נגישות

השיקום נוירולוגי הדסה הר הצופים

השיקום נוירולוגי הדסה הר הצופים

השיקום הנוירולוגי

המצבים הנוירולוגיים העיקריים המטופלים במחלקתנו כוללים מצב לאחר אירוע מוחי, מצב לאחר דימום מוחי, מצבים לאחר ניתוחים להרחקת גידולים מוחיים, לניקוז דימומים במוח, מצבים לאחר חבלות ראש ומחלות ניווניות מוחיות ושל חוט השדרה.

השיקום הנוירולוגי

הטיפול במצבים אלו ניתן ע"י צוות רב מקצועי הכולל רופאים, אחיות, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאיות תקשורת, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים ותזונאיות. פעילויות אנשי הצוות השונים מותאמות לאתגרים התפקודיים של כל מטופל בהתאם למחלתו, ללקויות התפקודיות שלו, ליכולות הפיזיות והמנטליות שלו וכן למערכת התמיכה המשפחתית חברתית וסביבתית שלו.

הטיפול כולל לעתים קרובות תרגול ושיפור שליטה בתנועות בסיסיות כגון ישיבה יציבה, תנועות במיטה, ביצוע מעבר משכיבה לישיבה ומישיבה לעמידה, שיווי משקל בעמידה, הליכה עם תמיכת אביזרי עזר ואף בלעדיהם למרחקים קצרים וארוכים, עלייה וירידה במדרגות.

בנוסף כולל הטיפול תרגול תפקודי יום יום כגון לבוש עצמאי של פלג גוף עליון ותחתון, רחצה עצמאית בישיבה על כיסא רחצה או על קרש אמבטיה ובעמידה עם שימוש במאחזים או עצמאית, כניסה ויציאה משירותים, עצמאות בהיגיינה אישית והשגת שליטה בסוגרים. טיפולים אלו מתבצעים ע"י צוות האחיות, הפיזיותרפיה והריפוי בעיסוק.

בנוסף, כאשר קיימים ליקויים בשפה, בדיבור או בבליעה הטיפול יכלול תרגול וטיפול להשגת שיפור בהפרעות הדיבור והשפה ושיפור בבליעה.

בשל הקושי הנפשי הנלווה למשבר שעובר אדם הלוקה במחלות אלו יש צורך בליווי פסיכולוגי הניתן במחלקה. בנוסף השינוי הדרמטי בתנאי החיים והצורך בהתאמת דיור ובעזרה סיעודית מחייבים מעורבות מלאה של עובדת סוציאלית במהלך הטיפול.

ולבסוף, כפי שנאמר כבר, המורכבות של כל מטופל בגיל הזקנה מחייבת מיומנות ומקצועיות גריאטרית. האומדן המדויק ככל הניתן של הרזרבות הקיימות אל כל אדם בגיל זה מורכב אך חיוני כדי לקבוע את מטרות השיקום והקצב שלו.

ריבוי מחלות וריבוי תרופות מתערבים ומקשים לעתים קרובות בטיפול ובהתקדמות התפקודית, לדוגמא תרופות הגורמות לנפילות לחץ דם, לירידה במצב הערנות וההתמצאות, מצבים הגורמים לבלבול חריף המעכב מאוד את הטיפול השיקומי וכן זיהומים נרכשים ע"י חיידקים המצויים בבתי חולים ומתבטאים בצורות שונות ומגוונות בגל הזקנה ומציבים אתגר אבחוני וגם טיפולי. כל אלו הם דוגמאות לייחוד של הטיפול הגריאטרי השיקומי.