נגישות

מנהל היחידה לשבץ מוחי במרכז הרפואי הדסה, מונה ליו"ר החברה הישראלית לשבץ מוחי

פרופ' רונן לקר מונה ליו"ר החברה הישראלית לשבץ מוחי

‎פרופ' רונן לקר לאחרונה אף זכה פרופ׳ לקר במענק יוקרתי על סך 700,000 אירו, לפיתוח אמצעים מתקדמים מבוססי בינה מלאכותית שיסייעו בטיפול בחולים שאובחנו עם שבץ מוחי.

החברה הישראלית לשבץ מוחי אחראית לייצר הנחיות טיפוליות בשבץ מוחי ולסטנדרטיזציה של הטיפול בשבץ במדינת ישראל, תחת האיגוד הנוירולוגי.

החברה עורכת כנסים שונים לכל מומחי השבץ בארץ, וחבריה משתתפים בוועדות שונות של משרד הבריאות ושל גורמי הבריאות המטפלים בשבץ מוחי.

השאיפה המרכזית של החברה היא לקדם את המחקר ברמה הלאומית והבינלאומית, לשפר תמיד את טיב הטיפול שמקבלים החולים ולהעלות את המודעות לשבץ מוחי בקרב אזרחי המדינה.

‎פרופ' לקר בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.

‎את ההתמחות שלו ביצע במרכז הרפואי הדסה ולאחריה עבר להתמחות על בשבץ מוחי במכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב בבתסדה מרילנד.

‎פרופ' לקר הוא פרופ' מן המניין באוניברסיטה העברית ומרצה לסטודנטים לרפואה ומדעים לתארים מתקדמים במסגרת יחידת השבץ, המחלקה הנוירולוגית והמעבדה למחקר צרברווסקולרי אותה הוא מנהל באוניברסיטה העברית. הוא חבר האיגוד הנוירולוגי הישראלי האיגוד הקרדיולוגי האמריקאי, איגוד השבץ האירופאי ואיגוד השבץ האמריקאי.

‎"אני גאה ונרגש מהבחירה שלי ליו"ר החברה הישראלית לשבץ מוחי ומודה לכל מי שהשתתף בהליך הבחירות ונתן בי את אמונו. במסגרת התפקיד אני מבטיח לקדם את נושא הטיפול בנפגעי שבץ ולפעול למען טיוב השירות הניתן לחולי שבץ הן במסגרת האשפוז והן במסגרת המעקב האמבולטורי. יחד עם חברי החברה אפעל גם לקדם הסברה וחינוך של צוותי הרפואה ושל תושבי ישראל , להגברת המודעות לנושא השבץ ואפעל מול גורמי משרד הבריאות וקופות החולים כדי להגדיל את מספר מומחי השבץ בישראל שנמצא בשפל חסר תקדים ביחס לגודל האוכלוסייה.

בנוסף, אפעל לביסוס המעמד הבינלאומי של רפואת השבץ הישראלית על ידי שילוב של מומחי שבץ ישראלים בוועדות שונות של איגוד השבץ האירופי ועל ידי שילוב של מרכזים ישראלים בניסויים קליניים גדולים וחשובים המתנהלים בעת הזאת בתחום השבץ". בנוסף לבחירתו ליו"ר החברה לשבץ מוחי זכה לאחרונה פרופ' לקר כחלק מתכנית “Horizon Europe" היוקרתית לשנת 2022-2027, במענק על סך 700,000 אירו, לפיתוח מערכת בינה מלאכותית מתקדמת ביותר לטיפול בחולים שלקו בשבץ מוחי.

‎"יחד עם קונסורציום של עמיתים המובל על ידי המרכז הרפואי CHARITE בברלין" מספר פרופ' לקר, " אנו עובדים על פיתוח אמצעים מתקדמים מבוססי בינה מלאכותית העתידים לסייע במתן טיפול מותאם אישית לחולה שבץ. הקונסורציום בנוי משיתוף פעולה הכולל קבוצות של מומחי מחשוב, חוקרים ורופאים מגרמניה, ישראל, בלגיה, נורבגיה, ספרד ואירלנד".

‎"המערכת אותה אנו מפתחים היא מערכת לומדת" מסביר פרופ' לקר, "המבוססת בינה מלאכותית, שתאסוף מידע משולב הכולל את ההיסטוריה הרפואית של מטופלים, גורמי הסיכון הרלוונטיים לשבץ, ההסתמנות הקלינית של השבץ בו לקו, ובדיקות ההדמיה המפורטות שיעברו ונתונים שונים נוספים ותערוך ניתוח של המידע הזה, מול ניתוח תוצאות קליניות אשר התקבלו במקרים דומים ותוכל להמליץ לרופא מהו קו הטיפול היעיל ביותר עבור כל מטופל בצורה פרטנית – האם הוא צנתור מוחי דחוף או שימוש בטיפול סיסטמי ב tPA" ומוסיף "המערכת תוכל לייצר מידע שיעריך נכונה מהם סיכויי הצלחה ומהם סיכויי הסיבוכים הצפויים עבור כל אפשרות טיפול וכך תסייע לצוות המטפל לבחור את הטיפול המיטבי בכל מקרה נתון".

‎"בתוך המחקר, יחידת השבץ שלנו בהדסה תעזור לאסוף ולאפיין את הפרמטרים הנדרשים כדי לייצר את המערכת הממוחשבת ותבסס את המודל ‎המחקרי על ידי עריכת מחקר קליני במטופלים שלקו בשבץ מוחי , בהם תיבדק "המלצת" המערכת מול התוצאות בפועל לגבי הטיפול שיינקט באופן פרטני בכל חולה" אומר פרופ' לקר "המערכת שנפתח תציע פתרון שיעזור לרופאים שנמצאים בקו החזית בחדר המיון לקבל את ההחלטה הטיפולית הטובה ביותר לגבי חולה שבץ שמגיע בזמן הקצר ביותר. בעזרת המערכת ומהירות האבחון והטיפול, נוכל לצמצם את הפגיעות הקשורות בשבץ ולייעל מאד את הטיפול בנפגעי שבץ".