נגישות

המלצות למטופל בשחרור לאחר פציעה (טראומה)

מטופל יקר,

עם שחרורך מבית החולים, ועל מנת להקל על חזרתך לשגרה, אנו ממליצים לך לקרוא את ההנחיות הבאות.

נשמח לעמוד לשירותך בכל פנייה או שאלה,

צוות הטראומה!

מכתב השחרור:

ברשותך מכתב אשר מסכם את עיקרי הדברים במהלך האשפוז. עם השחרור, עליך להגיע לרופא המשפחה עם מכתב זה. כמו כן, בכל פניה למרפאה או עזרה רפואית יש להביא את מכתב הסיכום. 

ביקורת מרפאה:

במכתב השחרור מצוין לאילו מרפאה\ות יש להגיע. יתכן ויהיה צורך בביקור במרפאה אחת או מספר מרפאות. יש לתאם תור בהקדם דרך מרכז זימון תורים.

בבית החולים הדסה קיימות שתי מרפאת מעקב טראומה (פציעה):

טראומה – כירורגיה בימי א'

טראומה – אורתופדיה בימי ב'

בעת זימון התור שים לב לאיזו מבין המרפאות התבקשת לזמן תור, יתכן ויש צורך בשתי המרפאות.

שים לב! במידה ויש צורך להגיע לביקורת המרפאה עם בדיקות/צילומים/חוות דעת כלשהי - וודא כי טרם הגעתך יש ברשותך את הנדרש.

שמור ברשותך העתק מכל ניירת רפואית (מכתבי סיכום, תוצאות בדיקות וכדומה).

בהגיעך – יש להביא התחייבות כספית מקופת החולים אליה אתה משתייך על פי קוד המרפאה.

פעילות גופנית:

יש חשיבות רבה לחזרה לפעילות, החל מהליכה ועד לחזרה מלאה לתפקוד שיגרתי. נסה להגדיל את מרחק הליכתך עד חזרה לפעילות מלאה, ובהתאם להוראות הרפואיות המופיעות על גבי מכתב השחרור מבית החולים בנוגע לפעילות גופנית. הפעילות הגופנית חשובה על מנת למנוע סיבוכים כגון קרישי דם בוורידי הרגליים, תסחיפים ריאתיים וכן משפר החלמה של מערכת הנשימה, עיכול ועוד.

כאבים:

צפוי שמסלול ההחלמה שלך ילווה בכאב ואי נוחות. כאב המפריע בתפקוד היומיומי, שינה ונשימה - מעכב את ההחלמה. יש לקחת משככי כאבים כגון אקמול, אופטלגין או אדוויל במידה ואינך רגיש לתרופות אילו, או כפי שהרופא המטפל הציע. חשוב לטפל בכאב כשהוא ברמה בינונית וזאת למנוע קשיים בטיפול בכאב בעוצמה חזקה. בנוסף, בעת הפעילות יש לבצע תחילה חימום השרירים ולהתקדם באופן מתון.

תלונות במערכת העיכול:

במידה ויופיעו כאבי בטן חריגים בעוצמתם, בחילות הקאות, עצירות וחוסר גזים, עליך לפנות לרופא המטפל או לחדר המיון (עדיף לבית החולים שבו טופלת). יש להביא עמך את מכתב השחרור.

פעילות מעיים:

הפחתת פעילות גופנית לאחר טראומה ו/או שימוש בתרופות נוגדי כאב מקבוצת אופיאטים, עלולים לגרום לתופעת עצירות. כדי למנוע תופעה זו מומלצת שתייה מרובה, אכילת דגנים וסיבים טבעיים.

תזונה:

במידה וטופלת ע"י דיאטנית במהלך האשפוז יש להמשיך מעקב אצל דיאטנית במסגרת הקהילה או במסגרת אליה אתה משתייך. כמו כן, מומלץ לעקוב אחר המשקל ע"י שקילה שבועית לאחר השחרור. באם חלה ירידה לא רצונית במשקל יש לפנות לברור אצל רופא המשפחה.

במידה ולא קיבלת הנחיות מיוחדות: יש להקפיד לאחר השחרור על אכילת מזון עשיר בחלבון כגון מוצרי חלב, בשר/עוף/דגים ובנוסף אכילה מגוונת מכל קבוצות המזון כולל ירקות, פירות ודגנים מלאים. כמו כן, יש להקפיד על שתיה מספקת של מים 8-10 כוסות ביום. במידה ואתה מתקשה לחזור לאכילה רגילה, מומלץ להתייעץ עם דיאטנית בקהילה.

שינה:

גופנו מחלים בשינה, לכן ישנה חשיבות לשינה מספקת. אם אינך ישן מספיק שעות, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה שלך על מנת לקבל המלצות מתאימות, וכן לשמור על פעילות ביום ושינה בלילה ובזמן קבוע.

פצעים (בהעדר הוראות מבית החולים)

יש לשמור על ניקיון הפצע ע"י רחצה יומית במים ואל סבון.

ניתן לחבוש פצעים/שפשופים בחבישת ספוג וג'ל פלמינל .

עור יבש ושביר יש לשמן במשחה שומנית. לא מומלץ לשבת זמן ממושך במים, ולא במים חמים. מומלץ להתייעץ על המשך טיפול בפצעים עם אחות במסגרת הקהילה, או לקבוע תור למרפאת פצעים קשיי ריפוי דרך המרכז לזימון תורים, קוד מרפאה: 116401 .

במידה והפצע אדום עם הפרשה מרובה, ועור חם וכואב - יש לגשת לרופא המטפל בחשד לזיהום בפצע.

מצב רגשי:

בשבועיים הראשונים לאחר הטראומה, עלולות להופיע תופעות כמו: קושי להתרכז, קושי בשיחה עם אדם אחר, שיחזור האירוע הטראומתי, עוררות רבה וקושי בהירגעות, הפרעות בשינה כמו קושי הרדמות או התעוררויות תכופות במהלך השינה. תופעות אלו הינן תופעות נורמאליות. במידה ותופעות אלו ממשיכות לאחר 4-5 שבועות, יש לפנות למרפאה בהדסה המתמחה בטיפול בתופעות אלו לקבלת יעוץ - טל: 02-6776348.

זכויות:

בכדי לברר אילו זכויות ישנן בעקבות הפציעה, יש לפנות למרכז כיוונים בהדסה, אשר יסייע בקבלת מידע. המרכז ממוקם בקומת הכניסה בבניין האשפוז ע"ש דוידסון.

ימים ושעות קבלה: א-ה בין השעות 9:00-17:00.

ניתן להגיע או ליצור קשר בטלפון: 02-6779711 או במייל: [email protected]

בברכת החלמה מהירה ובריאות טובה

צוות יחידת הטראומה

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד, ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי. כל הזכויות שמורות להדסה © אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה. המידע מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך הוא מיועד לנשים וגברים כאחד.2020.