נגישות

המחלקה לכירורגיה כללית בבית החולים הדסה הר הצופים מציעה התמחות בכירורגיה במחלקת ״בוטיק״. כלומר, מחלקה בגודל בינוני עם מרכזי מצויינות במגוון רב של תחומים ועם מספר יחסית קטן של רופאים מעולים. שילוב ייחודי זה מאפשר חשיפה מקסימלית למתמחים ועבודה באווירה חיובית ומגובשת. המחלקה היא אחת הראשונות בישראל אשר אימצו את הכירורגיה הזעיר פולשנית (לפרוסקופית), ולמעשה רוב הניתוחים במחלקה מבוצעים כיום בגישה זו.

המחלקה מובילה במחקר קליני ומעבדתי במגוון נושאים ומפרסמת את עבודותיה באופן תדיר בכתבי עת מובילים בעולם. בנוסף לכך, הוראת מתמחים וסטודנטים הינה חלק אינטגרלי וחשוב מעבודת המחלקה ובוגרי המחלקה משתבצים בתפקידים מובילים במחלקות ברחבי הארץ.

מרכזי מצויינות

כירורגיה אנדוקרינית:

כירורגיה אנדוקרינית כוללת ניתוחים של בלוטת התריס (תירואיד), בלוטת יותרת התריס (פאראתירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל) וניתוחים לגידולים נוירואנדוקריניים. ניתוחים אלה נעשים בשיתוף פעולה הדוק עם מספר צוותים בבית החולים ובראשם אנדוקרינולוגיה. ניתוחים אלו דורשים מיומנות טכנית וניסיון רב, שיש למחלקה בהר הצופים מכיוון שהיא מהווה את המרכז הגדול בארץ לניתוחים בתחום זה.

בראש המחלקה עומד פרופ׳ חגי מזא״ה, שמשמש גם כיושב ראש החברה לכירורגיה אנדוקרינית ומאמריו בתחום מפורסמים בעיתונים מובילים בעולם.

כירורגיה בריאטרית (השמנת יתר):

הניתוחים הבריאטריים שמבוצעים במחלקה מאז שנות ה-90 של המאה ה-20, הובילו לצבירת ניסיון רב בתחום. הניתוחים הבריאטריים שמבוצעים במחלקה כוללים ניתוח שרוול קיבה, מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה, ומעקף תריסריון. בנוסף לזאת, לא פעם הצוותה רפואי מבצע ניתוחים מאתגרים ביותר שדורשים מיומנות וידע רב במטופלים שהתמודדו עם ניתוח בריאטרי ראשון שכשל. מנהלת המחלקה, ד״ר רונית גרינבוים היא מהמובילות בתחום הכירוגיה הבריאטרית ברמה הארצית, ותחת ניהולה הצוות המחלקתי מפרסם את תוצאותיו בכנסים רבים בארץ ובעולם.

בנוסף לצוות הרפואי המקצועי של המחלקה, המחלקה לכירוגיה בריאטרית כוללת גם דיאטניות ופסיכולוגית הנותנים למטופלים טיפול שלם וכולל.

כירורגיה של המעי הגס והחלחולת ופרוקטולוגיה (קולו-רקטלית):

כירורגיה קולו-רקטלית כוללת ניתוחים - בחלקם בגישה לפרוסקופית - של המעי לבעיות שפירות וממאירות, ניתוחים לבעיות בפי הטבעת כגון פיסורה, פיסטולה וטחורים, ניתוחים למחלות מעי דלקתיות ועוד. את הניתוחים האלה מובלים על ידי סגן מנהל המחלקה, ד״ר עידו מזרחי וד״ר בילאל עליאן, שהתמחו בתחום. הצוות הכירורגי פועל תוך שיתוף פעולה עם מחלקת גסטרואנטרולוגיה ואונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה הר הצופים על מנת לאפשר טיפול אופטימלי למטופלים.

כירורגיה של השד:

את תחום הכירורגיה של השד מובילות פרופ׳ אלוייס וד״ר טל הדר שהן ללא ספק בין המנתחות הטובות בארץ. הניתוחים כוללים כריתות מקומיות, כריתות שד שלמות, ניתוחי בלוטת הזקיף וכריתת בלוטות לימפה בבית השחי. במקרים בהם נדרשים שיחזורי שד, צוות המחלקה משתף פעולה עם צוות מנתחים מכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי הדסה במגוון טכניקות מתקדמות.

כירורגיה הפטוביליארית:

כירורגיה הפטוביליארית כוללת ניתוחים של הכבד, כיס המרה, דרכי המרה והלבלב. על פי רוב, ניתוחים אלו מבוצעים בגלל קבלה של אינדיקציות ממאירות, ובשל כך הם מורכבים ביותר. הניתוחים מבוצעים על ידי המומחים ד״ר אריה אריש וד״ר יעקב מלכה, שני מנתחים בוגרי בתי הספר לרפואה בצרפת.

כירורגיה של בקעים מורכבים בדופן הבטן:

בקעים בדופן הבטן הם מהניתוחים השכיחים בכירורגיה כללית, ולאחר ניתוח קודם, הם יכולים להיות מאתגרים ומורכבים במיוחד. בקעים אלה כוללים בקעים אפיגסטריים, בקעים טבוריים ועל טבוריים, בקעים מפשעתיים ופמורלים. את התחום מרכז ד״ר מאיר פינטו שעבר השתלמויות בנושא בארץ ובחו״ל.

טראומה וכירורגיה דחופה:

מחלקת הטראומה והכירוגיה הדחופה בהר הצופים מרכזת פצועי טראומה שמגיעים ממזרח העיר ומהבקעה. חלק גדול מהפצועים מובאים על ידי משפחה ללא התראה מוקדמת ולכן הטיפול בהם יכול להיות מורכב. ד״ר אסף קידר מרכז את התחום והכירורגיה הדחופה ומקדיש חלק גדול מזמנו להכשרת המתמחים והבאתם לטיפול עצמאי בחולים דחופים.

כירורגיה אונקולוגית:

התחום של כירורגיה אונקולוגית כולל ניתוחים מורכבים לגידולים שונים, שכוללים, למשל כריתות של גידולים מפושטים בחלל הבטן והזלפה של כמותרפיה מחוממת (HIPEC). את התחום מרכז ד״ר מוחמד עדילה שעבר הכשרה במוסד היוקרתי Memorial Sloan Kettering שבארה״ב.