נגישות

הרב משה קליין, רב מרכז הרפואי הדסה

"הדסה" הינה מרכז רפואי בעל מקצועית מן המובלים בארץ ובעולם. מוסכמה זו הינה מן המפורסמות. האתגר הוא כיצד מרכז רפואי מתקדם, תוסס וחי נותן מענים בחברה רב תרבותית, כאשר לפתחו מגיעים יהודים ושאינם יהודים, מסורתיים, דתיים, חרדים ושאינם דתיים. 

כיצד יכולים הם לדור בצוותא זה לצד זה בתקופות שהותם בכפיפה אחת במרכז הרפואי. אנו חיים בחברה הטרוגנית בעלת "עצבים חשופים" המטולטלת במחלקות חברתיות קשות. חובתנו היא מתן מענים של אורחות החיים הנותנים לכל מטופלת ומטופלת את היכולת "להרגיש בבית". 

"הדסה" עברה מהפכה שירותית בנושא, החל מרמת התודעה קריא- נערכו עשרות פגישות, שיחות והרצאות לצוותים השונים- הרפואיים, אנשי הסיעוד והעובדים במטרתה להטמיע את הצרכים הייחודים של כל תת קבוצה החל ממנהגים, קשיים הסתגלותיים, צרכים דתיים וכל זאת על מנת לתת לכל מטופל ובני משפחתו את ה"תפאורה" המתאימה לצרכיו ולאורחות חייו.

ב"הדסה" עין- כרם ובהר- הצופים פועלים ארבעת בתי- כנסת, לתוכם הוכנסו בשנים האחרונות ששה ספרי תורה חדשים- אשכנזים וספרדים. באחד מבתי הכנסת – "קפלן" ספרייה ייחודית תורנית המחזיקה אלפי כותרים מכל קשת הספרות התורנית. ספרייה זו מאפשרת למטופל ולבני ביתו את היכולת "לתפוס" פינה של שלווה בים האתגרים שבית החולים מציב.

מטבחי "הדסה" פועלים היום במתכונת של מהדרין מן המהדרין.

כל המוצרים הינם מוצרים של כשרויות בד"צים מהודרים כאלה ואחרים כאשר ברוב המוצרים הכשרות הינה של בד"צ העדה החרדית. במחלקות היולדות האוכל רובו ככולו הינו בהכשר בד"צ העדה החרדית. הבישול הינו בישול ישראל לדעת מרן, בשמיטה נהגנו בקניינות של פירות וירקות יבול נוכרי ובימי הפסח המטבח נטול קטניות (בכפוף לצרכים הדיאטנים של כל מטופל), העלים הירוקים הינם גוש קטיף, חמישה משגיחים יראי-שמיים עסוקים בשני קמפוסים במטבחים בהשגחה מהודרת על הבישול הגסטרונומי המשובח. בשבתות ובימים טובים המטבחים שובתים ממלאכתם ורק עובדים שאינם יהודים מחממים ומשנעים את האוכל למחלקות. ניתן לומר כי הגסטרונומיה המשובחת (זכיינו במקום הראשון בתחרות שפים של בתי-חולים בארץ) שוכנת בכפיפה אחת עם כשרות מהודרת המזכה את כל תושבי ירושלים לגווניהם השונים לסעוד וליהנות מהאוכל המוגש להם חובתנו היא מתן מענים של אורחות חיים הנותנים לכל מטופל ומטופל את היכולת "להרגיש בבית".

את "ההדסות" מקיפים שלושה עירובין מהודרים של רבנות ירושלים של מתקין מהעדה החרדית וכן של ועד רבני השכונות לענייני עירובין, דבר היוצר מערכת עירובין מן המהודרות הקיימות בארץ.

בשבת ויום טוב אנו מתפעלים את המערכת באמצעות מערכות טכנולוגיות חדשות הנותנות מענים עכשוויים ופתרונות הלכתיים וזאת במטרה שהמרכז הרפואי יוכל להמשיך את פעילותו הרפואית המתקדמת. ברחבי הקמפוסים תמצאו מקלדות שבת הפועלות בשיטת "המגע הקיבולי" שפותחה לפי פסיקתו של מרן הגר"ש אוירבך זצ"ל, וקיבלה את הסכמתו של הרב נויבירט זצ"ל.

כמו כן תמצאו בקמפוסים דלתות "גרמא", לחצני "גרמא", שקעי "גרמא", מעליות שבת, דלתות שבת, עטי שבת, דלתות רמזור ועוד פתרונות טכנו- הלכתיים. בשני הקמפוסים אנו נעזרים בשירותיהם של נוכרים לשם הפעלת חלק מן המערכות.

אווירת השבת חופה על הקמפוסים מכל עבר, עשרות מתנדבים נותנים שירות של אירוח והסעדה למאות אורחי המטופלים הבאים לשהות לצידם בשבתות ובמועדים. בית החולים מעניק אפשרות לינה לכל דורש ולכל המגיע לטיפול רפואי (הגעה למיון, יולדות) וכן כל סעודת שבת והחג בהידור גדול, ובשולחנות ערוכים ע"י עמותת החסד וכל זאת בהכשר בד"צ העדה- החרדית. 

מערכת אלקטרונית ממוחשבת מתריעה בכל פתחי הכניסות של הקמפוסים השונים והבניינים השונים על קיום "טומאת כהנים" במידה וקיימת. מערכת ייחודית זאת פותחה בהדסה והיא נותנת מענה ראשוני בעולם היהודי בזמן אמת לסוגיית טהרת- הכוהנים. מערכת זו קבלה הסכמות מגדולי הפוסקים שליט"א.

מענה טלפוני ניתן ע"י רב המרכז הרפואי, הרב משה קליין, בכל שעות היום והלילה וכל בקשה, שאלה וצורך המתגלים ע"י צוותי המרכז הרפואי, המטופלים או משפחותיהם.

עשרות מתנדבים מגוונים שונים בחברה הישראלית מסייעים למטופלים ולבני משפחותיהם בסיוע פרטני וקולקטיבי בכל בקשה ושאלה.

גדולי ישראל, אדמו"רים, ראשי ישיבות, פוסקי- הלכה ועסקנים רפואיים מקבלים מענה מיידי לבקשותיהם וצרכיהם לצד מערכת ענפה של התייעצויות הלכתיות וחברתיות הנערכות בין ראשי "הדסה" לגורמים שונים.

דגש מיוחד מושם על חדרי לידה ומחלקות היולדות בשני הקמפוסים בו שוהות זו לצד זו יולדות מגוונים רבים, המוצאות אוזן קשבת וסיוע, כל אחת לפי צרכיה היא. לא לחינם בשנים האחרונות קיימת נסיקה גדולה מאוד ויולדות רבות ירושלמיות פונות למרכז הרפואי של "הדסה" בעין- כרם ובהר- הצופים.

ימי עיון בסוגיות של רפואה והלכה, אתיקה, מוסר ומשפט נערכים בתדירות גבוהה הן בתוך בית החולים לצוותי הרפואה והסיעוד, הן לרבנים ומורי הוראה והן לבלניות ולציבור הרחב.

קשר מתמיד קיים בין רב המרכז הרפואי וראשי "הדסה" עם מגוון גדולי ישראל מכל החוגים והזרמים והם מגיעים בעצמם ושולחים צאן מרעיתם לקבל מזור וסעד ב"הדסה". ככלל יאמר כי "הדסה" של היום קשובה מאזינה ונותנת מענים חברתיים הלכתיים טכנולוגיים לצד מענים רפואיים מן המושבחים הקיימים בארץ ובעולם.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן