נגישות

הימים הראשונים בבית

ההתרגשות עצומה עם החזרה הביתה מבית החולים. גם ילדכם יחווה חוויות ותחושות חדשות. הריחות, הקולות, האור, המגע כל אלה דורשים הסתגלות.

תהיו קשובים לצרכי תינוקכם, בכי הוא אחד הדרכים שלו לתקשר עם הסביבה. זכרו שבגיל כזה לא מחנכים!

הכלים הם בעיקר: מגע, ערסול, כירבול, עיטוף ודיבור- כל אלה יקלו על תינוקכם להירגע.

העיטוף ככלי הרגעה:

העיטוף מאפשר לתינוק להישאר מכורבל ואסוף ובכך מפחית תנועות בלתי רצוניות,מעוררות ולעיתים גם מפחידות. תינוקות עטופים מצליחים לשהות זמן ממושך יותרערניים ורגועים. כדאי לעטוף את תינוקכם כאשר אינו רגוע,לאחר שווידאתם כי אין סיבה אחרת העלולה לגרום לו לאי נוחות כמו חיתול מלא או רעב.

גם כאשר תינוקכם עייף ומוכן לשינה אך מתקשה להירדם תוכלו לעטוף אותו ולהקל עליו את ההרדמות.

כיצד לעטוף?

עטפו אותו בחיתול טטרא גדול או שמיכה כך שידיו יהיו משולבות על חזהו, צמודות לגופו וכפות ידיו קרובות לפניו.

מספר שלבים בהתפתחות המאפיינים את השבועות הראשונים לחיי תינוקכם:

התינוק ירכוש את היכולת לשמור על ראשו במרכז כאשר הוא שכוב על הגב. בעת שהוא שכוב על הבטן ירים ראשו ויפנה אותו מצד לצד. רגעים קצרים של קשר עין ילכו ויתארכו ולקראת גיל 6 שבועות יופיע החיוך החברתי, תחילה לשניות ובהמשך באופן ברור ועקבי. בהדרגה יעקוב במבטו אחר גירויים(חפצים או פנים). כמו כן יתחיל להשמיע קולות המכונים קולות הומים. השכיבו את ילדכם על הבטן בזמן ערות, לאחר ההחתלה וכשאתם בסביבתו! זכרו שתינוקות מתפתחים על הבטן וישנים על הגב. בשלושת החודשים הראשונים תינוקות ישנים ואוכלים, חום,אהבה ומענה לצרכיהם הם החשובים ביותר. מומלץ להמתין עם החשיפה לגירויים נוספים. כאשר הנכם מחזיקים את תינוקכם ערסלו אותו לתנוחה עוברית, הביאו את ידיו כך שתהיינה קרובות לפניו ואת רגליו לכיוון הבטן. מנח זה יאפשר לילדכם להרגיש אסוף ובטוח. כפות הידיים הן הצעצוע החשוב ביותר של התינוק, הן ליוו אותו והיו מקור הרגעה עוד מהבטן. מומלץ להשאירן חשופות ולאפשר להן להתקרב לפנים ואף לאצבע להיכנס לפה. דברו אל תינוקכם, שירו לו שירים, תינוקות מזהים את קולות הוריהם ואלו הם מקורות ניחום והרגעה עבורם.בנוסף הדיבור מכניס את תינוקכם לעולם השפה ומוביל להרגלי תקשורת חיוביים. תנו מלל למצבים שונים כבר מעכשיו וזכרו כי ניגון המילים חשוב לא פחות! במידה ותינוקכם משמיע קולות המיה - תגיבו במילים או הברות. במידה ותינוקכם שוכב ער ומסתכל סביבו, אל תפריעו לו- זה זמן למידה והתפתחות עבורו.

תגוונו בתנוחות בהם נמצא תינוקכם- על הגב, על הבטן, על הצד. כאשר אתם מרימים את תינוקכם מהמשטח, גלגלו אותו קודם לצד ורק אז הרימו אותו. כך ימנע לחץ על אזור הצוואר והתינוק יהיה רגוע יותר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון יולדות כאן בשבילכן