נגישות

מדי חאקי ואינפוזיה: לראשונה בארץ תנועת הצופים הקימה שבט במרכז הרפואי הדסה

במסגרת שיתוף פעולה ייחודי בין המרכז הרפואי הדסה לבין תנועת הצופים, משתלבים הנערים והנערות הצעירים מהתנועה במחלקות השונות בבית החולים ותורמים מזמנם.

השיא: מחנה קיץ צופיפניקי בגן השעשועים בהדסה

תמר, שחף, הילה, נטע ומאיר מקומונת החיים המשותפים בקריית יובל של תנועת הצופים, הגיעו היישר לירושלים כדי להתנדב במיזם חדש, בו כחלק מפעילות הצופים הם משתלבים במחלקות השונות של בית החולים הדסה עין כרם ומביאים את רוח הצופים למטופלים ולאנשי הצוות.

"ביום הראשון בו נכנסו הנערים והנערות לבית החולים הרגשנו מיד רוח רעננה שמלווה אותם" מספרת טליה הירשמן, מנהלת מחלקת התנדבות במרכז הרפואי הדסה. "עיקר פעילותם של החניכים היא במסגרת בית הספר לילדים של בית החולים, בו הם מהווים חלק מהצוות החינוכי ומביאים את הפן הייחודי כבני נוער וצופיפניקים.

בעזרת הדרכתה הצמודה של הודיה צמח, מורה מבית הספר לילדים מאושפזים בהדסה שפועל תחת משרד החינוך, הם עוברים תהליך למידה ממושך בו הם למדים כיצד לגשת אל הילדים, לדבר ולשחק איתם ולשפר את חווייתם בבית החולים.

החיבור בין בני הנוער לילדים והיכולת שלהם לגעת בהם ולשמח אותם הם מדהימים. הם עורכים פעם בשבוע פעולת צופים לכלל הילדים המאושפזים במחלקות השונות ומידי פעם הם מתבקשים אף לקחת ילדים ספציפיים למפגש יותר אישי, על מנת ליצור איתם קשר באופן פרטני וליצור עבורם חוויה טובה מתקופת הטיפול והאשפוז.

גם בחדר המיון מורגשת פעילותו של הצוות האנרגרטי שלנו", היא מספרת. "בשיתוף פעולה של הצוות הרפואי ממיון ילדים, החניכים "מושכים" את הילדים לחדר המשחקים, מנעימים את זמנם ועובדים איתם לפני ואחרי פרוצדורות, כך הם מקלים על החוויה של הילדים ושל הוריהם".

בנוסף להשתלבות של צעירי הצופים במחלקות הילדים בהדסה עין כרם, הם פועלים גם במחלקות המבוגרים השונות ויוצרים קשר אישי עם המטופלים ובני משפחותיהם.

נטע ושחף מצטרפים פעם בשבוע לצוות העמותה המתנדבת בבית החולים, ולוקחים חלק גם באירועים מיוחדים, בליווי בחגים והדרכת קבוצות.

תמר מעבירה פעולות צופים שבועיות לצוות המיחזור של בית החולים – עובדים בעלי צרכים מיוחדים הנהנים משעות הנאה וערך רב ומאיר והילה מתנדבים במחלקה הגריאטרית בליווי של ד״ר אייל מזרחי והעובדת הסוציאלית רחל בלומנטל.

הם מבקרים את המאושפזים ויוצרים איתם שיח ופעילות פיזיותרפיה עם גומיות ופעילות קוגניטיבית על מנת להפיג בדידות ולעזור למצבם הבריאותי להשתפר. כולם יוצאים נשכרים מהפעילות המבורכת שלהם והשבוע התרגשנו כאשר במתחם גן השעשועים הוקם לו מחנה קיץ צופיפניקי על פי כל כללי הז'אנר: הילדים מכל המחלקות התנסו בכפיתת סנדות בחבלים, הוקמו אוהלים ואפילו עמדת אפיית פיתות על סאג'. מדהים לראות את הילדים המאושפזים יוצאים משגרת הטיפולים והבדיקות ונהנים מפעילות בתנועת נוער".

"גרעין החיים המשותפים הוקם באמונה שהקומונה היא "חזון אחרית הימים" של השבטים המעורבים", אומרת עופרה ארליך, מלוות קומונת החיים המשותפים מטעם הצופים. "בחזון אנו ומאמינים ביכולת של שמיניסטים אשר יוצאים לחיי העצמאות שלהם לראשונה, לפגוש ולחיות ביחד עם שמיניסטים שגדלו במקום, בחברה ובאמונה שונה משלהם, אך מתוך שונות זו אנו רואים בשנה הזו יצירה חשובה ומשותפת, אשר עונה על צו השעה בחברה הישראלית. השוויון, הלמידה, הרצון ללמוד אחד מהשני ולאחד את החיים שלנו למקום אשר מאפשר כבוד הדדי ויכולת למידה האחד מהשנייה.

המשימה של קומונת החיים המשותפים בקריית יובל בבית חולים הדסה, היא להיות חלק מהצוות החינוכי של המורים בבית הספר לילדים אשר פועל בבית החולים בעיקר בשעות אחר הצהריים. הם מחולקים למחלקות בבית חולים ושם עושים עבודה חינוכית ערכית עם החולים. בהתנדבותם הם עוברים בין המחלקות השונות ויוצרים קשר אישי עם המטופלים וגם קשר קבוצתי, על ידי הפעלת משחקים במחלקה, פעילויות מגוונות כמו יצירה, אפיה, אומנות, מוזיקה; ובכך מנסים לגשת לכמה שיותר מטופלים ומשפחותיהם בכדי להנעים את זמנם בתוך הבית חולים".

"ההחלטה לשלב חניכי צופים בבית החולים הייתה מידית" מסביר חגי פיליפסון סמנכ"ל משאבי אנוש במרכז הרפואי הדסה. "ידענו שהתרומה תהיה הדדית הן לחניכים והן למטופלים ולאנשי הצוות. בני הנוער נאלצים להתמודד בבית החולים עם סיטואציות שונות ולעיתים מורכבות והעובדה שהם מגיעים עם סל רעיונות, ערכים וקרבה בגיל למרבית המטופלים, מביאה להצלחה בטוחה.

החניכים עברו הדרכות עם אנשי הצוות הרפואי והדרכות פורמליות ומעשיות עם מורות מבית הספר לילדים ואפילו קורס ללימודי ערבית לשם התקשורת עם החולים דוברי השפה, ובכך ארגז הכלים שלהם גדל והותאם לסביבת בית החולים. זוהי השנה הראשונה בה התקיים הפרויקט שהוכתר כהצלחה ואנחנו כבר מחכים לחניכים של שנה הבאה".