נגישות

תזונת האם המניקה

הבחירה בהנקה מאפשרת לך לתת לתינוקך את התזונה הטובה ביותר והמותאמת לו בצורה מיטבית כהמשך ישיר לתזונה שקיבל בעודו ברחם.

במהלך ההנקה חשוב כי תקפידי על התזונה שלך – שמרי על תזונה מאוזנת ובריאה יאפשר לגופך לקבל את כל הרכיבים הדרושים לשמר את מאגרי הגוף. חשוב לציין כי גופך דואג בראש ובראשונה לבריאותו של התינוק, ולכן גם אימהות שתזונתן לקויה מספקות דרך ההנקה את המענה הטוב ביותר לצרכי תינוקן.

האם יש צורך בתוספת קלוריות בתקופת ההנקה?

כן. אימהות מניקות צריכות כ-500 קלוריות נוספות ביממה (כ2500-2300 קק"ל בסה"כ ביממה). מומלץ כי התוספת הקלורית תגיע ממזונות בריאים שאינם עשירים בסוכר או שומנים. מומלץ שתקפידי על מזונות מגוונים וקרובים ככל הניתן לצורתם הטבעית, ופחות מעובדים.

תוספת הקלוריות מושפעת מגיל האם המניקה, מבנה הגוף שלה, רמת הפעילות והיקף ההנקה (מלאה/חלקית).

האם יש צורך בשתייה מרובה?

בתקופת ההנקה ובזמן ההנקה עצמה וודאי כי את שותה לרוויה, וצבע השתן שלך בהיר. נשים מדווחת כי בזמן ההנקה הן חשות תחושת צמא מוגברת, וודאי כי יש שתיה בהישג יד כאשר את מניקה את תינוקך. העדיפי מים על פני מיצים או משקאות ממותקים.

מה לגבי קפה? 2-3 כוסות של שתיה המכילה קפאין הנה מותרת. זכרי כי קפאין נמצא לא רק בקפה אלא גם בתה, משקאות אנרגיה, שוקולד ועוד. קפאין עלול לגרום לאי שקט אצל תינוקך ולפגוע בשנתו. במידה ואת חושדת כי תינוקך מושפע מהקפאין שאת צורכת – נסי לצמצם את הצריכה.

מה לגבי אלכוהול? אלכוהול עובר לחלב בצורה ישירה ולכן ההמלצה היא לא לצרוך משקאות אלכוהוליים במהלך ההנקה. שאיבת חלב אינה מזרזת את פינוי האלכוהול מהגוף.

האם יש צורך בנטילת תוספי תזונה במהלך תקופת ההנקה?

בחודש הראשון לאחר הלידה מומלץ להמשיך ליטול תוסף ברזל (כמו בהריון) ולבצע ספירת דם בתום תקופת משכב הלידה. אנמיה, עלולה לעכב יצור של חלב, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך טיפול. לאחר החודש הראשון אין צורך בתוספי תזונה מיוחדים.

טבעוניות, מומלץ לצרוך תוספי ויטמין B12. אם את ניזונה מתזונה לא מגוונת או נמנעת מקבוצות מזון מסוימות, מומלץ שתפני לדיאטנית להתייעצות.

האם יש צורך להימנע ממזונות מסוימים?

אין צורך להימנע מזונות מסוימים מראש, אך יתכן כי מזונות מסוימים יגרמו לאי נוחות אצל תינוקך. אם את חושדת כי רכיב כלשהו בתזונתך משפיע על תינוקך – נסי להימנע מרכיב זה במשך מספר ימים ובדקי האם יש שיפור.

הידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד, ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי. כל הזכויות שמורות להדסה © אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה. החוברת מנוסחת בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך היא מיועדת לנשים וגברים כאחד (2021).