נגישות

הורים יקרים,

קידום בריאות תינוקות חשובה לנו,

לעיונכם מידע אודות דיספלזיה של מפרק הירך בתינוקות, אבחון וטיפול.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל פנייה או שאלה,

דיספלזיה במפרק הירך מהי?

דיספלזיה של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip), או בקיצור DDH, היא הפרעה בהתפתחות מפרק הירך הגורמת לאי יציבות של המפרק בדרגות שונות, לעיתים עד כדי פריקה. תופעה זו מתרחשת באחד מכל 1000 ילודים. בעיה זו יכולה להופיע בתקופה העוברית, לאחר הלידה, או במהלך השנה הראשונה לחיים.

מה גורם לנקע במפרק הירך?

בעיות בהתפתחות מפרק הירך מופיעות בשל קיומם של מספר גורמים, גנטיים וסביבתיים. גורמי הסיכון הם רבים ומגוונים: לידה ראשונה, מין נקבה, מצג עכוז, מיעוט מי שפיר, ריבוי עוברים (תאומים, שלישייה וכדומה), בן משפחה עם בעיה זו. בעיות מולדות בכפות הרגלים ותנוחות צוואר לא סימטריות מלווים DDH בשכיחות גבוהה יותר.

מהם הסימנים של דיספלזיה במפרק הירך?

מפרק הירך בנוי כמכתש (עצם האגן) ועלי (עצם הירך). ביילודים עם DDH המכתש בעצם האגן רדוד וכתוצאה מכך העלי בעצם הירך אינו יציב בתוך המפרק. ראש הירך יכול להיות בחוץ באופן חלקי (תת נקיעה) או באופן מלא (פריקה). בהתאם לכך, יכולה להתבטא הפרעה התפתחותית במפרק הירך במספר דרכים:

הרגל יכולה להיות לכאורה קצרה יותר (סימן לפריקה).

הגבלה בפיסוק הירכיים.

בילדים שכבר הולכים, תופיע צליעה.

במקרים הקלים יותר המכתש אמנם שטוח, אך המפרק ממוקם היטב ולכן לא יהיה לכך ביטוי קליני והגילוי יתאפשר בבדיקת רופא או באמצעי הדמיה.

כיצד מאבחנים דיספלזיה של מפרק הירך?

האבחנה מבוססת על בדיקת היילוד תוך בחינת גורמי הסיכון וביצוע בדיקות עזר.

נקע במפרק הירך עשוי להופיע מיד לאחר הלידה. בעת בדיקת היילוד על ידי רופא הילדים, בדרך כלל הרופא יחוש במעין קפיצה בעת הנעת הירך. סימנים אילו יעלו חשד לדיספלזיה עוד בטרם ישוחרר היילוד לביתו.

מאחר שלא תמיד הבעיה קיימת בעת הלידה, והבעיה מתפתחת בעת השנה הראשונה לחיים, ירכי הילוד ייבדקו כל פעם בעת בדיקתו בטיפת חלב, ובמידת הצורך הוא יופנה לבדיקת אורתופד ילדים ולבדיקת אולטרסאונד של מפרק הירך.

מתי מומלץ לעשות אולטרסאונד למפרקי ירכיים?

מבין בדיקות העזר, הבדיקה השכיחה ביותר היא אולטרסאונד של מפרקי הירכיים. מדובר בבדיקה שאינה מסכנת את היילוד ומספקת תמונה מהימנה של מבנה מפרק הירך. בדיקה זו מבוצעת ביילודים עם גורם סיכון אחד או יותר לבעיה במפרק הירך, או ביילוד עם תסמינים קליניים מחשידים.

ההמלצה לביצוע אולטרה סאונד של מפרק הירך היא תוך שלושה שבועות מהלידה, כאשר בשלב זה כבר ניתן לזהות את השינויים במפרק.

איך מטפלים בדיספלזיה של מפרק הירך?

צורת הטיפול תלויה בעיקר בגיל הילד בעת האבחנה, כמו גם בבריאותו הכללית וכמובן בחומרת הבעיה. מטרת הטיפול היא להביא את ראש הירך למקומו באגן, כך שמפרק הירך יוכל להתפתח בצורה תקינה.

אפשרויות הטיפול כוללות:

רצועות פבליק (Pavlik Harness) - רצועות השומרות על מנח תקין של מפרק הירך, אך בו בזמן מאפשרות תנועת רגליים וירכיים מסוימת. בכך, מאפשרות חיזוק המבנים מסביב למפרק והעמקת המכתש באגן . הטיפול נחשב ליעיל מאד וב 95% מהמקרים מגיעים לרפוי מלא לאחר טיפול של מספר חודשים. יעילות הטיפול תלויה ברצף הטיפול עם הרצועות לאורך שעות היממה.

שחזור ניתוחי של המפרק וקיבוע עם גבס – יעשה במקרים מורכבים יותר.

כל הטיפולים נעשים תוך מעקב מסודר של אורתופד ילדים ותחת מעקב אולטרה סאונד.

תיקון של דיספלזיה של מפרק הירך בתינוקות

חשוב לדעת כי הבעיה אינה יכולה להיפתר מעצמה. אבחון מוקדם וטיפול ממזערים הגבלות בתנועת מפרק הירך וסיבוכים עתידיים.

טיפים...

במידה והאורתופד קבע כי יש לטפל באמצעות רצועות, לאחר שהתאים אותן, סמנו את מיקומן על מנת שיהיה קל יותר להוריד ולחגור אותן מחדש. כמו כן, ניתן לצלם בטלפון נייד או במצלמה רגילה את אופן התאמת הרצועות כך שיהיה קל להלבישן חזרה.

הרצועות לא נעימות ברגליים ולכן כדאי לגרוב גרביים.

משך הזמן ללא רצועות: עד שעה ביממה.

הלבישו חולצות ומכנסיים בנפרד, ללא אוברולים. בקיץ ניתן להשאיר עם חולצה בלבד. בחורף ניתן להלביש חולצה עם שרוול ארוך ועל הגוף להלביש מעין שק שינה חמים כך שיהיה קל לחתל ללא הורדת מכנסיים או רצועות.

במקלחת- לקלח ללא מתקן דפני ולאפשר תנועתיות הרגליים במים. הרחצה תיעשה ללא רצועות על מנת למנוע הרטבתן.

לאחר הורדת הרצועות, בקשו הפנייה לפיזיותרפיה התפתחותית שם תקבלו הדרכה על אחיזות וטיפים להתפתחות.

אנו מאחלים לכם טיפול מוצלח,

צוות המחלקה

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד, ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי. כל הזכויות שמורות להדסה © אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה. החוברת מנוסחת בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך היא מיועדת לנשים וגברים כאחד. 2021