נגישות

מייצב כתף/מתלה ותנועות:

את מייצב הכתף יש להתקין מעל לבגדים. נוח יותר ללבוש חולצה הנסגרת לפנים ברוכסן או כפתורים. יש להשתמש במייצב בימים הראשונים, ולאחר מכן לפי הרגשה בשבועות הראשונים. מותרת הפעלת הכתף לאחר יומיים לפי כאב. אין לגרום לכאב משמעותי.

חבישות ומקלחת:

בשחרור מונחת על הכתף חבישה אטומה למים. חבישה זו תשאר למשך 4 ימים לאחר הניתוח.

מותר להתקלח עם חבישה זו תחת מים זורמים (לא אמבטיה). במידה ובוצע ניתוח ארתרוסקופי בלבד, ניתן להוריד החבישה מהפצעים ביום החמישי ולהתקלח ללא חבישה.

לאחר סיום המקלחת יש לייבש את האיזור עם מגבת נפרדת ולכסות את תפרי הניתוח עם אגד מדבק (פלסטרים קטנים). פלסטרים אלו יוחלפו מידי יום עם המקלחת.

במידה והניתוח לא היה ארתרוסקופי בלבד, יש להשאיר את החבישה במשך שבועיים, ולהחליפה רק במידה ונרטבת או מתלכלכת. במקרה כזה יש להחליף את החבישה בקופת חולים ללא משחה.

נוגדי כאב:

הכאב פוחת בהדרגה במהלך הימים שלאחר הניתוח, אך הוא עשוי להימשך שבועות. כאב זה הינו משמעותי יחסית ומצריך טיפול בנוגדי כאב.

על מנת להפחית את הכאב ניתן להשתמש בנוגדי כאב כגון טרגין, אופטלגין, טרמדול, פרקוסט. השימוש בתרופות אלו מותר רק אם לא קיימת רגישות.

רצוי שלא להשתמש בתרופות מקבוצת נוגדי הדלקת (וולטרן, נורופן, אדוויל, סלקוקס ארקוקסיה אתופן), מאחר והן פוגמות ביכולת הריפוי.

מומלץ לקרר את איזור הניתוח ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח. לאחר מכן יש להשתמש באמצעים לחימום הכתף כגון בקבוק חם, כריות חימום לשימוש רב פעמי (מיקרוגל) ומקלחת חמה.

השכיבה בלילה מומלצת כאשר החלק העליון של הגוף מורם (כמו כסא נח) על מנת להפחית את הכאב.

מינוני תרופות מומלצים:

טרגין 10- פעמיים ביום

אופטלגין - ניתן להשתמש עד 2 כדורים 4 פעמים ביום

פרקוסט 5- ניתן להשתמש עד כדור אחד עד 4 פעמים ביום

טרמדול - 50-100 מיליגרם עד ארבע פעמים ביום

בכל מקרה יש ליטול תרופות אלו לפי מרשם הרופא

ביקורת ומעקב:

עם השחרור לאחר הניתוח יתואם מועד לביקורת מרפאת כתף בהדסה עין כרם (קומה שניה בניין מרפאות). ביקורת זאת תערך כשבועיים לאחר הניתוח ובה נוציא את התפרים ונדרש לשלומך.

לביקורת יש להביא התחייבות מקופת החולים.

ביקורות נוספות יערכו כחודשיים לאחר הניתוח ו כ 5 חודשים לאחריו.  

שיקום:

שיקום לאחר ניתוח לתיקון גידי כתף מתבצע בעיקר דרך תרגול עצמי בבית, מספר פעמים ביום, וכן על ידי תרגול וטיפול במכון פיזיותרפיה פעמיים בשבוע. את התרגול יש להתחיל שבועיים לאחר הניתוח, אלא אם נמסר אחרת על ידי המנתח. במועד זה מותר להתחיל להרים את הזרוע מצידי הגוף בצורה אקטיבית. ניתן ומומלץ לתאם כבר בשלב זה תור להתחלת הטיפול במכון לפיזיותרפיה בשל עומס תורים אפשרי.

במקרה ומופיע חום, כאב מתגבר או סימני זיהום באזור הניתוח, יש לפנות לחדר מיון בבית החולים הדסה עין כרם.

בכל פנייה או שאלה, ניתן להתקשר למספר טלפון 02-6776342 שלוחה 7 או שלוחה 2, להשאיר הודעה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

רפואה שלמה,

צוות המרכז לכירורגיה של הכתף, המרכז הרפואי הדסה