נגישות

ד"ר שני פאלוך-שמעון מונתה למנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז הרפואי הדסה

ד"ר שני פאלוך-שמעון מונתה למנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד

במרכז הרפואי הדסה, יחידה הכוללת טיפול לכלל הנשים עם סרטן שד ואף שירות ייעודי לטיפול בנשים צעירות עם סרטן השד. ד"ר פאלוך-שמעון הייתה הראשונה שהקימה שירותים אונקולוגים ייעודיים לצעירות שחלו בסרטן השד במדינת ישראל.

ד"ר פאלוך-שמעון בת 44 ואם ל- 3, מתגוררת בירושלים. היא עלתה לארץ מאוסטרליה בגיל 26, את לימודי הרפואה סיימה באוניברסיטת Monash, במלבורן אוסטרליה בשנת 2000.

בשנת 2013 סיימה תואר שני באפידמיולוגיה מה- London School of Hygiene & Tropical Medicine", אחד מהמרכזים היוקרתיים ומובילים בבריאות הציבור ושיטות מחקר.

את ההתמחות באונקולוגיה ביצעה במרכז הרפואי שיבא, בשנת 2002-2009, שם נבחרה לתוכנית תלפיות היוקרתית לפיתוח מנהיגות רפואית (תוכנית שייסד פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל הדסה).

"בחרתי להתמחות באונקולוגיה כי מדובר בתחום שמשלב עבודה קלינית ייחודית" מסבירה ד"ר פאלוך-שמעון, "זהו תחום שאינו דומה לתחומים אחרים ברפואה, מאחר ויש בו המון הזדמנויות למחקר. התחום הקליני מאתגר - לרוב האבחנה של סרטן מפחידה ומאיימת מעט בשל ההשלכות על המטופל וגם על משפחתו, גם הטיפולים לעיתים אינם קלים, ויכולים לפגוע במגוון רחב של היבטים בחיים (איכות חיים, פריון, תדמית גוף וכו) – אנו מטפלים באנשים למטרת ריפוי, אך לפעמים הריפוי אינו בהישג יד, ואז האתגר זה ללוות את המטופלים ומשפחותיהם ולהעניק להם מסע אנושי, עם חמלה ומשמעות.

בשנת 2011 הקמתי בשיבא את השרות הראשון לסרטן שד בנשים צעירות" היא מתארת, "השירות הוא לנשים צעירות שחלו בסרטן השד ומיועד להתרכז בצרכים המיוחדים והספציפיים של נשים צעירות. אישה צעירה חווה בדיוק בשנים הללו את השנים העמוסות של חייה, היא מתמודדת עם סוגיות של פריון, או עם ילדים צעירים בבית, עם זוגיות טרייה, התחלת קריירה או לימודים. כל אלו דורשים התייחסות רפואית ופסיכוסוציאלית אחרת.

במשך השנים פיתחתי מודל ייחודי של מלווה אישית (Patient navigator) - זהו מודל על פיו החולה מלווה על ידי מישהי שהיא אינה רופאה או אחות, ותפקידה הוא לתת מעטפת למטופלת, וככל שזה קרם עור וגידים ראינו כמה זה משמעותי לנשים אלו".

לפני קרוב לשלוש שנים עברה ד"ר פאלוך-שמעון לירושלים ובתפקידה האחרון ניהלה את היחידה לאונקולוגיה של השד ואת המערך האונקולוגי במרכז הרפואי שערי צדק.

ד"ר פאלוך-שמעון עוסקת במחקר קליני על סרטן השד בקרב נשים צעירות, סרטן השד הקשור במוטציות תורשתיות המעלות את הסיכון לחלות (לדוגמא BRCA1/2,) סרטן שד מסוג "טריפל-נגטיב", טיפולים ניאו-אדג'ובנטיים (טרום-ניתוחיים) וסרטן שד גרורתי.

היא שותפה לפרסום של מעל 60 מאמרים מדעיים בעיתונים מובילים, ומשמשת כסוקרת במספר רב של עיתונים, מרצה וסגל בכנסים בינלאומיים בתחום סרטן השד.

בין עיסוקיה ד"ר פאלוך היא העורכת הראשית של הקווים המנחים הבינלאומיים לסרטן השד באיגוד האירופאי לאונקולוגיה. היא כתבה את הקווים המנחים הבינלאומיים של האיגוד האירופאי לאונקולוגיה והבית הספר האירופאי לאונקולוגיה ESO-ESMO בנושא סרטן השד בקרב נשים צעירות, ואת הקווים המנחים של האיגוד האירופאי בנושא סקירה מוקדמת ומניעה בקרב אנשים הסובלים מתסמונת תורשתית, המעלה את הסיכון לחלות בסרטן שד שחלות ואף עוד ממאירויות.

ד"ר פאלוך שמעון חברה בפאנל הקונצנזוס הבינלאומי ESMO-ESO לניהול סרטן שד מתקדם ושותפה לכתיבה של הקווים המנחים בתחום. היא מונתה לאחרונה להיות חברה בבורד של מיזם גלובאלי (הABC Global Alliance) לקידום הטיפול בסרטן שד גרורתי.

היא חברה כיום בפקולטה לסרטן שד ב- ESMO, חברת סגל בבית הספר האירופי לאונקולוגיה ויו"ר משותף בכנס סרטן השד בנשים צעירות של ESO-ESMO שמתקיים אחת לשנתיים.

בנוסף הייתה חברה בוועדת משרד הבריאות בישראל בהערכת המדיניות הלאומית לסקר מוקדם לסרטן השד וחברה במועצה הלאומית לאונקולוגיה. "אני רואה חשיבות עליונה להיות שותפה בהנחיות הבינלאומיות לסרטן השד-" אומרת ד"ר פאלוך שמעון, "ישנם מחקרים המעידים שטיפול לפי קווים מנחים משפר את איכות הטיפול בנשים עם סרטן שד, ועל ידי כך משפר את תהליך הריפוי, זמן ההחלמה ואיכות חיים. הקווים המנחים עוזרים במיוחד לנשים שאינם מטופלות במרכזים אקדמיים גדולים, ולקדם את הטיפול בסרטן שד במדינות שבהם יש פחות משאבים – זה מסייע לקדם את ההנגשה לתרופות חדשות, ונותן תיעדוף לקידום מחקר בסרטן השד. חשוב לציין שהקווים המנחים הם הוליסטים – כלומר, מתייחסים לכלל ההיבטים של הטיפול – כולל היבטים של איכות חיים והיבטים פסיכו-סוציאליים, ולא רק לבחירה בתרופות".

עם כניסתה לתפקיד אמרה ד"ר פאלוך: " אני נרגשת מאוד להצטרף לצוות בהדסה העוסק בטיפול בנשים עם סרטן השד – צוות עם מסורת של שנים רבות של מצוינות קלינית ומחקרית. אני רואה בפני כעת הזדמנות למנף ולהרחיב עוד יותר את המערך של השד להרחיב את הטיפול והמחקר בסרטן שד – החל מהשלב של גילוי מוקדם, מעקב של נשים בסיכון גבוה, אבחנה, טיפול, והחזרה למסלול החיים אחרי האבחנה של סרטן שד וטיפול תומך.

המטרה העיקרית שלי היא להקים ולהוביל בשותפות עם הקולגות שלי, מסגרת רב-תחומית, לטיפול אנושי ומצטיין, עם הסתכלות הוליסטית בו המטופל במרכז (“patient-centred-care"), - קלינית ומחקרית, עם התייחסות לאוכלוסיות מיוחדות שלהם צרכים ייחודיים – כמו נשים צעירות ונשים ממגזרים שונים בחברה הישראלית. אני רוצה להודות להנהלת הדסה על החזון המשותף וההזדמנות להוביל את הפרויקט הזה יחד עם הקולגות שלי."

כמה מסרים חשובים לכבוד חודש המודעות לסרטן השד :

לכי להיבדק – גילוי מקודם מציל חיים! במידה ואת מעל מגיל 50 ללא גורמי סיכון עלייך לבצע את המעקב התקופתי. במידה ויש לך גורמי סיכון – התייעצי עם כירורג שד או גנטיקאי מאיזה גיל להיות במעקב ואיזה בדיקות עליך לעשות.

שימי לב אם יש לך שינוי בשד – גוש, שינוי בצבע, בצורה, הפרשה מהפטמה, בלוטה מוגדלת בבית שחי – תפני לייעוץ רפואי, ואל תמתיני.

אל תדחי בדיקת ממוגרפיה, פניה לרופא או הגעה לטיפול אונקולגי בגלל הקורונה – הסרטן לא מחכה שהקורונה תחלוף – המרפאות בקהילה ובבתי החולים עובדים, פתוחים, ושומרים על הכללים של מיגון וריחוק חברתי.

בקרב האוכלוסייה האשכנזית 1 מתוך 40 אנשים נושאים מוטציה בגנים BRCA1 & BRCA2 שמעלים את הסיכון לחלות בסרטן שד ושחלות ( ועוד ממאירויות) – בינואר 2020 הוכנס לסל התרופות אפשרות לכל אישה ממוצא אשכנזי לעבור בדיקה גנטית למוטציה בBRCA – ללא הפנית גנטיקאי וללא סיפור משפחתי. כאשר יודעים על נשאות מוטציה ב BRCA1/2 יש צעדים שניתן לבצע לגילוי מוקדם והפחתת סיכון – לכו להיבדק – ידע הוא כח!

הרפואה הכי טובה זו המניעה. שמרי על אורח חיים בריא – הרבי בפעילות גופנית, על משקל גוף בריא, הימנעי מעישון והגבילי צריכת אלכוהול".