נגישות

היחידה לטיפול במחלות ושט וקיבה הדסה עין כרם

היחידה לטיפול במחלות ושט וקיבה הדסה עין כרם

טיפול במחלות ושט וקיבה

יחידת הכירורגיה של מערכת העיכול העליונה (FOREGUT) של בית החולים הדסה עין כרם מטפלת במגוון מחלות ממאירות ושפירות של דרכי העיכול העליונות. ליחידה ניסיון רב בטיפול במטופלים רבים לאורך שנות פעילותה. צוות רב-תחומי מטפל במטופלי היחידה כדי להעניק טיפול מיטבי ומקצועי.

טיפול במחלות ושט וקיבה

הערכת המטופלים טרם הניתוח נעשית במספר דרכים, בהן אנדוסקופיה, הדמיה (כמו בליעת בריום) ובדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), בדיקת מנומטריה, בדיקה על ידי מכשיר Endo-FLIP ובדיקת Ph-Metry.

היחידה לכירורגיה של מערכת העיכול העליונה בבית החולים הדסה עין כרם מתמחה בניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים אנדולומינאליים (אנדוסקופיים) תוך מטרה להקטין את עוצמת הניתוח הנדרש והשגת תוצאות ניתוחיות זהות.

מחלות ממאירות המטופלות ביחידה

סרטן קיבה - הטיפול בסרטן זה הינו רב שלבי וכולל הערכה טרום-ניתוחית על ידי צוות רב תחומי שבו כירורגים, אונקולוגים, רדיולוגים וגסטרואנטרולוגים. ההחלטה על צורך בטיפול מקדים לניתוח, וקביעת מועד הניתוח, נעשות בהתאם לתכנית הרב-שלבית. המשך המעקב והטיפול לאחר הניתוח נעשה גם כן על ידי הצוות הרב-תחומי ביחידה. הטיפול הניתוחי בסרטן הקיבה נעשה בגישה זעיר-פולשנית (לפרוסקופית) תוך שמירה על עקרונות ניתוח אונקולוגים ובשילוב בדיקה אנדוסקופית תוך-ניתוחית.

קראו עוד על סרטן קיבה

סרטן ושט - הטיפול בסרטן זה הינו רב שלבי וכולל הערכה טרום ניתוחית על ידי צוות רב תחומי שבו כירורגים, אונקולוגים, כירורגים לב-חזה, רדיולוגים וגסטרואנטרולוגים. החלטה על צורך בטיפול מקדים לניתוח, וקביעת מועד הניתוח, נעשות בהתאם לתכנית הרב-שלבית. המשך המעקב והטיפול לאחר הניתוח נעשה גם כן על ידי הצוות הרב-תחומי ביחידה. הטיפול הניתוחי בסרטן הוושט, בין אם כריתה מלאה או כריתה חלקית, נעשה בגישה זעיר-פולשנית (לפרוסקופית ותוראקוסקופית) תוך שמירה על עקרונות ניתוח אונקולוגים.

קראו עוד על סרטן הוושט

מחלות שפירות המטופלות ביחידה:

בקע סרעפתי ורפלוקס - מטופל שסובל ממצב זה יעבור הערכה טרום ניתוחית שתכלול חלק מהבאים: בדיקת אנדוסקופיה, בדיקת בליעת בריום, מנומטריה וPh-Metry. הטיפול הניתוחי נעשה בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית). לקראת תום הניתוח אנו מבצעים אנדוסקופיה תוך-ניתוחית לצורך בקרת איכות וקבלת תוצאות מיטביות. היחידה לכירורגיה של מערכת העיכול העליונה של בית החולים הדסה עין כרם מבצעת גם ניתוחים לתיקון בקע סרעפתי מורכב, כולל ניתוחים חוזרים.

