נגישות
לידה

בדיקה נרתיקית לפני לידה – כל מה שחשוב שתדעי

יולדת יקרה ברוכה הבאה לחדר הלידה של הדסה!

במהלך שהותך בחדר לידה, תעברי בדיקה פנימית על ידי מיילדת או רופא/ה.

בדיקה פנימית הינה בדיקה אינטימית, שכרוכה בחשיפה ובחדירה, מלווה אצל רוב הנשים בחשש רב. הבדיקה עשויה להיתפש כבדיקה מאיימת ומפחידה אשר גורמת מבוכה, כאב או אי נעימות וקושי רגשי. על מנת להקל על הבדיקה, ננסה לפרט מעט על מטרתה והאופן בו היא נעשית.

נשמח לענות על כל שאלה,

צוות חדרי לידה

מהי מטרת הבדיקה?

מטרת הבדיקה הנרתיקית הינה להעריך האם את נמצאת בלידה, ומה קצב התקדמותה על ידי מדידת פתיחת ומחיקת צוואר הרחם, מיקום צוואר הרחם באגן, ומיקום ראש העובר באגן.

ניתן גם להתרשם מירידת מים או דימום במידה וקיימים.

מהו צוואר הרחם?

צוואר הרחם הינו מבנה בצורת גליל ארוך ונוקשה אשר שומר על הרחם סגור במהלך ההיריון. עם תחילת ההתקדמות ללידה ועם הצירים, צוואר הרחם נמחק (מתקצר) ונפתח.

מחיקת צוואר הרחם - התקצרות הצוואר נקראת "מחיקה" ומודדים אותה באחוזים. הצוואר הולך ונטמע לתוך גוף הרחם, הולך ומתקצר, עד שבסופו של התהליך, כבר אין צוואר מורגש וכולו נעשה חלק מהרחם. את התקדמות המחיקה מודדים באחוזים: מחיקה של 30%, 50%, 80% וכו'. במחיקה של 100% - המיילדת או הרופא אינם מרגישים צוואר בבדיקתם.

פתיחת צוואר הרחם - את הפתיחה מודדים בסנטימטרים. מצוואר סגור ועד פתיחה של עשרה ס״מ, שזוהי הפתיחה הנדרשת למעבר ראש התינוק ומוגדרת כפתיחה מלאה.

בלידה ראשונה קודם מתרחשת המחיקה ואח״כ הפתיחה. בלידות חוזרות שני התהליכים מתקדמים במקביל.

כדי להבין את מהות הבדיקה צריך לחשוב על הרחם וצוואר הרחם כמעין סוודר (זהו הרחם) עם צווארון גולף (זהו צוואר הרחם). במהלך כל ההיריון הצווארון הזה ארוך וסגור. במהלך הלידה, צוואר הרחם הולך ומתקצר (מה שקרוי מחיקה) והולך ונפתח (מה שקרוי פתיחה) בהשפעת הצירים שלמעשה מותחים את צוואר הרחם ובמקביל דוחפים את ראש העובר מטה.

כיצד מודדים את מיקום ראש העובר באגן?

מיקום ראש העובר באגן מתייחס למבנים שנקראים ספינות -אלה הם שני זיזים בולטים מתוך עצם האגן. הצוות הרפואי קובע קו דמיוני בין שתי הספינות, שמציין את המקום הצר ביותר בתוך האגן. התקדמותו של ראש העובר באגן וירידתו בתעלת הלידה נמדדת ביחס לקו דמיוני זה.

כאשר הראש מעל הקו הדמיוני הוא יצוין במינוס (-): (3-), (2-) (1-) וכאשר ראש העובר מתקדם אל מתחת לקו הדמיוני הוא יצוין ב (+): (1+), (2+) (3+). כאשר הראש בקו הספינות הוא יצויין -ספינה 0.

כיצד נעשית הבדיקה הפנימית?

הבדיקה נעשית באופן ידני, על ידי הכנסת שתי אצבעות של הבודק בעדינות דרך הנרתיק בכדי למשש את צוואר הרחם ואת ראש העובר.

הצוות הרפואי מודע לאי הנעימות ולקושי בבדיקה, ועושה מאמצים רבים על מנת שהבדיקה תעבור בקלות וללא כאב ונכון להתאים עד כמה שניתן את אופן ביצוע הבדיקה לצרכייך.

מהי תדירות הבדיקה?

בלידה פעילה אנו בודקים רק כאשר יש בכך צורך ומשתדלים להפחית בבדיקות ככל שניתן.

האם הבדיקה כואבת?

במהלך הבדיקה, יתכן ותרגישי כאב או חוסר נוחות בשל מגע או מתיחה של הרקמות המצויות בפתח הנרתיק ובשל כיווץ שרירי רצפת האגן המקיפים את פתח הנרתיק. כיווץ זה אינו תמיד רצוני או בשליטתך.

השרירים עשויים להיות מכווצים כתוצאה מחוויה קודמת של כאבים – כיווץ "הגנתי" (בזמן יחסי מין, בדיקה גינקולוגית וכיו"ב),כתגובה לכאב, עקב טראומה פיזית או רגשית קודמת, או משנית לחרדה מעצם הבדיקה.

