נגישות

האכלה קצובה מבקבוק – Paced Bottle Feeding

לעיתים ישנו צורך להאכיל את התינוק בעזרת בקבוק. בכדי שההאכלה מבקבוק תהיה תומכת את יכולות התינוק, חשוב לתת את הבקבוק בצורה שתאפשר לו לשלוט בזרם המזון הנוזלי, שיטה הנקראת האכלה קצובה. שיטה זו עוזרת לתינוק לסנכרן את הפעולות של מציצה, בליעה ונשימה ודורשת מהתינוק להיות פעיל ולא פסיבי. המטרה שהתינוק יאכל את הכמות המתאימה לו בקצב הנכון לו על ידי מניעת זליגת תוכן הבקבוק לפה התינוק.

זכרו – מגע עור לעור מומלץ תמיד, ואף יותר כאשר תינוק אינו יונק אלא ניזון מבקבוק!

בחירת הבקבוק:

רצוי לבחור בפטמה עם חור קטן וזרימה איטית (שלב 0)

עקרונות האכלה קצובה:

מנח התינוק חצי ישיבה תוך תמיכה בעורף, על מנת להעניק לו את התמיכה המקסימאלית. עירסול התינוק לא מאפשר לו לשלוט על הכמות והקצב שבולע, ולכן לא מומלץ בזמן האכלה מבקבוק.

מנח הבקבוק מקביל לרצפה- הפטמה תכיל חלב וגם אוויר. לא צריך לחשוש מבליעת אוויר – במידת הצורך התינוק ישחרר את האוויר שבלע בתום ההנקה (גרעפס).

כל מספר מציצות יש להטות את הבקבוק כך שהפטמה תהיה ריקה מחלב ולאפשר לתינוק לווסת את הנשימה. אפשר לעשות הפסקות תוך כדי האכלה.

כאשר התינוק מראה סימני מציצה – יש להטות שוב את הבקבוק ולאפשר לו להמשיך לאכול.

יש להקפיד לשנות את צדדי ההאכלה (החזקה פעם בימין ופעם בשמאל) בכדי שיהיה גירוי סימטרי לשני הצדדים.

גם במתן בקבוק חשוב לזהות סימני רעב ראשונים ולהיענות לסימנים אלו לפני שהתינוק מגיע למצב של בכי.

עודכן על ידי קוריאקין נדיה – אחות מרכזת נושא הנקה

2023

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי. כל הזכויות שמורות להדסה ©. אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה.2023 .