נגישות

מילון הנקה למשתמשת

הנקה היא פעולה טבעית אך מאתגרת, על מנת להקל עליך הכנו עבורך מילון הנקה למקרים שבהם את נתקלת במונחים שאינך מכירה בזמן שאת לומדת להניק.

אוקסיטוצין – הורמון בעל תפקיד חשוב בהנקה. הורמון זה מופרש בתגובה למציצה של התינוק וגורם לרפלקס שחרור חלב.

קולסטרום - חלב אם ראשוני, עשיר ומרוכז במרכיבים משמעותיים המותאמים להגנה ראשונית של הילוד מפני מחלות.בימים הראשונים שלאחר הלידה הגוף מפיק חלב אם ראשוני ומופלא, שהיווצרותו מתחילה כבר בשבוע 16 להיריון. הקולוסטרום מכיל יותר נתרן, אשלגן, כלור, חלבונים, ויטמינים, מינרלים, נוגדנים ותאי דם לבנים, חומצות שומן ונוגדי חמצון. הקולוסטרום מטפל היטב בנפילות סוכר בדם התינוק ומעודד את היציאות הראשונות ובכך תורם למניעת צהבת.

מגע עור לעור - skin to skin – התינוק שוכב על האם לאורך. הכתפיים של התינוק נוגעות בבית החזה של האם. ראשו של התינוק נוטה לצד אחד. כיסוי הגב של התינוק בשמיכה.

הנקה בלעדית – חלב אם מכיל את כל חומרי המזון הדרושים לתינוק בששת החודשים הראשונים. הנקה בלעדית היא מצב בו התינוק ניזון מחלב אם בלבד.

ביות מלא – התינוק לאחר הלידה שוהה לצד אימו באופן מלא. ביות מלא מעניק להורים הזדמנות להכיר את תינוקם. ביות מלא תורם לתהליך ההנקה ומאפשר לאם להניק את תינוקה לפי דרישה.

מלאות – תחושה נורמאלית שלרוב מופיעה לאחר 50-72 שעות מהלידה ובה האם חשה שהשד מלא וכבד יותר.

גודש – השד מרגיש קשה מאוד, חם, עור מתוח ויכול להיות עור מבריק, תחושת חוסר נוחות.כמה ימים אחרי הלידה (אחרי תקופת הקולוסטרום), הגוף מייצר את החלב ה"בשל". מכיוון שהשדיים מתמלאים בכמות גדולה של חלב (נגדשים), זה יכול לגרום לאם תחושת אי נוחות. אבל התחושה נעלמת ברגע שהגוף מצליח לווסת את ייצור החלב. גודש יכול להיווצר גם אם התינוק יונק פתאום פחות מן הרגיל (מסיבות שונות), והשדיים עדיין מייצרים יותר חלב לעומת הביקוש המופחת.

סימני רעב מקדימים – הנעת ידיים ורגליים, הכנסת אצבעות לפה, תנועות חיפוש.

סימן מאוחר לרעב – בכי מוגדר כסימן מאוחר.

מקבץ הנקה – תופעה אופיינית לחודשים הראשונים. זהו מצב בו התינוק יונק מספר הנקות ברצף. תופעה זו לרוב מתרחשת בשעות הערב ולעיתים מלווה באי שקט של התינוק.

חזיית הנקה (Nursing bra) - חזיות הנקה נחשבות לאביזר חיוני לאמהות מיניקות, כדי להקל עליהן את ההנקה. חזיות הנקה מצוידות בדרך כלל בפתחים נרכסים לגביעים או שאפשר למשוך אותן לצד אחד כדי להגיש לתינוק את השד מבלי להוריד את החזיה.

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן