נגישות

הכיצד בתקופה בה הרפואה יודעת טוב יותר מאי-פעם איך למנוע את מחלת הסוכרת מסוג 2, מגפת הסוכרת דוהרת בקצב מחריד מאי פעם ?

סוכרת מסוג 2 לא הייתה מוכרת כלל בקרב ילדים עד לשנות ה- 80 של המאה הקודמת. כיום, לכ - 1/3 מהילדים המאובחנים עם סוכרת בגילאי הילדות בארה"ב- יש סוכרת מסוג 2 !

מגפת התאומים:

מגפות ההשמנה והסוכרת, הדוהרות ומתפשטות בכל העולם. נכון להיום, כ- 60% מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל!כל ילד חמישי בארה"ב שמן, ואנחנו בישראל לא מפגרים בהרבה מאחור. הסיכון של ילד שמן להיות שמן בשנות ה- 20 לחייו הם כ- 10% אם הוא במשקל תקין, כ- 50% - אם הוא שמן כילד והסיכון עולה לכ- 80% אם גם אחד ההורים שלו שמן.

מגפת ההשמנה דוהרת כיום בעיקר מסיבות סביבתיות. האדם המודרני יצר סביבה, שאינה תואמת את הפיזיולוגיה של גוף האדם. גוף האדם תוכנת להיות בתנועה חלק גדול מהזמן ולאכול לפי מידותיו. לעומת זאת, החברה המודרנית התפתחה טכנולוגית כך, שאין לנו כיום צורך לזוז כמעט בכלללצורך קיום, והאוכל זמין ולמעשה "מטביע" אותנו. מנות המזון גדלו למימדי ענק, מגוון המזונות כמעט אינסופי, זמין ובזול, כבר מגילאי הילדות המוקדמת.

דיאטות עלולות להיות מסוכנות

מגפת ההשמנה מחד, והערצת היופי והשלמות מאידך, מאיצות את מגפת הדיאטות. הרצון לרזות הרבה ומייד מאיץ את המירוץ לחיפוש אחר דיאטת קסמים. דיאטות, בוודאי הקיצוניות שבהן, עלולות להיות מסוכנות.

בעבר רווחו דיאטות חלבוניות נוזליות, אשר השימוש בהן הופסק עקב הופעת מקרי מוות, בעקבות השימוש בהן. גם דיאטת אטקינס עלולה להיות מסוכנת, וכך גם דיאטות קיצוניות אחרות.

דיאטות הן גם מתכון להשמנה, כאשר הן נעשות חדשות לבקרים. מגפת הדיאטות מהווה גורם מרכזי בהאצת מגפת הפרעות האכילה, הנמצאת אף היא במגמת עלייה. אנו חיים בסביבה משמינה, הדורשת מאתנו להראות רזים ומושלמים. כל אלה יוצרים לחץ אדיר עלכללהחברה, אך בעיקר על המתבגרים.

תזונה ים-תיכונית

מחקרי מפתח הוכיחו, כי גישה תזונתית כוללנית, המבוססת על תזונה ים-תיכונית, מפחיתה את הסיכון להישנות התקפי לב בין 50% ל- 70%!לא מוכרת תרופה, שהשפעתה דומה. התזונה הים-תיכונית, אשר היוותה את הבסיס במחקר ה- Lyon, נוסתה גם ב- 3 מחקרים שונים, בגיל המבוגר, בבתי אבות. נמצא כי ככל שהתזונה קרובה יותר לתזונה הים-תיכונית, כך יש ירידה בתמותה גם בגיל הקשיש.

באופן דומה הוכח בשני מחקרים משמעותיים, כי שינוי הרכב התזונה, בשילוב פעילות גופנית, יכול למנוע התפתחות סוכרת מסוג 2 באנשים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח סוכרת.

מכל המחקרים הללו עולה, שלהרכב האוכל יש אפקט מגן (תרפויטי) מחד, או תורם לתחלואה מאידך. המסקנה הברורה העולה מהן - החיים ביד המזון.