קראו עוד על בקע סרעפתי ורפלוקס

 Gastro-Intestinal Stromal Tumor - GIST - זהו גידול אשר נכלל תחת הגידול השפירים אך בעל יכולת ממאירות. גידול זה יכול להימצא לכל אורך מערכת העיכול אולם נפוץ יותר במערכת העיכול העליונה. אפשרויות הטיפול בגידול זה כוללות טיפול תרופתי, ניתוחי או שילוב של השניים. הבחירה בשיטת הטיפול הנכונה מותאמת לחולה במסגרת דיון רב תחומי ספציפי למקרה שלו/ה, הכולל כירורגים, אונקולוגים וגסטרואנטרולוגים. הערכה טרום ניתוחית כוללת בדיקה אנדוסקופית ובדיקת הדמיה (CT). הטיפול הניתוחי בסוג זה של גידול נעשה בגישה זעיר-פולשנית (לפרוסקופית) תוך שמירה על עקרונות ניתוח אונקולוגים. גידולים שמקורם בעקומה הקטנה של הקיבה או במעבר ושט-קיבה עוברים כריתה לפרוסקופית מצידה הפנימי של הקיבה ובכך נמנעים מכריתה של הקיבה.

קראו עוד על GIST

אכלזיה - זוהי מחלה המתאפיינת בהעדר הרפיה של שריר השוער התחתון של הושט ובהפרעה בתנועתיות הוושט. היחידה לכירורגיה של דרכי העיכול העליונות של הדסה הינה המובילה בטיפול במחלה זו בארץ. יכולות הטיפול הכירורגיות במחלה זו הינן מגוונות ויכולות לכלול ניתוח POEM (Per Oral Endoscopic Myotomy) המתבצע בגישה אנדולומינלית (אנדוסקופית). בית החולים הדסה עין כרם הינו מהמובילים בעולם בניתוח מסוג זה. ניתוח נוסף המוצע הינו ניתוח על שם הלר (Heller Myotomy) המתבצע בגישה לפרוסקופית.

קראו עוד על אכלזיה

טיפול אנדוסקופי ניתוחי - Per Oral Endoscopic Myotomy - POEM

זהו ניתוח המתבצע בגישה אנדוסקופית ודרך הושט. על ידי שיטה זו ניתן להימנע מביצוע חתכים על העור, וכל הפרוצדורה נעשית על ידי מצלמה המוחדרת דרך הפה. זוהי שיטה ייחודית שהמרכז הרפואי הדסה הוא המוביל בארץ בביצועה.

טיפול אנדוסקופי - הטיפול האנדוסקופי כולל הזרקת בוטוקס שמשתק את השריר ויעיל לכ-3 חודשים. אפשרות נוספות לטיפול אנדוסקופי הינה הרחבה פנאומטית של השריר על ידי בלון מיוחד תוך כדי בדיקה אנדוסקופית. טיפול זה ניתן בהדסה למטופלים אשר אינם יכולים לעבור טיפול ניתוחי.

טיפול ניתוחי - הטיפול הניתוחי באכלזיה מתבצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) על ידי ביצוע מספר חתכים קטנים בדופן הבטן בגודל של 5-10 מ"מ דרכם מחדירים מצלמה מיוחדת ומכשירים מיוחדים על מנת להשלים את הניתוח. מטרת הניתוח הינה לחתוך את השוער התחתון של הוושט ובכך לפתוח את המעבר לקיבה.

הטיפול במחלה זו נעשה על ידי הרופאים הבכירים במחלקה לכירורגיה כללית בבית החולים הדסה עין כרם, כאשר היחידה לכירורגיה של דרכי העיכול העליונות של הדסה הינה המובילה בארץ בטיפול במחלה זו. הניתוחים המתבצעים בשילוב עם רופאים גסטרואנטרולוגים והם מהמתקדמים בעולם לטיפול באכלזיה.

הדסה כאן בשבילכם

שעות פעילות7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה

יש לוודא את זמני המרפאות במרכז לזימון תורים

טלפון היחידה050-4048428

מענה טלפוני: 16:00 - 8:00

זימון תורים02-5842111