כיצד ניתן להקל על הבדיקה?

קיימות מספר פעולות המומלצות על מנת להקל על הבדיקה:

מתן שתן - מומלץ לתת שתן לפני הבדיקה במידה והדבר אפשרי.

הגבהת האגן - ניתן להגביה את האגן בצורה שתקל על הבדיקה על ידי שימוש בסיר מתחת לישבן או השמת שני אגרופים מתחת לישבן.

הרפיה - הנטייה הטבעית הינה לכווץ את שרירי הנרתיק. פעולת הרפיה הינה קשה לעשיה. ניתן להרפות את שרירי הנרתיק באופן עקיף על ידי העלאת הלחץ התוך בטני באמצעות שיעול או על ידי לחץ כמו לפעולת מעיים.

תרגילי כיווץ - ניתן לבצע תרגיל של כיווץ מכוון חזק של שרירי הנרתיק עם החזקה למספר שניות ולחזור עליו מספר פעמים. לעיתים הכיווץ החזק הרצוני עוזר להרפיה.

נשימות - ניתן לנסות ולהגיע להרפיה של שרירי הנרתיק על ידי ביצוע רצף נשימות איטיות והתרכזות בנשימות תוך כדי ספירה עד 5 בזמן שאיפה ונשיפה.

שימוש בגז צחוק - השימוש בגז צחוק גורם לטשטוש קל והפחתת חרדה. ניתן להיעזר בו גם לצורך בדיקה פנימית. במידה ותהיי מעוניינת לשמוע על כך, פני אל הצוות.

הרדמה אפידוראלית - במקרים מסוימים קיימת אפשרות לבצע הרדמה אפידורלית לפני ביצוע בדיקה פנימית. לפעולה זו יתרונות וחסרונות. במידה ותהיי מעוניינת לשמוע עוד על כך פני אל הצוות.

שיפור התחושה הכללית

הרגשת נוחות עם הבודק/ת - הבדיקה הפנימית הינה אינטימית ועל כן נרצה שתרגישי בנוח עד כמה שניתן עם איש הצוות שאמור לבדוק אותך. במידה ואינך מרגישה בנוח אנא אמרי זאת וננסה למצוא פתרון לקושי או להחליף את הבודק במידה והדבר אפשרי.

נוכחות מלווה - הנך זכאית לנוכחות של מלווה בבדיקה בכל עת.

תנאי בדיקה מיטביים - חשוב שהתנאים בזמן הבדיקה יהיו מיטביים: וילון/דלת סגורים, כיסוי בסדין, הצגה בשם ותפקיד של הבודק.

בקשת רשות לביצוע הבדיקה - טרם הבדיקה נבקש ממך רשות להיבדק ונמתין לקבלת הרשות כדי להתחיל את הבדיקה.

התאמת קצב התקדמות הבדיקה – התאמת קצב התקדמות הבדיקה יעשה באופן שמותאם לך כך שבכל רגע ניתן להשהות את קצב ההתקדמות או להפסיקה לחלוטין. למעט מצבי חירום רפואיים נדירים אין כל מניעה מהתאמת קצב הבדיקה אלייך. משך הבדיקה הינו קצר, כעשר שניות לערך.

הסבר לפני כל בדיקה או פעולה – הצוות יסביר לך לפני כל בדיקה/פעולה מה מטרתה וכיצד היא מבוצעת ויקבל את רשותך לביצועה, לדוגמא: סטריפינג או פקיעת מים

שיתוף בתחושות או בקשיים - במידה ועברת אירועים בעבר שעשויים להקשות עלייך בזמן הבדיקה או להיות רלוונטים אליה ולתהליך הלידה בכלל, נשמח אם תשתפי אותנו כדי שנוכל לחשוב יחד באילו דרכים ניתן להקל עלייך.

במידה ועברת פגיעה מינית ותרצי לשתף בכך את הצוות נוכל להתייחס לקשיים הספציפיים סביב בדיקה פנימית ולקשיים נוספים שעשויים להיות בזמן הלידה, ונוכל להיערך אליהם יחד אתך.

שתפי אותנו מה יקל עליך בבדיקה - הבנת הקשיים שלך תעזור לצוות לבדוק אותך בצורה מותאמת ותקל עלייך בזמן הבדיקה.

חשוב!

במקרי חירום רפואיים הקשורים בך או בעובר הצוות יפעל על פי שיקול דעת מקצועי רפואי תוך התחשבות והסבר על פעולותיו ככל שניתן. במקרים אילו עשוי לעלות צורך בביצוע בדיקה פנימית באופן דחוף ומיידי

אנו מאחלים לך חוויית לידה טובה ונשמח לעזור בכל הניתן,

צוות חדרי לידה

נכתב על ידי : אינה בלומין, רכזת קורסי הכנה ללידה חדר לידה הר הצופים

ד״ר לורין לויט, מנהלת היחידה להריון בסיכון הדסה הר צופים

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי. כל הזכויות שמורות להדסה ©. אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה. החוברת מנוסחת בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך היא מיועדת לנשים וגברים כאחד.2023 .