נגישות

כולסטרול גבוה, רמות גבוהות של טריגליצרידים? איך למנוע טרשת עורקים

איך למנוע טרשת עורקים

מדריך תזונה: מניעה וטיפול במחלות לב

הגורם העיקרי למחלות לב הוא טרשת עורקים. טרשת עורקים היא מחלה הנוצרת עקב שקיעת חומרים שומניים בדפנות העורקים ועקב כך היצרות, ירידה בגמישות וסתימת כלי הדם. התוצאה היא בעיה בזרימת הדם.

ישנם גורמים המעלים את הסיכון לטרשת עורקים: רמה בלתי תקינה של שומני הדם, עודף משקל (בעיקר באזור הבטן), יתר לחץ דם, סוכרת וסוכרת סמויה, עישון, חוסר פעילות גופנית, היסטוריה של מחלות לב במשפחה ורמת הומוציסטאין גבוהה בדם.

ישנה חשיבות לתזונה נבונה בהורדת רוב גורמי הסיכון ובמניעה וטיפול במחלות לב. בפרט יש חשיבות להימנעות מכולסטרול ומשומן רווי.

כולסטרול

הינו חומר שומני החיוני ליצירת חומרים שונים כמו הורמונים, מלחי מרה וקרומי תאים. מקורו ממזון מן החי ובייצור עצמי של הגוף. רמה תקינה של סך הכולסטרול היא עד 200 מ"ג % (או עד 5 מילימול לליטר). בבדיקות דם מבחינים בין הכולסטרול "הרע" והכולסטרול " הטוב".

הכולסטרול "הרע" (LDL) הוא נשא של הכולסטרול הגורם לשקיעתו בדפנות כלי הדם. ככל שרמת הכולסטרול "הרע" גבוהה יותר גובר הסיכון לחלות בטרשת העורקים. רמה תקינה של כולסטרול LDL היא מתחת ל-130 מג' %, בחולי סוכרת ומחלות לב הרמה הרצויה היא מתחת ל-100 מג' %.

הכולסטרול "הטוב" (HDL) מסלק את עודפי הכולסטרול מהדם. ככל שרמתו גבוהה יותר כך קטן הסיכון לחלות בטרשת העורקים. רמה תקינה בדם היא מעל 40 מג' %.

במזונות כמו ביצים, חמאה, מוצרי חלב שמנים, בשרים שמנים, פירות ים ובעיקר איברים פנימיים כמו מוח, כבד וטחול יש רמה גבוהה של כולסטרול. לכן יש להימנע ממזונות אלו ולהעדיף מזונות דלים בכולסטרול כמו דג, עוף ומוצרי חלב דלי שומן. כדאי לציין שבביצה אחת (בחלמון) יש את כל כמות הכולסטרול המומלצת ליום. הכמות המומלצת בתפריט מאוזן היא 1-2 ביצים לשבוע, כולל ביצים שבבישול ואפיה

רשימת מזונות מועדפים בדיאטה דלת כולסטרול ודלת שומן רווי

הערות ועצות שימושיות:

כמות הפריטים מהרשימה של המזונות המומלצים תקבע עם הדיאטנית במסגרת המרפאה בהתאם לכמות הקלוריות היומית המומלצת עבורך.

אם יש לך רמת טריגליצרידים גבוהה בדם ו/או עודף משקל עלייך להימנע ממזונות המכילים סוכרים כמו סוכר ודבש, עוגיות, מיצים, מוצרי חלב ממותקים, דגני בוקר ממותקים וכן מאלכוהול. בנוסף יש להגביל את צריכת הפירות היומית.

אם יש לך לחץ דם גבוה מומלץ להימנע מהמזונות המלוחים כמו זיתים.

גם אם רמות השומנים בדם אצלך תקינות, יש להעדיף מזונות מהרשימה המומלצת.

נכתב על ידי אודליה ששון, דיאטנית קלינית במחלקת תזונה ודיאטה במרכז הרפואי הדסה עין כרם.