הכי בריא

ירקות ופירות נמצאו במאות מחקרים כקשורים בהפחתת התחלואה מיתר לחץ דם, מחלות לב ואף מחלות סרטניות. אירגון הבריאות העולמי, באסטרטגיה העולמית על דיאטה, קושר כ- 1/3 ממקרי מחלות הלב ו- 11% ממקרי השבץ בצריכה בלתי מספקת של ירקות ופירות. מחקרים אחרים מצאו, כי צריכה מוגברת של ירקות ופירות קשורה בירידה גדולה יותר במשקל.

דגניים מלאים וקטניות מהווים אוצרות תזונתיים. יותר ויותר מחקרים מוכיחים, כי תזונה המבוססת על דגניים מלאים קשורה בסיכון נמוך משמעותית למחלות לב וסוכרת בהשוואה לתזונה המבוססת על קמח לבן ומוצריו. הקמח המלא מכיל באופן משמעותי יותר ממרבית הרכיבים התזונתיים החיוניים - החל באשלגן, מגנזיום, תיאמין ועד ויטמין E. התזונה המערבית, המבוססת בעיקר על קמח לבן ומוצריו, דלה יחסית ברכיבים חיוניים אלה, אשר חסר בהם נקשר כגורם תורם ליתר לחץ דם, סוכרת ועוד.

הכי לא בריא

מלח - התזונה המודרנית היא עתירת מלח. כמות המלח במזון גדלה פי 2 בעשורים האחרונים. האוכלוסייה המערבית צורכת כיום פי 2 מלח מההמלצות. אחד מאירגוני הבריאות הבריטיים טוען, שניתן יהיה לחסוך כ- 30,000 מקרי מוות בבריטניה אם האוכלוסייה תפחית את צריכת המלח ב- 1/3. אולם נמצא, כי גם כאשר רופאי המשפחה בבריטניה ממליצים למטופלים להפחית בצריכת המלח, המטופלים מפחיתים בעיקר את המלח שהם מוסיפים למזון לפני אכילתו. אין די בכך. למעלה מ- 70% מהמלח בתזונה המערבית מקורו במזון המתועש. מזונות מוכנים או מוכנים חלקית - החל מחטיפים, דרך מנות חמות למיניהן ועד לדגני הבוקר - מכילים כמויות אדירות של מלח.

ההמלצות כיום מדברות על 2,400 מ"ג ליום, כאשר המנות החמות יכולות להכיל כמחצית התצרוכת היומית במנה אחת!כלומר, ללא הדרכה לציבור כיצד לבחור את המזונות הבריאים, קשה לו לבחור נכון. חלק גדול מהציבור אינו יודע, למשל,שנתרן הינו מרכיב של המלחוכאשר הרופא ממליץ להפחית את המלח, הם צריכים לחפש את המזונות המכילים מעט נתרן מאחר ועל תוויות המזון מופיע נתרן ולא מלח.

תזונה בריאה - מונעת תחלואה מודרנית

מכל האמור עולה כי, תזונה בריאה יכולה למנוע חלק ניכר מהתחלואה המודרנית, אשר חלקה כבר הוכרז כמגפה עולמית.

נושא התזונה הוא מורכב ולכן גם מורכבת ההדרכה לגביו.

נושא המזון הוא מרכזי וחשוב בכל תרבות - וחשוב שכך יישאר. המורכבות העצומה של המזון, הטכנולוגיות החדשות, התוספים למיניהם, מגפות ההשמנה והפרעות האכילה, ההטעיות האינסופיות בפרסומות, באמצעי השיווק ובמדיה - כל אלה מחייבים שהאנשים שיובילו ויטפלו באוכלוסייה הבריאה והחולה יהיו האנשים שהוכשרו לכך - הדיאטנים הקליניים.

קראו גם על תזונה ומניעת השמנה

נכתב על ידי דורית אדלר מנהלת מחלקת תזונה ודיאטה, מרכז רפואי בית חולים הדסה עין-כרם