נגישות

מהי בדיקת הולכה עצבית?

בדיקת הולכת עצבית (NCV-NERVE CONDUCTION) ובדיקת מחט (EMG) נקראת גם בדיקת NCV / EMG. הבדיקה היא בדיקה אלקטרודיאגנוסטית שמיועדת לאבחן מחלות שריר ועצב היקפי.

בדיקת ה-EMG היא בדיקת עזר שמסייעת במיפוי המשתנים שגורמים להפרעות מוטוריות ותחושתיות בגפיים, כיווץ או חולשת שרירים, שיתוקים וכאבים. בדיקות ה-NCV ו-EMG הן בדיקות נפרדות שלעיתים יש צורך בשילובן במהלך האבחון.

באמצעות בדיקת ה-EMG אפשר לאבחן מחלות שריר מולדות או נרכשות, כמו מחלות המיופתיות (Myopathy), מיוזיטיס (Myositis), מחלות חיבור ״עצב-שריר״, כגון מיאסתניה (Myasthenia Gravis) או תסמונת מיאסתנית (Myasthenic Syndrome). בנוסף, הבדיקה גם יכולה לאמת פגיעה עצבית היקפית בחולים.

מהלך בדיקת EMG

משך הבדיקה הוא כחצי שעה. הבדיקה נערכת בעזרת מחט חד פעמית ודקה מאוד שמוחדרת אל השריר במספר נקודות, בהתאם בסיבת ההפניה. הנבדק מתבקש לבצע כיווץ והרפיית השריר בהתאם להוראת הרופא. בדיקת EMG כרוכה באי נוחות קלה שחולפת מהר בנקודת החדרת המחט.

הגבלות בביצוע בדיקת EMG

יש ליידע את הרופא המטפל על נטילת תרופות על מנת לוודא האם יש צורך בהפסקתן, באופן זמני, מספר ימים לפני הבדיקה.

בין התרופות שיש להפסיק את לקיחתן לפני ביצוע בדיקת ה-EMG, נמצאות תרופות המטפלות בדילול דם, כדוגמת סינטרום (Sintrom), קומדין (Coumadin), פלביקס (Plavix) ואספירין (Aspirin).

בנוסף, במידה וישנו קוצב לב, יש ליידע את הרופא המטפל. במקרה זה, בדיקת ה-EMG תיעשה בגפה שמרוחקת מהלב.

בדיקת ה-NCV

בדיקת ה-NVC היא בדיקת הולכה עצבית (Nerve Conduction Velocity) שבודקת את המהירות ועוצמת האימפולסים החשמליים המובלים לאורך העצב ההיקפי. באמצעות הבדיקה, ניתן לקבוע האם קיימת פגיעה בעצב ההיקפי, ובמידה וכן, מהי מקומה, סוגתה וחומרתה. בבדיקה זו גם משמשת לאבחון תסמונת התעלה הקרפלית (CTS - Carpel Tunnel Syndrome), פולינוירופתיה סוכרתית (Diabetic Neuropathy), רדיקולופתיה (Cervical or Lumbar Radiculopathy) וכן פגיעות אחרות בעצב ההיקפי.

מהלך הבדיקה

משך הבדיקה הוא כחצי שעה. לשרירי הנדבק מוצמדות מעל השרירים אלקטרודות שטח חד פעמיות, שמעבירות גירוי חשמלי בעוצמה לא מסוכנת. מספר הגירויים תלוי בסיבת ההפניה. תחושת זרם חשמלי (שדומה למגע עם חשמל סטטי או בעקבות מכה באזור המרפק) צפויה להיות מורגשת בזמן מתן הגירוי. בדרך כלל הבדיקה לא מצריכה לאחריה משככי כאבים, ואין כל סיכון בבדיקה.

בבית:

ניתן לאכול וליטול תרופות כרגיל.

ניתן להתקלח בבוקר בדיקת ה-EMG.

אין להשתמש במשחות או בקרם גוף ביום הבדיקה.

יש להתלבש בלבוש נוח, כמו מכנסיים קצרים, חולצות ללא שרוולים, גרביים עדיף מגרביונים.

בבית החולים:

נא להביא מכתב מפורט מהרופא המפנה לבדיקת ה-EMG.

נא להביא התחייבות כספית מתאימה (תופס 17) או תשלום במזומן בהתאם לתעריף בית החולים.

נא להחתים התחייבות או להסדיר תשלום במשרד הקבלה לפני הבדיקה.

נא לעבור דרך מזכירות מחלקת השיקום לצורך ההרשמה לפני בדיקת ה-EMG (קומת כניסה לאגף השיקום).

במכון:

לפני הבדיקה, תתבצע בדיקה גופנית כוללת ובדיקה נוירולוגית קצרה. אנא הביאו תוצאות בדיקת EMG/NC קודמות, במידה ונעשו.

הבדיקה מתבצעת על ידי מומחים בעלי ידע וניסיון, ובאמצעות מכשור מתקדם, בתנאים נוחים, תוך מתן יחס אישי לכל נבדק. בתום בדיקת ה-EMG מקבלים דו״ח מסכם מודפס וכן הסבר מפורט לנבדק לגבי ממצאי הבדיקה.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתהדסה הר הצופים, קומת כניסה
שעות פעילותיש לוודא את שעות הפעילות במרכז לזימון תורים
זימון תורים02-5842111