא שטח העור המקיף את פיית השופכה (צינור יציאת השתן) ואת הנרתיק, כולל הדגדגן והשפתיים. סרטן העריה בדרך כלל מופיע כגוש עורי או פצע על פני העריה אשר גורם לגרד. למרות שיכול להופיע בכל גיל, בדרך כלל הוא מאובחן במטופלות מבוגרות. הטיפול בסרטן העריה כולל בדרך כלל ניתוח להסרת הגידול והשטח הסמוך לו לצד הערכה של בלוטות הלימפה במפשעה. לעיתים הניתוח כולל את הסרת כל העריה. ככל שהגידול מתגלה בשלב מוקדם יותר – היקף הניתוח קטן יותר.

הסוגים השכיחים ביותר של סרטן העריה כוללים את:

SQUAMOUS CELL CARICONOMA – גידול שמקורו בשכבת התאים הדקה על פני שטח העריה. זהו הסוג הנפוץ ביותר.

MELANOMA – מקורו בתאים מכילי הפיגמנט שנמצאים בעריה.

תסמינים של סרטן העריה

תסמינים של סרטן העריה יכולים להיות גרד מתמיד באיזור, כאב ורגישות מקומית, דימום מקומי, שינויים עוריים כמו שינויי צבע ועובי העור, הופעת גוש או פצע.

גורמים לסרטן העריה

לא ברור מה גורם לסרטן העריה. מדובר בנזק לחומר הגנטי של התאים אשר גורם להם להתרבות ללא שליטה ביחס לתאים הבריאים סביבם. בחלק מהמקרים נגיף ה-HPV (הפפילומה) הוא גורם למחלה. מכאן, דרכי המניעה לסרטן העריה יתמקדו בניסיון למנוע מחלות מין מדבקות כגון וירוס הHPV באמצעות שימוש בקונדום וחיסון כנגד נגיף הפפילומה.

למרות שהסיבה להופעת סרטן העריה אינה ברורה, ישנם מספר גורמים המהווים גורמי סיכון:

גיל - הגיל הממוצע להופעת הגידול הוא 65.

חשיפה לנגיף הפפילומה HPV – נגיף זה הוא מחלת מין נפוצה המגדילה את הסיכון למספר מחלות סרטן כמו סרטן צוואר הרחם וסרטן הנרתיק. למטופלות רבות הוירוס איננו גורם סיבוכים והגוף מתגבר על הזיהום באופן עצמאי. עם זאת עבור חלק מהמטופלות הנגיף גורם לשינויים בתאים המעלים את הסיכון לפיתוח סרטן בעתיד.

עישון.

דיכוי חיסוני – מטופלות הלוקחות תרופות מדכאות חיסון כגון מושתלות איברים ומטופלות עם דיכוי חיסוני כתוצאה מ-HIV.

מצבים טרום ממאירים של העריה – VULVAR INTRAEPITHELIAL NEOPLASIA הוא מצב טרום סרטני המעלה את הסיכון לסרטן העריה.

מחלות עור אחרות – מחלת LICHEN SCLEROSUS הגורמת לדיקוק העור וגירוי תמידי.

כיצד מאבחנים את סרטן העריה

בדיקת העריה היא הבסיס לאבחנת הסרטן. הרופא יבצע בדיקה גופנית ובדיקה גיניקולוגית. במהלך בדיקת וולווסקופיה רופא הנשים יכול לבחון בצורה מדוקדקת את עור העריה. אזור החשוד לנגעים יעבור ביופסיה על ידי רופא הנשים ויישלח לבדיקה פתולוגית. הביופסיה יכולה להתבצע לאחר הרדמה מקומית.

לאחר קביעת האבחנה, הרופא יקבע את שלב המחלה באמצעות בדיקה מדוקדקת של אזור העריה, המפשעות והאגן. בדיקות הדמיה כמו בדיקת CT-PET ו-MRI יכולות לאבחן התפשטות מקומית ומרוחקת של הנגעים. שלבי המחלה ממוספרים מ1 ל-4. שלב 1 הוא המוקדם ביותר.

טיפול בסרטן העריה

תהליך הטיפול נקבע על פי שלב המחלה ומיקום הנגעים לצד התחשבות במצבה הגופני של המטופלת, רצונותיה ומאפינייה האישיים.

טיפול ניתוחי בסרטן העריה:

הסרת הסרטן ושוליים ובריאים – הסרה נרחבת של הנגע ורקמה בריאה מסביבו ומתחתיו.

הסרת העריה - הסרה חלקית או מלאה של העריה כולל רקמה בריאה מתחת לעריה. בגידולים נרחבים, לעיתים יש צורך בטיפול קרינתי וכימותרפי על מנת לצמצם את גודל הגידול.

דגימת בלוטות לימפה – על מנת לקבוע האם הגידול התפשט לבלוטות לימפה סמוכות. בתחילת הניתוח יוזרק חומר צבע לאיזור הגידול. בהמשך, לאחר ביצוע חתך באיזור המפשעה מתבצע זיהוי של בלוטת הלימפה שנצבעה, לעיתים תוך שימוש באמצעים מיוחדים. בלוטה זו מכונה ״בלוטת זקיף״ והיא מוסרת בניתוח ונשלחת לבדיקה פתולוגית.

טיפול קרינתי בסרטן העריה:

לעיתים יש צורך במתן טיפול קרינתי לאחר הניתוח ובמקרים אחרים של גידולים גדולים שאינם נתיחים. קרינה ניתנת בשילוב כימותרפיה כטיפול ראשוני. הטיפול הקרינתי מסופק באמצעות קרן חיצונית מסתובבת EXTERNAL BEAM RADIATION על מנת לכוון את הקרינה למקום הנדרש.

כימותרפיה בסרטן העריה: טיפול כימותרפי נדרש על פי שלב התקדמות הסרטן. לעיתים הוא יינתן לפני הניתוח ולפעמים הוא יינתן בשילוב עם טיפול קרינתי במידה ומדובר במחלה מפושטת.

טיפול תרופתי מוכוון בסרטן העריה:

ישנם סוגים שונים של טיפולים, חלקם ניסיוניים, היכולים להשתלב בטיפול בסרטן העריה כנגד מנגנונים תאיים שונים.

טיפול אימוני בסרטן העריה:

טיפול אימוני עושה שימוש במערכת החיסון ובמניפולציות על מערכת החיסון על מנת לפעול כנגד תאי החיסון. במצבים של סרטן עריה מתקדם, לעיתים יש צורך באימונותרפיה.