נגישות

יחידה לכירורגיה הפטו-ביליארית הדסה עין כרם

יחידה לכירורגיה הפטו-ביליארית הדסה עין כרם

היחידה לכירורגיה הפטו-ביליארית

היחידה לכירורגיה הפטו-ביליארית מטפלת במגוון מחלות גידוליות ושפירות של הכבד, דרכי המרה והלבלב. חולים הסובלים מגידולים מורכבים בחלל הבטן מנותחים גם הם על ידי רופאי היחידה.

מרפאת מומחים לכירורגיה הפטוביליארית

היחידה מהווה מסגרת טיפולית כוללנית לחולים אלו בכל שלבי האבחנה, הטיפול הניתוחי, הטיפול הפולשני - לא ניתוחי והמעקב. חולים המאושפזים במסגרת זו מטופלים באופן ייעודי על ידי רופאי היחידה הן במהלך האישפוז במחלקה לכירורגיה והן לאורך המעקב המרפאתי. היחידה מהווה גורם מרכזי בסיוע בניתוחים המבוצעים על יד דיסציפלינות אחרות במחלקה לכירורגיה, או מחלקות אחרות, כולל טראומה, כירורגית ילדים, אורתופדיה אונקולוגית ואורולוגיה.

צוות היחידה מורכב מכירורגים שעברו התמחות-על בהשתלות איברים וניתוחי כבד בחו״ל. רופאי היחידה עוסקים באופן פעיל במחקר בסיסי.

חולים הסובלים ממחלות גידוליות של הכבד והלבלב מטופלים על ידי צוות רב-תחומי הכולל את הרופאים המובילים בארץ בתחומי האונקולוגיה, רדיותרפיה, דימות ורדיולוגיה פולשנית. כל מקרה נדון באופן אישי במסגרת רב-תחומית הקובע את הטיפול במטופל/ת. בנוסף קיים שיתוף פעולה הדוק עם חוקרים בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית הצמוד למרכז הרפואי, שמאפשר שימוש באמצעי אבחנה מולקולריים מהמתקדמים בעולם והשתתפות במחקרים פורצי דרך בסרטן.

הפעילות הקלינית של היחידה לכירורגיה הפטוביליארית

ניתוחי כבד: כריתות כבד, כולל כריתות אנטומיות ולא אנטומיות לגידולים ראשוניים (cholangiocarcinoma, hcc), גרורות ממקור גידולי המעי הגס ונגעים שפירים (ציסטות אכינוקוקליות, אדנומה והמנגיומות סימפטומטיות). בכל חולה נשקלת האפשרות לכריתה לפרוסקופית בהתאם למיקום הנגע.

ניתוחי דרכי המרה: גידולים ראשוניים של דרכי המרה החוץ כבדיים (klatzkin (tumor, שחזור דרכי מרה לאחר נזק יאטרוגני, מעקף דרכי מרה.

אבלציות תוך ניתוחיות של גידולי כבד: מבוצעות על ידי ד״ר ליאת אפלבאום מנהלת היחידה לאולטראסאונד ואבלציות, לעיתים בשילוב עם כריתה כירורגית.

ניתוחי לבלב: כריתה של ראש הלבלב, distal pancreatectomy, central pancreatectomy, whipple. חלק משמעותי מבוצע בשיטה לפרוסקופית.

טיפול רב תחומי במחלות שפירות של הלבלב: טיפול בדלקת כרונית של הלבלב, בשיתוף פעולה עם המחלקה לגסטרואנטרולוגיה, כולל טיפולים אנדוסקופיים וניתוחיים. בנוסף, טיפול בנגעים ציסטיים של הלבלב בשיתוף פעולה עם המחלקה לגסטרואנטרולוגיה.

כירורגיה אונקולוגית לגידולים תוך בטניים: סרקומה, גידולים ממאירים של האדרנל, גידולים מתקדמים של הקיבה כולל gist, גידולים ראשוניים או ממקור כלייתי של כלי הדם הגדולים בבטן (ivc thrombectomy and resection using total circulatory arrest).

הדסה כאן בשבילכם