נגישות

השפעות גיל המעבר על נשים

גיל המעבר הוא התקופה בחיי האישה בה חלה ירידה הדרגתית בייצור והפרשת הורמוני המין (האסטרוגן והפרוגסטרון). במקביל לכך נפסק המחזור החודשי. תהליך זה מתרחש בממוצע בגיל 50 אך יכול להתחיל כבר בגיל 45 או להתארך עד גיל 55.

הירידה בפעילות השחלות כרוכה בהופעת תסמינים פיזיים ונפשיים (כמו גלי-חום, הזעות, הפרעות שינה, יובש נרתיקי, וירידה במצב הרוח). בנוסףמתרחשים תהליכים היכולים לגרום להאצת תחלואה כמו אוסטאופורוזיס (חררת העצם) או תחלואת לב.

טיפול בתופעות גיל המעבר

רוב האיברים בגוף האישה מכילים קולטנים לאסטרוגן, ולכן מרבית התסמינים ותהליכי המחלה נובעים מהירידה ברמת הורמון זה. מזה למעלה מ-60 שנים ידוע כי טיפול הורמונלי חליפי משפר מאוד את התסמינים ואף מונע את האצת המחלות הכרוכות בירידה בהפרשה ההורמונלית. אולם, במהלך השנים הסתבר כי הטיפול ההורמונלי יכול להיות כרוך בתופעות לוואי ולעיתים גם בסיכונים. לפיכך בנוסף לטיפולים ההורמונליים נמצאו טיפולים נוספים (תרופתיים ו"טבעיים") שיכולים לתת מענה לתסמיני האישה בגיל המעבר. גיל המעבר אינו מוגדר כמחלה אך בהחלט דורש התייחסות מיוחדת של הצוות הרפואי תוך ניסיון לשפר את איכות החיים של הנשים, שעתידות לבלות יותר משליש מחייהן במצב הורמונלי מיוחד זה הנקרא "גיל מעבר".

פעילות המרפאה

מזה למעלה מ 20 שנים פועלת בהדסה עין כרם מרפאה לגיל המעבר בהנהלת פרופ' אמנון בז'זינסקי. המרפאה מתאימה בעיקר לנשים בגילאים 45-65 אך לעיתים נותנת מענה גם לנשים צעירות יותר (הנכנסות לתקופת המעבר בגיל מוקדם) או מבוגרות (בגיל השלישי).

במסגרת המרפאה נעשה אבחון של מצב אישה (תסמינים, תחלואה, ציפיות, רגשות) ונעשות לה סדרת בדיקות המתאימות לתקופה זו בחיים (כגון: בדיקה נרתיקית, משטח פאפ מצוואר הרחם, אולטרסאונד של האגן ממוגרפיה, צפיפות עצם ובדיקות דם).

לאחר האבחון הראשוני של מצב האישה מוצע לה, במידת הצורך, טיפול מתוך מגוון הטיפולים הקיימים. הטיפול המרכזי הוא הטיפול ההורמונלי החליפי (על כל סוגיו הוותיקים או החדשניים), אך מוצעים גם טיפולים שאינם הורמונליים (כגון תוספי מזון, מיצוי צמחי, דיקור סיני) ואף הפניה להערכה וטיפול פסיכולוגי.

במרפאת גיל המעבר בהדסה נערכו במרוצת השנים מחקרים קליניים רבים בהקשר לטיפולים הורמונליים ושאינם הורמונליים. בעיקר ידועים המחקרים בתחום בדיקת יעילות תוספי מזון (כגון פיטואסטרוגנים) וההורמון מלטונין על תסמיני גיל המעבר. צוות המרפאה (רופאות, רופאים ואחיות) הם בעלי ניסיון רב בטיפול והכוונה של הנשים הפונות למרפאה.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתהדסה עין כרם
שעות פעילותיש לוודא את שעות הפעילות במרכז לזימון תורים.
זימון תורים02-5842111