נגישות

המהפך של דודי

דודי גלויברמן בן ה-25 מבית"ר-עילית חולה בסיסטיק פיברוזיס (CF).

תרופה חדשה שהוא מקבל במרפאה בה הוא מטופל בהדסה הר הצופים הצילה את חייו והוא כיום ספורטאי נחוש ומאמן בחדר כושר.

כנגד כל הסיכויים, ביום שישי השתתף דודי במרתון ירושלים ורץ יחד עם הרופאה שמטפלת בו בהדסה הר הצופים בעשור האחרון, פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו.

״ידעתי שהוא מסוגל לעשות זאת ועודדתי אותו להתאמן ולהגיע איתי אל היעד״, מספרת פרופ׳ כהן-סימברקנו, מנהלת יחידת ריאות ילדים בהדסה. ״הטיפול שלנו בכל חולה ביחידה הוא מקיף ואנו מלווים אותו לאורך כל חייו, ביומיום ובארועים מרגשים. אני מכירה את דודי שנים ארוכות ורואה את הנחישות ואת השינוי שהוא עובר.

כך ידעתי שיחד נצא לריצה של 10,000 והוא יעשה את זה כמו גדול!״

ההצלחה של דודי מרגשת ביותר.

הבחור שחולה במחלה ריאתית כרונית מורכבת, ומי שעבר שתי השתלות כבד בטווח של חצי שנה בגיל 15, התמודד עם קשיים רבים בחייו וסבל מירידה בתפקודי הריאות ובמשקל בצורה ניכרת.

השינוי הדרמטי הגיע כשהתחיל להתאמן בעידודה של פרופ׳ מאלנה הרופאה שלו מהדסה, ובמקביל לזה החל בטיפול תרופתי פורץ דרך בשם טריקפטה בהדסה - בליווי הרופאה כמובן.

הטיפול תרם בצורה משמעותית לשיפור במצבו הבריאותי ולתפקודו היומיומי. היום הוא צייר ואומן דיגיטלי ומאמן בחדר כושר.

"לפני שלוש שנים הייתי במצב מאוד קשה עם הרבה אשפוזים בהם קיבלתי אנטיביוטיקה דרך הווריד, חמצן, הרבה פיזיותרפיה נשימתית בנוסף לעוד הרבה תרופות באנהלציה ודרך הפה״, מספר דודי. ״התחלתי להתאמן בחדר-כושר ליד הבית, בהמשך התחלתי לקבל טריקפטה, ומצבי השתפר בצורה משמעותית. עליתי במשקל, תפקודי הריאות השתפרו, איכות החיים עלתה והאשפוזים פסקו בהדרגה. אחרי השיקום הצלחתי גם לחזור לצייר".

מזה כ-10 שנים פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו, מנהלת יחידת ריאות ילדים במרכז הרפואי הדסה ומנהלת המרכז לסיסטיק פיברוזיס, מעודדת את המטופלים לעסוק בספורט, ובמיוחד לרוץ, ומשתתפת ביחד איתם במרתון ירושלים במסלול של 10 ק"מ.

"השיפור במצבו של דודי מדהים״, היא מספרת. ״הוא מרגיש מצוין, לא צריך טיפולים אנטיביוטיים ולא אשפוזים, ובנוסף לכל, הגביר מאוד את הפעילות הגופנית.

הספורט הפך להיות חלק חשוב ביותר ביומיום של דודי. לפני כמה חודשים הצעתי לו שנתכונן ונרוץ ביחד במרוץ ירושלים. דודי חייך, זו נראתה לו משימה לא פשוטה. אבל הוא לקח את זה על עצמו והתחיל להתאמן באופן רציני בכל המרץ. הוא היה שולח לי דיווח יומיומי כמה רץ.

כל פעם הגדיל מרחקים, וזה שימח אותי מאוד, לראות שהוא לקח את המשימה ברצינות.

ביום שישי האחרון, דודי ואני רצנו ביחד 10 ק"מ במרתון ירושלים. היה קר מאוד, ירד גשם, אבל שום דבר לא עצר אותנו, וביחד הגשמנו עוד חלום״.