נגישות

כיצד תאכילי אותו נכון?

מהי התנוחה המומלצת להאכלת תינוק ומה הקשר בינה לבין דלקות בדרכי הנשימה ובאוזניים? הספרות המקצועית כמעט ולא עוסקת בנושא אבל למומחים של הדסה יש כמה דברים חשובים שאת צריכה לדעת. הדר אלביום, דוברת הדסה

לכאורה מדובר בפעולה שגרתית שלא מצריכה מחשבה עמוקה או תכנון – הוא רעב ואת עושה מה שמצופה מכל אמא מסורה ומגישה לו את הבקבוק ובו כמות מדודה ומדויקת של מזון. עד כאן נשמע מוכר ופשוט. אבל כעת מסתבר כי קיים קשר מובהק בין תנוחת ההאכלה של תינוקות לדלקות אוזניים, דלקות בדרכי הנשימה ואפילו חום גבוהה וממושך.

"מחקר שנערך בשנת 2012 בחן את הקשר בין תנוחת ההאכלה לתחלואה בתינוקות גילה כי לתנוחות ההאכלה יש משקל מכריע בהישנותן של דלקות אוזניים, דלקות בדרכי הנשימה וחום ממושך אצל תינוקת", אומרים פרופ' אברהם אביטל, מומחה ריאות ילדים, ד"ר מילכה דונחין, רופאה ומומחית בבריאות הציבור וד"ר אפרת דנינו, עורכת המחקר,  "המחקר מצא כי רמת התחלואה הגבוהה ביותר נרשמה אצל תינוקות שהורגלו לאכול במנח של שכיבה או בהגבהה קלה. עוד גילה המחקר, כי תינוקות שאוכלים בתנוחות אלו נזקקים לשימוש רב יותר באינהלציות ובמתן אנטיביוטיקה. לעומת זאת, תינוקות שהואכלו במנח מוגבה, כאשר ראשו של התינוק זקוף, לא נרשמה רמת תחלואה חריגה".

קיימים הבדלים בין תינוקות שיונקים לבין כאלה שניזונים מבקבוק. אלה שיונקים נחשבים למוגנים יותר. עם זאת, חשוב לזכור כי תינוקות היונקים בשכיבה מתרגלים לתנוחה זו של האכלה ובמעבר להאכלה מבקבוק ירצו לאכול בשכיבה. על כן גם בהנקה חשוב לשמור על תנוחה מוגבהת ככל שניתן.

תנוחה זקופה – התנוחה המומלצת ביותר ההאכלה בתנוחה זקופה ומוגבהת היא האכלה בטוחה המונעת מחלות – הקפידו על כך!

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן